Menu
Menu

Reforma ochrony zdrowia to inwestycja w przyszłość

Polityka zdrowotna jest ważnym aspektem funkcjonowania każdego państwa. Jako osoba z państwowej służby zdrowia, która 20 lat temu postanowiła stworzyć od podstaw prywatną opiekę długoterminową nad pacjentem, mam wiele obserwacji i wniosków, które ciągle ewoluują. Z drugiej strony, jako przedsiębiorca z sektora zdrowia, odrobiłam wiele lekcji i mam wrażenie, że stale się czegoś uczę, bo ciągle można by coś ulepszyć, ułatwić, rozwinąć.

Beata Drzazga

Beata Drzazga, właścicielka BetaMed SA

W ostatnich latach system opieki zdrowotnej w Polsce napotyka na liczne problemy i wyzwania, co nieuchronnie prowadzi do potrzeby reform. W zeszłym roku rząd przyjął Krajowy Program Reform (KPR) na lata 2022−2023, który w kontekście ochrony zdrowia zakłada poprawę dostępu do opieki zdrowotnej, w tym do opieki długoterminowej, i przyspieszenie wdrażania usług e-zdrowia. Wcale mnie to nie zaskoczyło, bo celem reformy polityki zdrowotnej w każdym kraju jest poprawa jakości i dostępności usług medycznych oraz zwiększenie efektywności działań w sektorze zdrowotnym.

Cel: zwiększyć dostępność usług zdrowotnych

Z moich obserwacji wynika, że w Polsce jednym z kluczowych wyzwań stojących przed polityką zdrowotną jest brak równomiernego dostępu do usług medycznych na terenie całego kraju. W niektórych regionach brakuje specjalistycznych placówek i lekarzy, co powoduje, że pacjenci są zmuszeni do wielogodzinnych podróży w poszukiwaniu opieki medycznej. Dlatego BetaMed SA, który stworzyłam już 20 lat temu, rozrósł się dziś na 11 województw i 99 filii. Chciałam docierać wszędzie, gdzie to możliwe, nawet gdy było to bardzo trudne. Jestem zdania, że reforma służby zdrowia powinna zwiększyć dostępność usług medycznych szczególnie w słabo zaludnionych regionach, poprzez rozwijanie tam infrastruktury medycznej i odpowiednią motywację lekarzy do pracy w takich obszarach.

Potrzeba lepszej jakości w sektorze ochrony zdrowia

Pacjenci, którzy są pod opieką BetaMed SA, potwierdzają jednomyślnie, że kolejnym istotnym problemem państwowych placówek jest niska jakość usług medycznych, a lekarze, którzy do nas dołączają, martwią się, że tam, skąd przyszli, nie inwestuje się w nowoczesne technologie i sprzęt. Dlatego jestem zdania, że reforma powinna zapewnić pacjentom dostęp do najnowocześniejszych technologii i sprzętu medycznego, co przełoży się na skuteczność leczenia i poprawę jakości życia pacjentów.

Kolejnym ważnym elementem reformy polityki zdrowotnej jest zwiększenie skuteczności działań w sektorze zdrowotnym dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i rozwiązań. Pozwoli to na zaoszczędzenie środków i poprawę jakości opieki medycznej. Widzę to wyraźnie w BetaMed SA. Stale inwestujemy w nowe technologie i choć są to poważne nakłady inwestycyjne, to finalnie prowadzą do oszczędności dla pacjenta, BetaMed i NFZ.

Reforma polityki zdrowotnej w Polsce jest niezbędna, aby poprawić jakość i dostępność usług medycznych dla wszystkich mieszkańców kraju. Wymaga to jednak zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron, w tym rządu, lekarzy, pacjentów i przemysłu medycznego. Dlatego konieczne jest wprowadzenie zmian legislacyjnych i finansowych, które umożliwią realizację tych celów. Z rozmów z lekarzami i dyrektorami państwowych placówek wnoszę, że warto rozważyć wprowadzenie programów szkoleniowych dla lekarzy i pracowników medycznych, aby zapewnić im niezbędną wiedzę i umiejętności do wykonywania swoich obowiązków zgodnie z najlepszymi praktykami medycznymi. Niewątpliwie poprawa polityki zdrowotnej będzie korzystna nie tylko dla pacjentów, lecz także dla społeczeństwa i polskiej gospodarki.

Dlatego opublikowany 26 kwietnia 2022 r. Krajowy Program Reform, liczący aż 100 stron, uważam za holistycznie naprawczy. Jeśli tylko uda się go zrealizować, nastąpią zmiany na lepsze, m.in. przez zwiększenie innowacyjności gospodarki, nadanie ważnej roli konsultacjom społecznym w procesie stanowienia prawa, cyfrową transformację przedsiębiorstw i administracji publicznej, zazielenienie gospodarki, zrównoważony transport, stabilne finanse publiczne i − co dla mnie osobiście najważniejsze − poprawę opieki zdrowotnej, która obecnie jest niedofinansowana i wymaga wsparcia.

Krajowy Program Reform – idą zmiany na lepsze

Dokument KPR podkreśla konieczność bardziej efektywnego wykorzystywania zasobów w sektorze szpitalnym i wykonywanie części zabiegów medycznych w opiece ambulatoryjnej, co ma obniżyć koszty. Zdrowie jest również dotknięte niedoborem lekarzy i personelu opieki zdrowotnej, którzy decydują się na pracę za granicą, oraz starzeniem się personelu, czego niestety doświadcza również BetaMed, mimo że wynagrodzenia u nas są nieporównywalnie lepsze niż w państwowej służbie zdrowia.

Krajowy Program Reform jest ważnym krokiem w kierunku poprawy opieki zdrowotnej i zapewnienia jej dostępności dla wszystkich. W ocenie sektora zdrowia jest to strategiczny plan wprowadzenia zmian w polskiej służbie zdrowia i wszyscy mamy nadzieję, że rząd faktycznie zwiększy efektywność, dostępność i jakość świadczeń zdrowotnych, co jest kluczowe dla pacjentów. Cieszy mnie również, że po pandemii, która odniosła tragiczne skutki dla pacjentów zamkniętych oddziałów onkologicznych, w ramach reformy obok opieki kardiologicznej zostanie ulepszona szczególnie opieka onkologiczna.

Nowoczesna, skuteczna opieka nad pacjentem jest możliwa

Wdrożenie planowanych reform pozwoli na lepsze funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej i zaspokojenie potrzeb pacjentów tak państwowej, jak i prywatnej służby zdrowia, bo konkurencja jest najlepszym motywatorem podnoszenia jakości. Klinika BetaMed jest przykładem nowoczesnej placówki medycznej − nasze standardy wyprzedzają niejedną klinikę państwową w Europie Zachodniej, dlatego cieszy mnie, że rząd planuje modernizację centrów opieki wysokospecjalistycznej w celu poprawy jakości systemu ochrony zdrowia.

Przewidując rozbudowę, modernizację i przebudowę infrastruktury podmiotów leczniczych oraz ich doposażenie w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, KPR sprawi, że na rynku zaczną działać placówki podobne do BetaMed SA. To przyczyni się do poprawy zdrowia Polaków, nie tylko mieszkających w pobliżu BetaMed SA. Dzięki tym wszystkim działaniom pacjenci będą mieć dostęp do najnowocześniejszych technologii medycznych i do świadczeń z zakresu leczenia uzdrowiskowego na najwyższym poziomie.

Mój wniosek z tego jest oczywisty: rząd wreszcie stawia na poprawę jakości opieki zdrowotnej, co pozytywnie wpłynie na zdrowie i dobre samopoczucie Polaków, a modernizacja centrów specjalistycznych to krok w dobrym kierunku i inwestycja w przyszłość, której zawsze gorąco kibicuję.

Beata Drzazga, właścicielka BetaMed SA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM