Prognoza zatrudnienia w Polsce najlepsza od 26 kwartałów
Według ManpowerGroup prognoza zatrudnienia w Polsce na II kwartał 2017 roku jest najlepsza od 6 lat. Wzrost zatrudnienia lub stabilizację w liczbie etatów deklaruje 91% firm. Tak wynika z analiz zawartych w raporcie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Jest to badanie prowadzone co kwartał w 43 krajach świata, w Polsce już po raz 37.
Pozytywne wyniki odnotowano we wszystkich 6 wyodrębnionych regionach Polski, a także w 8 z 10 sektorów. To dobra wiadomość dla tych, którzy w ostatnich miesiącach mieli problemy ze znalezieniem pracy. Natomiast braki – zwłaszcza utalentowanych pracowników – mogą odczuć przedsiębiorcy.
Po korekcie sezonowej prognoza netto zatrudnienia osiągnie 12% wzrostu. W ujęciu kwartalnym prognoza jest lepsza o 4 punkty procentowe. W ujęciu rocznym utrzymuje się na podobnym poziomie. Jak stwierdza raport, 18% pracodawców deklaruje zwiększenie zatrudnienia, 73% nie planuje żadnych zmian w liczbie etatów, a tylko 5% chce zmniejszyć liczbę pracowników.
W sektorze produkcji przemysłowej zatrudnienie wzrośnie o 20%, w handlu detalicznym i hurtowym o 17%. 15-procentowy wzrost przewiduje się dla Budownictwa. Dla sektorów: Finanse / Ubezpieczenia / Nieruchomości / Usługi oraz Transport / Logistyka / Komunikacja przewiduje się wzrost o 14%.
Jeśli chodzi o sektory: Restauracje / Hotele oraz Rolnictwo / Leśnictwo / Rybołówstwo wzrost przewidywany jest na poziomie odpowiedni 10% i 9%. Spadek zatrudnienia o 4% dotyczył będzie sektora Energetyka / Gazownictwo / Wodociągi.
Dla sześciu z dziesięciu wyodrębnionych sektorów prognozy są lepsze, niż w poprzednim kwartale. Najbardziej, bo o 18 punktów procentowych poprawiły się prognozy dla sektora Finanse / Ubezpieczenia / Nieruchomości / Usługi. Natomiast dla budownictwa prognozy są niższe o 9 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Jeśli chodzi o regiony, prognoza dla wszystkich sześciu wyodrębnionych mówi o wzroście zatrudnienia. Najwyższy, bo o 16% przewidywany jest dla regionu Południowo-Zachodniego. Duży optymizm panuje tez w regionie Północnym. Tam wzrost zatrudnienia ma osiągnąć 14%. W regionach: Południowym i Centralnym wzrost zatrudnienia będzie najmniejszy i wyniesie 10%.
W ujęciu kwartalnym prognoza była lepsza dla trzech z sześciu badanych regionów. Aż o 11 punktów procentowych poprawiły się prognozy dla regionu Północnego. W regionie południowym prognoza była lepsza o 8 punktów procentowych, a w centralnym o 4 punkty procentowe. W pozostałych trzech regionach nie uległa zmianie w stosunku do poprzedniego kwartału.
W kategoriach duże, średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa dla wszystkich przewiduje się wzrost zatrudnienia. Prognoza zatrudnienia w Polsce jest najbardziej korzystna dla dużych przedsiębiorstw. Wzrośnie ono w tej grupie o 29%. Dla średnich prognozowany jest wzrost o 11%, dla mikro o 8%, natomiast dla małych przedsiębiorstw – 1%.
Prognoza zatrudnienia w Polsce jest odbiciem pozytywnych tendencji w innych krajach. W 39 z 43 badanych krajów i terytoriów przewidywany jest wzrost. Najlepsze nastroje panują na Tajwanie, w Japonii i Indiach, najgorsza w Brazylii, Włoszech i Belgii.
Źródło – ManpowerGroup
Dodaj komentarz