Przyszłość mieszkalnictwa w programach edukacyjnych Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego
Szkolenia systemowe, realizowane w kontekście globalizacji oraz dynamicznych przemian gospodarczych i społecznych, powinny obejmować nie tylko polskie regulacje prawne, lecz także kluczowe przepisy prawa unijnego, a przynajmniej najistotniejsze rozwiązania wynikające z prawa Unii Europejskiej. Ponadto istotne jest uwzględnienie specyficznych regulacji prawnych obowiązujących w poszczególnych krajach europejskich.
Dlatego Studia Podyplomowe Akademii Rynku Nieruchomości, podobnie jak cała edukacja na Uczelni Łazarskiego, są nieustannie doskonalone w tym kierunku. Znajduje to wyraz w wysokiej pozycji, jaką zajmuje Uczelnia Łazarskiego w krajowych, europejskich, a także światowych rankingach uczelni wyższych.
Wiedza od ekspertów
W odniesieniu do szczegółowych zagadnień dotyczących prawa mieszkaniowego i spółdzielczego, omawianych w ramach trzech kierunków studiów podyplomowych: Zarządzania Nieruchomościami, Pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz Wyceny Nieruchomości, punktem wyjścia jest dobór wykładowców mających renomę europejskich ekspertów w tej dziedzinie.
Kluczowe jest zapewnianie słuchaczom oraz wykładowcom dostępu do wiedzy prezentowanej na światowym poziomie na wydarzeniach o charakterze interdyscyplinarnym. Tylko w ten sposób zdobędą oni kompetencje w zakresie interpretacji i praktycznego stosowania dynamicznie zmieniających się regulacji dotyczących rynku mieszkaniowego. Szczególne znaczenie mają przepisy, które otwierają nowe możliwości zarówno w kontekście rozwiązywania problemów mieszkaniowych, jak i rozwoju działalności gospodarczej, z uwzględnieniem społecznej odpowiedzialności biznesu.
O przyszłości mieszkalnictwa na Forum Mieszkaniowym
I tak na XXXIII edycji Forum Mieszkaniowego w Karpaczu w dniach 3−5 września 2024 r. w panelach gospodarczych szeroko uwzględniono temat przyszłości mieszkalnictwa i zapobiegania globalnym kryzysom, jakie w minionym okresie często zaczynały się od kryzysów w mieszkalnictwie.
Dokonywanie wykładni prawa w sposób uwzględniający współczesne tendencje, także przez organy wymiaru sprawiedliwości, wymaga uwzględnienia kluczowych informacji niezbędnych do efektywnego wdrażania nowych przepisów.
Na wspomnianym Forum Ekonomicznym przytoczone dane statystyczne − wskazujące, że 60 proc. budownictwa w Polsce realizują deweloperzy, 38 proc. właściciele domów jednorodzinnych, a tylko 2 proc. gminy i spółdzielnie mieszkaniowe oraz TBS – wywołały ze strony uczestników postulat zmiany tej dysproporcji.
Prawo daje nowe możliwości
W mojej wypowiedzi, jako ekspert Uczelni Łazarskiego, kierujący Studiami Podyplomowymi Akademii Rynku Nieruchomości, podkreśliłam, że nowe możliwości ku temu stwarza znowelizowana ustawa o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Chodzi o współpracę gmin z właścicielami, deweloperami oraz spółdzielniami mieszkaniowymi.
W świetle art. 20 ust. 2a ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (DzU. 2018 r. poz. 1234 ze zm,) gminy mogą wynajmować lokale od prywatnych właścicieli, w tym deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych, celem zaspokojenia potrzeb mieszkańców o niższych dochodach. Następnie mogą podnajmować te lokale osobom, które osiągają niski dochód, pobierając od nich czynsz niższy niż ten, który gmina płaci właścicielowi na zasadach wolnorynkowych. Do tych lokali stosuje się odpowiednie przepisy dotyczące mieszkaniowego zasobu gminy*.
Przy wdrażaniu w życie tych przepisów ważni są profesjonalni uczestnicy rynku nieruchomości, których grono powiększa się dzięki temu, że Uczelnia Łazarskiego od 20 lat przyczynia się do rozwoju sektora, kształcąc wysoko wykwalifikowane kadry zarządców, pośredników oraz rzeczoznawców majątkowych na krajowy i międzynarodowy rynek nieruchomości.
Konsultacje u praktyków
Co istotne, Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego jako jedyne w Polsce umożliwia słuchaczom studiów podyplomowych jednoczesne ukończenie wszystkich trzech kierunków Akademii Rynku Nieruchomości, czyli Zarządzania Nieruchomościami, Pośrednictwa w Obrocie Nieruchomościami oraz Wyceny Nieruchomości. Zajęcia prowadzą wykładowcy o najwyższej renomie praktyków z wieloletnim doświadczeniem, w tym radcy prawni, zarządcy nieruchomości, rzeczoznawcy majątkowi oraz eksperci parlamentarni.
Wykładowcy służą pomocą nie tylko w formie zajęć na uczelni, lecz także konsultacji. Umożliwiają wymianę doświadczeń na konferencjach krajowych i międzynarodowych, odpowiadając na inicjatywy, jakie zgłaszają słuchacze i absolwenci tych studiów.
Dodam, że w tym roku odbędzie się na terenie Uczelni Łazarskiego kolejna konferencja dotycząca mieszkalnictwa z udziałem Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego. Tematyka ta będzie także przedmiotem panelu na II Światowym Kongresie Polaków w dniu 4 listopada 2024 r., który ma na celu – podobnie jak to miało miejsce na I Światowym Kongresie Polaków – współpracę i wymianę doświadczeń polskich uczestników krajowego i międzynarodowego rynku nieruchomości pracujących w różnych krajach.
Autorka: dr Krystyna Krzekotowska, kierownik Studiów Podyplomowych Akademii Rynku Nieruchomości Uczelni Łazarskiego
*Więcej na ten temat w pracy pt. „Ochrona praw lokatorów i mieszkaniowy zasób gminy”, Wyd. Wolters Kluwer, 2023 , str. 225.
Dodaj komentarz