Rewolucja w prawie pracy
Obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia umowy na czas określony, uproszczenia w zatrudnianiu cudzoziemców, kontrola trzeźwości w pracy – nowe przepisy w prawie pracy wejdą w życie najwcześniej na jesieni. Nie oznacza to, że nie odnoszą się do umów zawieranych dziś.
Zmiany w Kodeksie pracy wynikają ze zobowiązania przez Polskę do wprowadzania przepisów Unii Europejskiej, w tym dyrektywy work-life balance w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz dyrektywy w sprawie obowiązków informacyjnych wobec pracowników. Dodatkową motywacją do zmian w KP była próba odpowiedzi na potrzeby dzisiejszego biznesu, związane z pracą zdalną, kontrolą trzeźwości, zatrudnianiem cudzoziemców. W konsekwencji zmian w Kodeksie pracy będzie bardzo dużo. Planowane wejście w życie przepisów zostało przesunięte na jesień 2022 r., ale przedsiębiorcy już dziś powinni zapoznać się z nowelizacją. Pozwoli im to skutecznie prowadzić swój biznes.
Przykładowo nowe zobowiązania w 2022 r. będą odnosić się do osób zatrudnionych na czas określony, którym trzeba będzie podać przyczynę wypowiedzenia umowy. – Stąd już teraz warto znać nowe przepisy, aby mieć możliwość odpowiedniego przygotowania się do nowych regulacji i rozważenia ograniczenia długości trwania obecnie zawieranych umów na czas określony – mówi Michał Szypniewski, prawnik, ekspert Altkom Akademii.
Na horyzoncie ważne zmiany
Największą zmianą jest obowiązek podania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umów na czas określony. Ze względu na powszechność zawierania tego typu umów zmiana ta obejmuje szeroki zakres pracowników.
Uproszczono natomiast regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców. – Po zmianach np. zatrudnienie obywateli Ukrainy jest wręcz banalne, bo wystarczy złożyć powiadomienie i to po zatrudnieniu pracownika. Nigdy nie było prościej. Podobnie jest z obywatelami tzw. Wielkiej Szóstki: Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy. Tu też wprowadzono uproszczenia. Co więcej, na horyzoncie widać kolejne zmiany w postaci zupełnie nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców – komentuje Michał Szypniewski.
Zupełnie nowym przepisem jest długo wyczekiwana kwestia kontroli trzeźwości w pracy. Pracodawcy będą mogli dokonywać tzw. kontroli prewencyjnej przy założeniu, że będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracownika lub innych osób czy też ochrony mienia. Same warunki wprowadzenia kontroli trzeźwości nie będą zbyt wygórowane. Wystarczy, że pracodawca oceni, że kontrola jest niezbędna do ochrony zdrowia i mienia. Trzeba przy tym pamiętać o konieczności wprowadzenia zmian do regulaminu pracy i zapewniania metod niewymagających badania laboratoryjnego za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie.
Zaplanowane zmiany wobec pracownika
Nowe przepisy zakładają przede wszystkim więcej uprawnień przysługujących pracownikowi. Niektóre z nich okazują się nie tak atrakcyjne, jak mogłoby się wydawać. Przykładem jest prawo do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. – Prawo do skorzystania z urlopu opiekuńczego najprawdopodobniej nie będzie cieszyło się pierwszorzędnym zainteresowaniem ze względu na to, że urlop jest bezpłatny. Istnieją silniejsze uprawnienia, chociażby możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego – mówi Michał Szypniewski.
Nowe regulacje wprowadzą także wzmocnienie ochrony pracownika – rodzica dziecka do lat 8. Do tej pory dotyczyło to rodziców dziecka do lat 4. W praktyce oznacza to, że znacząco wzrośnie liczba pracowników uprawnionych do odmowy zgody na polecenia, takie jak praca w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy.
Według nowych przepisów pracownik będzie miał prawo do zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Będą to dodatkowe 2 dni lub 16 godzin roku kalendarzowego z powodu siły wyższej (pilna sprawa rodzinna spowodowana chorobą lub wypadkiem i to tylko w sytuacji, gdy niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika). Wynagrodzenie w tym przypadku wynosić będzie 50 proc., co może zniechęcać do skorzystania z uprawnienia.
Dużo nowych wzorów dokumentów
Nowe przepisy wprowadzają też sporo nowości, na które przygotować się muszą działy kadr – przede wszystkim potrzebne w dokumentacji pracowniczej. Pojawią się obowiązkowe nowe wzory wniosków (np. o elastyczną organizację pracy) oraz zmiany w regulaminie pracy (czy to dotyczące przerw od pracy, czy kontroli trzeźwości) i w arkuszach informacyjnych (np. o warunkach zatrudnienia). Co ważne, ułatwieniem dla pracodawców przy składaniu wniosków będzie możliwość wykonania tego w wersji elektronicznej.
Szeroki zasięg zmian w Kodeksie pracy
Zmiany w Kodeksie pracy są rewolucyjne. – Nie każdego roku wprowadza się nowe, nieznane wcześniej w prawie pracy instytucje, takie jak work-life balance i nie każdego roku wprowadza się tak spore uproszczenia w zatrudnianiu cudzoziemców – mówi Michał Szypniewski.
Liczba istotnych zmian w przepisach prawa pracy jest niebagatelna. Również w ramach employer brandingu pracodawcy starają się o przestrzeganie przepisów. Pracownicy danej organizacji muszą je znać. – To już się dzieje – wiele firm zorganizowało szkolenia dla swoich działów HR. Osób zainteresowanych zmianami jest więcej. Nierzadko za prawo pracy w organizacji odpowiadają członkowie zarządu. Ze szkoleń mogą korzystać HR Business Partnerzy oraz przedstawiciele kadry kierowniczej. Są także specjalne szkolenia dedykowane menedżerom – mówi Szypniewski.
Źródło: materiały prasowe
Dodaj komentarz