Menu
 • Menu

  Regały magazynowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

  Każdy zakład lub przedsiębiorstwo prowadzące własny magazyn musi go we właściwy sposób urządzić. Jednym z istotnych i niezwykle funkcjonalnych elementów wyposażenia są w tym przypadku regały, czyli urządzenia o wielopoziomowej konstrukcji przestrzennej. Służą one głównie do składowania wyrobów i w znacznym stopniu ułatwiają utrzymanie porządku. Z niniejszego artykułu dowiemy się, z jakich materiałów najczęściej są wykonywane i na jakie rodzaje się dzielą.

  regały magazynowe

  Wytrzymały materiał to gwarancja niezawodności

  Regały magazynowe jeszcze kilkadziesiąt lat temu były wykonywane głównie z drewna. Obecnie jednak znacznie częściej wykorzystuje się w tym celu różne metale oraz tworzywa sztuczne. Prym wiodą konstrukcje stalowe, uznawane za najbardziej solidne. Są one wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i mają ponadprzeciętnie duży udźwig. Dzięki tym właściwościom doskonale sprawdzają się nawet w tych magazynach, w których składowane są ogromne towary. Ich jedyną wadą jest duży ciężar, co sprawia, że są trudno przestawne. Mimo to cieszą się największym powodzeniem. Nieco mniej popularne są regały wykonane z aluminium – znacznie lżejsze od metalowych, ale wciąż wystarczająco stabilne oraz wytrzymałe. Wykorzystuje się je głównie w sklepach i mniejszych przestrzeniach magazynowych. Osobną grupę stanowią regały polipropylenowe (tworzywo sztuczne), które nie są tak wytrzymałe jak poprzednie i mają znacznie mniejszy udźwig. Są za to łatwe w czyszczeniu, estetycznie wykonane i odporne na działanie wilgoci czy niskich temperatur.

  Najważniejsze rodzaje regałów magazynowych

  Wyróżniamy dwie podstawowe grupy regałów: statyczne i dynamiczne. Te pierwsze odznaczają się tym, że ich konstrukcja nie zmienia położenia i są na stałe przymocowane albo przytwierdzone do ściany, ewentualnie podłoża. Posiada je w swojej ofercie m.in. ten sklep: https://wdx.pl/regaly-magazynowe/. Dzielą się one na regały:

  1. Ramowe – zbudowane ze specjalnych słupów nośnych i belek poprzecznych. Elementy te są połączone tzw. stężeniami.
  2. Paletowe – inaczej bezpółkowe albo wysokiego ładowania. Wykorzystuje się je głównie do składowania towarów umieszczonych na paletach.
  3. Półkowe – stosowane w magazynach, w których przechowuje się ładunki o niedużych gabarytach. Są zbudowane z nośnych poprzeczek, na których zamontowane są pochyłe półki lub przezroczyste skrzynki.
  4. Wspornikowe – ich budowa opiera się na pojedynczych słupach oraz zamocowanych do nich wspornikach (o poziomym układzie). Z tego względu służą przede wszystkim do przechowywania długich i wielkogabarytowych wyrobów, np. płyt.

  Drugą kategorię stanowią modele dynamiczne, posiadające w swojej konstrukcji elementy jezdne, dzięki którym mogą się poruszać (zazwyczaj po specjalnych szynach). Wśród nich wyróżniamy następujące regały:

  1. Przepływowe – w tym przypadku ładunki przemieszczane są za pomocą prowadnic rolkowych. Znajdują szerokie zastosowanie w magazynach spożywczych i farmaceutycznych, a także wszędzie tam, gdzie przechowuje się towary z mocno ograniczoną datą ważności.
  2. Wjezdne – przeznaczone do artykułów wrażliwych na nacisk, ponieważ umożliwiają ich ustawianie jeden za drugim. Dzięki temu rozwiązaniu można maksymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową i łatwo utrzymać porządek. Obsługuje się je wózkami widłowymi – zarówno czołowymi, jak i bocznymi.
  3. Przesuwne – sprawdzają się przy różnym asortymencie, gdyż pozwalają na łatwy dostęp do wszelkich składowanych wyrobów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *