Menu
Menu

Rekuperacja a oszczędność – wszystko co musisz wiedzieć na ten temat

rekuperator

Zadbanie o dobrą jakość powietrza w domu powinno być priorytetem. Zbyt duży poziom dwutlenku węgla w domu spowodowany okazjonalnym wietrzeniem pomieszczeń przyczynia się do złego samopoczucia mieszkańców. Z kolei nadmierne wietrzenie, które poprawia jakość powietrza, wychładza pomieszczenia i powoduje ogromne straty ciepła. Jednak jest tutaj dobre rozwiązanie, a mianowicie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jak ma się rekuperacja do oszczędności? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Rekuperacja a ograniczenie strat ciepła i komfort termiczny

rekuperator

W budynku, w którym zastosowano wentylację mechaniczną musi dojść do wytworzenia ciśnienia, które usunie zużyte powietrze przez kanały wentylacyjne. Dzieje się to poprzez uchylanie okien, w przypadku tych starego typu, a w nowych, bardziej szczelnych, dzięki zastosowaniu mikrowentylacji. Warunkiem jest znaczna różnica w temperaturze wewnątrz i na zewnątrz. Kiedy jej nie ma powietrze stoi, a wnętrza przewietrzyć się nie da. Dlatego latem w systemie wentylacji grawitacyjnej najczęściej otwieramy okna na oścież nocą, aby nieco obniżyć temperaturę w nagrzanym budynku. Rekuperator wymusza ruch powietrza poprzez zastosowane wentylatory. On również wykorzystuje najkorzystniejszy moment, kiedy różnica temperatur latem jest największa. W zimie sytuacja jest zgoła odwrotna, bo wentylacja grawitacyjna działa aż za dobrze, co prowadzi do wychłodzenia pomieszczeń. Tego problemu nie ma przy zastosowaniu rekuperatora. Okien otwierać nie trzeba, a mimo wszystko dzięki wymiennikowi ciepła, zastosowanym filtrom, a także wentylatorom do pomieszczeń dociera przefiltrowane, świeże powietrze o odpowiedniej temperaturze. Ciepło odzyskiwane jest z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. W dobrej klasy urządzeniach możliwy jest odzysk nawet do 85-90% energii. Zatem straty ciepła są znikome.

Brak konieczności otwierania okien, a tym samym mniej kurzu i alergenów

Stosując wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła nie trzeba otwierać okien, by wywietrzyć pomieszczenie. Co za tym idzie do wnętrza nie trafiają alergeny, kurz i zanieczyszczenia, np. smog. Nie trzeba wspominać jaki wpływ ma to na nasze zdrowie. Ograniczenie bólu głowy czy lepszej jakości sen, to tylko niektóre skutki zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Korzystają na niej osoby cierpiące na alergię, które przynajmniej w domu nie odczuwają przykrych dolegliwości. Do domu nie wlatują owady, w związku z tym oszczędza się także na środkach insektobójczych. W związku ze zmniejszeniem ilości kurzu także środków czystości zużywa się mniej. Oszczędność nie wynika zatem z samego ograniczenia mostków termicznych, ale ma szerszy zakres. Oszczędza się choćby na przeciwbólowych farmaceutykach, bo wielokrotnie ból głowy wynika ze zbyt dużego stężenia dwutlenku węgla. Ten problem występuje w domach z wentylacją grawitacyjną, zwłaszcza zimą, kiedy niechętnie, w obawie przed wychłodzeniem domu otwieramy okna.

Rekuperacja a oszczędność na ogrzewaniu budynku

rekuperator

Wiele osób zastanawia się ile konkretnie można zaoszczędzić na ogrzewaniu stosując wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wszystko zależy od sprawności odzysku ciepła używanego rekuperatora, a także zapotrzebowania domu z jednej strony na ciepło, a z drugiej na powietrze. Jednak w przypadku dobrej jakości urządzeń możliwa jest oszczędność nawet 40% w skali roku, zatem całkiem sporo. Jak wiadomo centrale ogrzewanie, gaz czy oleje opałowe do tanich nie należą, zatem możliwość odzyskania ciepła, jest bardzo ważna. Dzięki temu system ogrzewania może się później włączać i wcześniej wyłączać, a ty różnicę widzisz w swoich rachunkach za ciepło.

Jak ograniczyć wydatki na energię elektryczną przy rekuperacji?

Oczywiście żeby nie było zupełnie kolorowo trzeba zdawać sobie sprawę, że rekuperator jest urządzeniem elektrycznym, zatem trzeba używać go w sposób zrównoważony. Warto przy zakupie poradzić się ekspertów, którzy dobiorą odpowiedni model do powierzchni domu i jego zapotrzebowania na wentylowane powietrze, a także zwrócą uwagę na moc wentylatorów i ich energooszczędność.

Rekuperacja z wielu powodów jest doskonałym wyborem. Można zapewnić nieustanny dostęp świeżego powietrza do domu, co w czasie gdy spędzamy w nim większość czasu, pracując zdalnie ma duże znaczenie. Każdy z nas generuje sporą ilość dwutlenku węgla, podobnie rzecz ma się z używanym sprzętem elektronicznym, a ten nadmiar musi zostać usunięty, by powietrze było natlenione. Trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów w rekuperatorach. By zimą nie martwić się o smog i zanieczyszczenia, a także wirusy należy wybrać najwyższej klasy filtry i wymieniać je regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM