Menu

Menu

Jak dobrać rynny do dachu budynku?

Jak dobrać rynny do dachuKażdy inwestor budujący dom lub inny budynek zadaje sobie pytanie, jak dobrać rynny do dachu, by nie dochodziło do przelewania wody, a z drugiej strony, by nie ponieść niepotrzebnych wydatków na zbyt duży system odprowadzania wody? Ponadto trzeba pamiętać, że – chociaż systemy rynnowe pełnią głownie funkcje użytkową – same w sobie mogą stanowić element poprawiający estetykę budynku.

Producenci oferują szeroki zestaw systemów rynnowych przeznaczonych do odprowadzania wody z dachów o różnej wielkości. Na rynku można więc spotkać niewielkie systemy przeznaczone dla pomieszczeń gospodarczych, większe dla domów o różnej powierzchni dachu, budynków wielorodzinnych a wreszcie dla hal fabrycznych.

Każdy z systemów posiada odpowiednie wymiary rynien i rur spustowych. W niektórych przypadkach możliwe jest łączenie rur z rynnami o różnej wielkości, co jeszcze zwiększa możliwości doboru systemu do wielkości dachu.

By odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać rynny do dachu, można przejrzeć katalogi produktów różnych oferentów. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, by ułatwić sobie wybór.

Przede wszystkim rynny wykonane są z różnych materiałów. Każdy z nich posiada swoje własności i najlepiej sprawdza się w konkretnych warunkach. Niektórzy producenci pokryć dachowych oferują rynny własnej produkcji. Ułatwia to znacznie dobór pod względem materiałowym i kolorystycznym. Najważniejsza jest jednak wielkość systemu.

Jak dobrać rynny do dachu ze względu na jego wielkość?

W zależności od powierzchni, z której ma być odprowadzana woda, stosuje się rynny i rury spustowe o różnej średnicy, a także ustala się liczbę rur spustowych. Zbyt mały system może powodować przelewanie się wody i niszczenie elewacji. Zbyt duży może szpecić budynek i niepotrzebnie zwiększać koszty zakupu.

By określić, jak dobrać rynny do dachu o danej wielkości, trzeba najpierw znać powierzchnię, z której będzie odprowadzana woda. Firmy w swoich katalogach określają zazwyczaj, jaki system przeznaczony jest do danej powierzchni.

W celu dokonania trafnego wyboru średnicy rynny i rury spustowej należy obliczyć efektywną powierzchnię dachu EPD. Oblicza się ją, dodając połowę wysokości dachu do poziomej odległości od kalenicy do szczytu i mnożąc wszystko przez długość kalenicy. Oznacza to, że nie tylko liczy się powierzchnia ale również kąt nachylenia dachu. Im jest on większy, tym woda szybciej spływa do rynny, co wymaga jej większej średnicy.

Dla dachów o EPD mniejszym niż 50 m2 rynny powinny mięć średnicę około 10 cm a rury spustowe miedzy 5 a 8 cm. Dla dachów o EPD między 50 a 100 m2 wartości powyższe wzrosną odpowiednio około 13 cm oraz 8 do 11 cm. W przypadku dachów większych niż 100 m2 średnica rynny wyniesie już 15 do 22 cm a rury spustowej 10 do 15 cm.

Ważne jest również, by rynny były zawieszone na odpowiedniej wysokości, co chroni je przez zaleganiem śniegu. Dla ich większej sprawności powinny być również systematycznie oczyszczane z liści i gałęzi.

Jak dobrać rynny do dachu ze względu na użyty materiał?

Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Każdy z nich sprawdza się najlepiej w innych warunkach. Pamiętać też trzeba o estetyce. Niektóre materiały pasują bardziej do określonych budynków. Systemy rynnowe dopasowuje się również kolorystycznie do rodzaju pokrycia dachowego lub paneli ściennych. Na rynku dostępne są różne kolory i faktury, co umożliwia dopasowanie systemów do kolorystyki i charakteru budynku.

Na obiektach zabytkowych zdecydowanie lepiej wyglądają rynny, ma których w naturalny sposób powstaje patyna. Dobrym rozwiązaniem jest tu zastosowanie produktów z miedzi, patynujących w naturalny sposób na zielono. Są one o wiele wytrzymalsze od innych a ich trwałość przekracza 100 lat. Problem natomiast stanowi wysoka cena. Trzeba również pamiętać, że rynien miedzianych nie można łączyć z dachami pokrytymi blachą stalową lub aluminiową.

Jeśli ktoś szuka taniego rozwiązania, może użyć blachy ocynkowanej. Systemy z niej wykonane są jednak nietrwałe i trudniejsze w montażu, do tego ciemnieją. Dlatego najlepiej sprawdzają na budynkach gospodarczych i przemysłowych.

Trwalszym rozwiązaniem są rynny stalowe lakierowane. Mają one również bogatą kolorystykę. Jeszcze trwalsze są rynny z blachy tytanowo – cynkowej. Te nie wymagają również konserwacji.

Dobre rozwiązanie stanowią rynny aluminiowe pokryte lakierem lub akrylem. Są one o wiele lżejsze w porównaniu z innymi. Zastosowanie rynien i pokrycia dachowego z aluminium nie wymaga więc tak mocnej konstrukcji dachu. Materiał ten jest również odporny na działanie rozkładających się liści, co czyni go idealnym dla zadrzewionych działek.

Tanim i łatwym w montażu rozwiązaniem są rynny plastikowe. Są one bardzo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, do tego nie wymagają konserwacji. Idealnie sprawdzają się w obszarach nadmorskich i rejonach o dużym zanieczyszczeniu atmosfery. Problemem w tym przypadku mogą stanowić duże różnice temperatur. Powodują one bowiem odkształcanie się rynien. Plastikowe systemy są też podatne na pękanie w niskich temperaturach i zmianę koloru pod wpływem promieni słonecznych.

Autor: Sebastian Bujak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.