Menu
Menu

Przedsiębiorstwo Fair Play na stulecie niepodległości

Dobiegła końca kolejna edycja programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”, który od 1998 roku wzmacnia wizerunek polskich firm i pomaga zdobyć zaufanie klientów, partnerów biznesowych oraz społeczności lokalnej. Laureaci XXI edycji programu zostali uhonorowani podczas Wielkiej Gali Finałowej.

Przedsiębiorstwo Fair Play - laureaciW tegorocznej edycji o ten prestiżowy certyfikat ubiegało się niemal 300 firm z całej Polski. Kapituła programu potwierdziła rzetelność i wiarygodność 280 z nich, przyznając im jednocześnie tytuł i certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play 2018”.

Certyfikaty i nagrody zostały wręczone przedstawicielom przedsiębiorstw podczas Wielkiej Gali Finałowej, która miała miejsce 16 listopada w hali Expo XXI, w obecności wyjątkowych gości – nie tylko uczestników, partnerów i organizatorów programu, lecz także przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz mediów. Najwięcej przedsiębiorstw nagrodzonych certyfikatem w tegorocznej edycji programu pochodzi z województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz śląskiego.

Nagrody dla najlepszych

Uczestnicy programu ubiegają się nie tylko o tytuł i certyfikat, lecz także o nagrody specjalne. Najważniejsza z nich – statuetka Przedsiębiorstwa Fair Play – trafiła do 15 firm, które szczególnie wyróżniły się na tle innych laureatów XXI edycji programu zaangażowaniem społecznym oraz inicjatywami na rzecz pracowników i kontrahentów.

Były to:

  • ASD Toyota Ukleja SJ oddział Ujście, Suchy Las, Złotkowo oraz Lexus w Poznaniu,
  • Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.,
  • EDPOL Food & Innovation Sp. z o.o. z Łomży,
  • ERKADO Zbigniew Kozłowski z Gościeradów-Folwark,
  • MILKPOL SA z Czarnocina,
  • Przedsiębiorstwo Wielbranżowe „FAST” Sp. z o.o. z Zielonej Góry,
  • Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek SA z Wrocławia,
  • Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutyczno-Kosmetycznej PROFARM Sp. z o.o. z Lęborka,
  • RECARO Aircraft Seating Polska Sp. z o.o. ze Świebodzina,
  • Sanatorium Uzdrowiskowe „Przy Tężni” w Inowrocławiu Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej,
  • VOSTER Sp. z o.o. Sp. k. z Zarzecza,
  • WAMAX Artykuły i Urządzenia Biurowe z Wrocławia,
  • Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie,
  • Wood-Mizer Industries Sp. z o.o. z Koła,
  • Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy „OSKA” Zbigniew Oskwarek, Kazimierz Kasprowicz, Jarosław Kasprowicz SJ z Przyłęk.

Zielona statuetka i Debiut Fair Play

Z kolei wyjątkową działalność na rzecz środowiska naturalnego nagradzano wyróżnieniem ekologicznym. Tę zieloną statuetkę otrzymały 4 przedsiębiorstwa:

  • Flowair Głogowski i Brzeziński SJ z Gdyni,
  • Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi  Sp. z o.o. z Konina,
  • Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych Sp. z o.o. z Rzeszowa oraz
  • Włodan Andrzej Włodarczyk SJ z Porszewic.

Wśród wyróżnień na uczestników czekały również 4 nagrody Debiut Fair Play. Przyznaje się je przedsiębiorstwom, które uczestniczą w programie po raz pierwszy i wyróżniają się szczególnymi działaniami na tle innych laureatów debiutujących w danej edycji. Nagrodę uzyskały: Alter SA z Tarnowa Podgórnego, Gas Storage Poland Sp. z o.o. z Dębogórza, a także dwie firmy z Wrocławia: M&M Consulting Jarosław Michniewski oraz Mimari Michał Mirocha.

Kapituła przyznała również 14 medali Ambasador Fair Play w Biznesie 2018. Trafiły one w ręce  wyróżniających się osobowości polskiego biznesu, wyłonionych spośród kierownictwa przedsiębiorstw, które przez co najmniej dziesięć kolejnych lat uzyskały tytuł „Przedsiębiorstwa Fair Play”.

Semper Fidelis – Zawsze Wierny

W ubiegłym roku program „Przedsiębiorstwo Fair Play” obchodził swoje 20-lecie. Oznacza to, iż po raz pierwszy wyróżniono firmy, którym kapituła przyznała certyfikat w dwudziestu kolejnych edycjach. Specjalnie na tę okazję została stworzona statuetka Semper Fidelis z diamentem w barwach programu. Podczas tegorocznej gali finałowej programu statuetką i tytułem „Semper Fidelis” uhonorowane zostały 4 firmy: Dora Metal Sp. z o.o. z Czarnkowa, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Jasienicy Rosielnej, Polmass SA z Bydgoszczy oraz TFP Sp. z o.o. z Dziećmierowa.

Galę poprowadził dziennikarz znany z wielu programów TVP – Jacek Kurowski. Po części oficjalnej odbył się uroczysty bankiet przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu Balla Band. Gala była nie tylko okazją do zaprezentowania swojej firmy, lecz także do wymiany spostrzeżeń oraz nawiązania kontaktów biznesowych. Każdego roku przybywa na nią około tysiąca wyjątkowych gości z całej Polski.

Więcej informacji o laureatach i programie można znaleźć na stronie: www.przedsiebiorstwo.fairplay.pl. Kolejna edycja programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” rozpocznie się już w styczniu 2019 roku.

Społeczna odpowiedzialność biznesu w stulecie niepodległości Polski

Podczas gali zgromadzonym gościom została zaprezentowana publikacja powstała w ramach projektu związanego z obchodami stulecia niepodległości Polski pt. „Społeczna odpowiedzialność biznesu w stuleciu niepodległości Polski. Wkład etycznych przedsiębiorstw w umacnianie polskiej suwerenności gospodarczej”. Publikacja jest poświęcona przedsiębiorcom, których zaangażowanie społeczne przyczyniło się do odbudowy państwowości Polski na przestrzeni ostatnich 100 lat. Opisano w niej przykłady podmiotów, które w prowadzonej działalności kierują się takimi wartościami, jak wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka – wartościami wpisanymi w polską tradycję państwową i narodową.

Znaczną część publikacji poświęcono laureatom programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”. W formie studium przypadku opisano ich historię, politykę wewnętrzną, działania na rzecz kontrahentów, klientów, społeczności lokalnej oraz środowiska naturalnego. Publikację można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej: http://iped.pl/pliki/publikacje/Publikacja-SOB-Niepodlegla.pdf.

Przedsiębiorstwo Fair PlayPrzedsiębiorcy mogą wykorzystać tę publikację jako inspirację do podejmowania działań z zakresu SOB. Często praktyki te wymagają tylko chęci i pomysłu, a niekoniecznie dużych pieniędzy. Z kolei społeczeństwo dzięki niniejszej publikacji będzie miało okazję poszerzyć wiedzę na temat działań realizowanych przez polskie firmy oraz faktycznej roli przedsiębiorców w tworzeniu wolnej gospodarki, a co za tym idzie – niepodległości i niezależności gospodarczej naszego kraju. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM