Menu
 • Menu

  Ponadczasowe pokrycie dachu. Przegląd dachówek ceramicznych

  Dachówki ceramiczne mają różne kształty i rozmiary. Jak wybrać taką, która będzie najlepiej pasowała do bryły domu i sprawi, że budynek będzie pięknie prezentował się przez wiele lat?

  Wybierając dachówki ceramiczne, należy pamiętać o tym, że liczy się nie tylko estetyka, ale przede wszystkim względy techniczne. Typ i rozmiar dachówki dobiera się odpowiednio do typu dachu i kąta nachylenia połaci. Duże dachówki, które stosuje się przeważnie do pokrycia dużych połaci dachów jedno- lub dwuspadowych, tworzą jednolitą powierzchnię z wyraźnie zarysowanym, symetrycznym wzorem. Dachówki pofalowane lub żłobione to rozwiązanie, które urozmaici bryłę budynku i stworzy efektowne światłocienie na połaci dachu. Na bardziej skomplikowanych powierzchniach częściej stosuje się z kolei karpiówkę, ze względu na jej mniejsze wymiary i łatwiejsze manewrowanie przy częstych zakrzywieniach dachu. Sprawdza się zwłaszcza na połaciach o znacznym kącie nachylenia z krzywiznami.

  Dachówki ceramiczne

  Dachówki płaskie

  Współczesne dachówki płaskie idealnie pasują do nowoczesnych brył architektonicznych. Ich charakterystyczną cechą jest brak przetłoczenia. Tworzą gładką powierzchnię pokrycia dachowego z lekkim przełamaniem efektownie podkreślającym poziome linie. Mają duży format i proste krawędzie, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w nowoczesnych projektach.

  Karpiówka

  Karpiówka to wąska i płaska dachówka ceramiczna. Nosek karpiówki może być wykończony na trzy sposoby: owalnie, prosto lub w szpic. Kształt i technika układania sprawiają, że jest to idealna dachówka na skomplikowaną więźbę, czyli dachy wielospadowe.

  Ta dachówka ceramiczna wygląda wyjątkowo efektownie na dachu z wolimi oczkami czy innymi krzywiznami. Karpiówkę układa się w łuskę (stąd jej nazwa) lub w koronkę. Sekret doskonałego wyglądu wzoru na połaci tkwi w symetrii, z jaką mijają się styki poszczególnych dachówek w kolejnych rzędach. Karpiówkę układa się wyłącznie na dachach, których kąt nachylenia jest większy niż 24°. Karpiówki są stosowane od dawna, zostały wprowadzone także do nowoczesnego budownictwa.

  Dachówka esówka – typ holenderki

  Nazwa tej dachówki wzięła się stąd, że jej przekrój poprzeczny ma kształt litery S. Dzięki temu pokrycie cechuje się wysoką szczelnością, a woda opadowa odprowadzana jest bardzo wydajnie. Esówkę można układać ze zmienną długością krycia, co pozwala uniknąć strat materiału przy dopasowywaniu elementów do krzywizn na dachu.

  Dachówka renesansowa

  Jest to pokrycie, za pomocą którego stworzysz bardzo ciekawą płaszczyznę. Delikatne fale dają efekt regularnego podziału dachu w pionie. Profil dachówki renesansowej pozwala stworzyć piękną strukturę na dachu – bardzo wyraźnie zarysowaną. Za pomocą dachówek renesansowych można uzyskać wiele interesujących wzorów w zależności od tego, jaki model wybierzemy. Daje ona dużą dowolność – efekt końcowy może być zarówno bardzo nowoczesny, jak i retro – wszystko zależy od kształtu dachówek.

  Dachówka marsylka

  Marsylka to dachówka zakładkowa, która tworzy bardzo efektowny wzór. Jej powierzchnię zdobią dwa charakterystyczne wyżłobienia. Natomiast zakładki na krawędziach bocznych i górnych tworzą szczelne zamki. Ułatwia to łączenie dachówek i sprawia, że takie pokrycie jest bardzo szczelne.

  Dachówki ceramiczne do dziś wypalane są z gliny. Z kolei nowoczesne technologie produkcji pozwalają barwić je na wiele kolorów i nadawać im różne faktury. Jest to materiał naturalny i przyjazny środowisku, a jednocześnie bardzo trwały.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *