Menu

Menu

Rezystancyjny czujnik temperatury – jak działa i gdzie jest stosowany?

W wielu procesach technologicznych dokładny i niezawodny czujnik temperatury jest jednym z kluczowych narzędzi pomiarowych. Jeżeli maksymalne mierzone wartości temperatury nie przekraczają wartości 800-850°C, wówczas odpowiednio dobrany czujnik oporowy powinien być odpowiednim wyborem.

czujnik temperatury

Rezystancyjny czujnik temperatury – stabilny i niezawodny

Zasada, według której działa każdy rezystancyjny czujnik temperatury, opiera się na zjawisku polegającym na zmianie rezystywności materiału spowodowanej zmianą jego temperatury. W bardzo dużym uproszczeniu wzrost lub spadek temperatury może powodować wzrost bądź spadek oporu właściwego materiału znajdującego się w sensorze czujnika. W standardowych czujnikach typu Pt100 opór w sensorze rośnie wraz z temperaturą, a gdy ta się obniża, opór spada. Mierząc te zmiany, możemy również ustalić zmianę temperatury.

W teorii wszystko wygląda dość prosto, jest jednak kilka kwestii, którym należy poświęcić szczególną uwagę.

  • Przede wszystkim nie istnieje jeden uniwersalny rezystancyjny czujnik temperatury do wszystkich zastosowań. Poszczególne modele różnią się od siebie budową, właściwościami, zakresem oraz dokładnością pomiaru, przeznaczeniem itp. Na przykład czujniki, które są stosowane w branży spożywczej, mogą być zbudowane tak, aby można było je łatwo czyścić z pozostałości przetwarzanych półproduktów. Z kolei w czujnikach używanych w motoryzacji lub hutnictwie taka opcja może nie być koniecznością, ale za to mogą być one odporne na wibracje oraz znaczne szoki temperaturowe.
  • Kolejna ważna kwestia dotyczy technologii, w której wykonany jest sensor znajdujący się w czujniku. Różnice mogą dotyczyć rodzaju sensora (drutowy lub cienkowarstwowy), metalu, z którego wytwarzane są elementy pomiarowe (miedź, nikiel lub platyna), a także dokładności oferowanego pomiaru. Generalnie im wyższa nominalna wartość rezystancji czujnika w temperaturze 0°C, tym jest on uznawany za dokładniejszy. Z tego względu platynowy czujnik Pt1000 będzie zdecydowanie lepiej sprawdzał się w dokładnych pomiarach laboratoryjnych, niż np. najpopularniejszy model Pt100. Z kolei w warunkach przemysłowych model Pt100 jest zazwyczaj wystarczający.
  • Kwestia linii podłączeniowej jest równie ważna. Najczęściej spotykany układ dwuprzewodowy jest jednocześnie najmniej dokładny, ponieważ powoduje on powstanie błędu pomiarowego. Dzieje się tak ze względu na fakt, że standardowy miedziany przewód również posiada rezystancję, która dodatkowo może ulegać zmianie wraz ze zmianą temperatury otoczenia. Dlatego, aby zniwelować ryzyko błędu, stosuje się linie pomiarowe trzy- lub czteroprzewodowe. Takie połączenie jest kosztowniejsze, ale w zasadzie obowiązkowe wszędzie tam, gdzie dokładność pomiaru jest kluczowa dla powodzenia danego procesu technologicznego.

czujnik temperatury

Zastosowanie rezystancyjnych czujników temperatury

Jako że rezystancyjne czujniki temperatury są równie niezawodne, co dokładne, korzysta się z nich w takich miejscach, jak:

  • urządzenia pomiarowe w laboratoriach badawczych,
  • urządzenia pomiarowe w przemyśle paliwowym, elektromaszynowym, hutniczym czy chemicznym,
  • profesjonalne chłodziarki,
  • maszyny produkcyjne w branży spożywczej,
  • silniki samochodowe, kolejowe czy morskie,
  • domowe instalacje grzewcze, klimatyzacyjne oraz wentylacyjne.

Doskonałej jakości rezystancyjne czujniki temperatury znajdziesz w ofercie JUMO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.