Menu
Menu

Region Puszczy Białowieskiej kusi inwestorów

Powiat hajnowski w województwie podlaskim jest otwarty na nowe projekty gospodarcze. Samorządy przygotowały ofertę inwestycyjną, a przyszły inwestor ma sporo możliwości.

Filarami gospodarki regionu są przemysł maszynowy, drzewny, rolno-spożywczy oraz turystyka. Bliskie sąsiedztwo Puszczy Białowieskiej, marka UNESCO, przyciągająca wielu turystów z zagranicy i Polski, sprzyjają rozwojowi usług wypoczynkowych i zdrowotnych. Ale nie tylko.

Produkty „made in Puszcza Białowieska”

Przekrój produktów, które dziś wytwarza się w regionie, oraz intensywny rozwój usług wskazują na potencjał inwestycyjny powiatu hajnowskiego. W regionie rozwija się przemysł mechaniczny (produkcja maszyn komunalnych i rolniczych), drzewny (meble, parkiety, rzemiosło), produkcja wyrobów mleczarskich, zielarskich i piekarniczych ze znakiem jakości, sygnowanych marką Puszczy Białowieskiej (sery twarde i twarogowe, przyprawy, herbaty, chleby, marcinek hajnowski). Potencjał ma także ekologiczne rolnictwo (miody, warzywa).

Z kolei rozwój usług medycznych (powiatowy szpital od kilku lat figuruje w złotej setce najlepszych placówek medycznych w Polsce) oraz bliskie sąsiedztwo obszarów cennych przyrodniczo i marka „Zielonych Płuc Polski” sprzyjają rozwojowi turystyki medycznej. Szansą dla regionu są także obiecujące wyniki badań medycznych, przeprowadzonych w Puszczy Białowieskiej. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej odkryli, że właściwości korzeniowca sosnowego − grzyba rosnącego w Puszczy − mogą stać się podstawą leku na raka jelita grubego. Region Puszczy Białowieskiej to miejsce rozwoju innowacyjnych koncepcji w wielu branżach.

Dlaczego region Puszczy Białowieskiej?

Zwiększanie stopnia atrakcyjności inwestycyjnej powiatu hajnowskiego skutkuje dynamicznymi zmianami w zakresie infrastruktury i systemów wspierania inwestycji. Efektem są też usprawnienia komunikacji z inwestorami. Powiat hajnowski oraz samorządy gminne stwarzają dobre warunki do prowadzenia działalności zarówno międzynarodowych korporacji, jak i mniejszych przedsiębiorstw. Sprzyja temu wszechstronna pomoc w wyborze odpowiedniej lokalizacji terenu i załatwieniu formalności, promocja oraz konkurencyjne stawki podatkowe.

Ponadto władze powiatu intensywnie pozyskują fundusze na rozwój lokalnej sieci dróg. Tym samym uzupełniają budowane korytarze komunikacyjne biegnące prze województwo podlaskie: linię kolejową Rail Baltica oraz europejską międzynarodową trasę Via Carpatia. Dzięki aktywności regionu w zakresie pozyskiwania funduszy powiat hajnowski wyróżnia się na ścianie wschodniej dobrze rozwiniętą siecią drogową. Kolejne kilometry systematycznie modernizowanych odcinków dróg powiatowych i gminnych sprzyjają dostępności komunikacyjnej. Dodatkowo Hajnówka jest bezpośrednio skomunikowana z Warszawą, Trójmiastem i Białymstokiem za sprawą zmodernizowanych linii kolejowych.

Gmina Narewka zaprasza inwestorów. Dostępne są tereny inwestycyjne o różnym przeznaczeniu, wyposażone w media oraz z dostępem do infrastruktury technicznej. Na zdjęciu lokalizacja w ramach Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w sąsiedztwie istniejącej infrastruktury kolejowej i kolejowego przejścia granicznego z punktem kontroli fitosanitarnej. Fot. Archiwum Gminy Narewka

Zainwestuj w turystykę

Planowaniu turystycznych projektów biznesowych sprzyjają bliskie sąsiedztwo Puszczy Białowieskiej i jej wyjątkowa bioróżnorodność. Chroni ją UNESCO – marka rozpoznawalna na całym świecie. Rozwojowi turystyki służą też kolejne inwestycje samorządu powiatu i gmin. Region oplata sieć szlaków rowerowych, questowych, nordic walking i pieszych, systematycznie modernizowanych. Mapa atrakcji turystycznych jest stale aktualizowana – turysta ma sporo możliwości. Działania samorządowe idą w parze z atutami powiatu hajnowskiego, do których należą: unikalna przyroda oraz różnorodność krajobrazowa i kulturowa. Te, odpowiednio wykorzystane, mogą stać się jednym z motorów osobistego sukcesu.

Region Puszczy Białowieskiej to zagłębie nowatorskich pomysłów na turystyczny biznes – Muzeum Ducha Puszczy w mieście Hajnówka, Enklawa Białowieska w gminie Hajnówka, Leśny Labirynt w Białowieży, Tradycyjne Łucznictwo w Czyżach, rozwój agroturystyki to tylko kilka inwestycyjnych przykładów z ostatniego czasu. Rozwojowi turystycznych inwestycji sprzyja możliwość pozyskania kapitału na start – można go otrzymać np. dzięki pożyczkom z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Ponadto inwestując na gruntach publicznych i prywatnych, przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi podatkowej na podstawie decyzji o wsparciu nowej inwestycji w ramach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Urząd Miasta Hajnówka oferuje sprzedaż działek z przeznaczeniem pod zabudowę przemysłowo-handlową oraz turystyczną. Dogodne położenie geograficzne Hajnówki, centrum przemysłowego regionu, na szlaku wschód-zachód, skusiły już kilku większych inwestorów do lokalizacji kapitału w mieście. Hajnówka to również miasto przyjazne dla turystów. Najważniejszą atrakcją jest bezpośrednia bliskość najstarszego lasu nizinnego Europy Puszczy Białowieskiej.

Szerokie spektrum inwestycyjne, rosnący ruch turystyczny i towarowy, profesjonalne kadry, czynią region atrakcyjnym ekonomicznie.

Oferta inwestycyjna: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski/oferta-inwestycyjna-powiatu-hajnowskiego

Katarzyna Miszczuk

Starostwo Powiatowe w Hajnówce

https://www.facebook.com/PowiatHajnowski/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM