Menu

Menu

Praca za granicą – gdzie warto pracować?

Praca za granicą

Polacy podróżują równie chętnie, co inni obywatele Unii Europejskiej. Nierzadko są to jednak wyjazdy w poszukiwaniu pracy oraz lepszych perspektyw.

Najczęściej obieranymi kursami są Niemcy, Wielka Brytania, Francja oraz kraje skandynawskie – to tam Polacy szukają wymarzonej pracy. Gdzie warto wyjechać, by znaleźć zatrudnienie i praca najbardziej się opłacała?

Cel podróży

Wybór pracy za granicą zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest główny cel, dla którego dana osoba decyduje się na opuszczenie ojczyzny. Zazwyczaj powodem jest chęć szybkiego zarobienia określonej sumy pieniędzy (np. na wesele, nowy samochód, budowę domu czy kupno mieszkania) lub brak perspektyw na znalezienie pracy w pobliżu miejsca zamieszkania.

Czynnikiem decydującym jest też wykształcenie – osoby z tym podstawowym mają mniejsze szanse na znalezienie pracy za dobrą pensję, dlatego decydują się na wyjazd z kraju. Są również tacy, którzy pragną rozpocząć nowy etap i zmieniają środowisko, by odciąć się od poprzedniego życia.

Gdzie warto szukać pracy za granicą?

Choć w kraju funkcjonuje wiele firm zapewniających warunki takie same, co przedsiębiorstwa za granicą (jedną z takich międzynarodowych firm jest np. http://bridgestone-stargard.pl – nie dość, że pracownicy otrzymują umowę o pracę, to dodatkowo mogą liczyć na atrakcyjne benefity), to jednak spora część osób decyduje się na wyjazd z kraju. W jakim kraju warto szukać ogłoszeń? Jednym z bardziej przyjaznych miejsc dla rodaków jest Norwegia.

To tam Polacy mogą liczyć na zatrudnienie i to za dobrą pensję. Plusem tej lokalizacji jest także bliskość do rodzimego kraju, w którym zazwyczaj wyjeżdżający zostawiają rodzinę. Minusem jednak jest dość kosztowne życie. Drugim krajem, gdzie chętnie wybierają się Polacy, jest Wielka Brytania. Choć jej mieszkańcy nie są specjalnie zachwyceni obecnością obcokrajowców, to jednak chętnie zatrudniają naszych rodaków w dodatku za przyzwoite wynagrodzenie.

Osoba znająca język nie będzie mieć praktycznie żadnych problemów ze znalezieniem tutaj zatrudnienia. Dobrą lokalizacją będzie również Holandia – w naszym kraju działa wiele agencji, które zajmują się szukaniem pracy właśnie w tym kraju i chętnie pomogą znaleźć odpowiednie stanowisko.

Czy warto wyjeżdżać?

Wszystko zależy oczywiście od głównych powodów. Z pewnością nie warto opuszczać kraju na stałe, ponieważ często wiąże się to z odseparowaniem od najbliższej rodziny. Ponadto w Polsce również można znaleźć pracę za dobre wynagrodzenie, a przy okazji nie trzeba decydować się na aż takie poświęcenie. Jeżeli jedynym powodem jest chęć szybkiego zarobku, to trzeba też liczyć się z tym, że nie zawsze od razu znajdzie się wymarzoną pracę i za odpowiednie pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.