Menu
Menu

Powstała Izba AI. Nowa instytucja pobudzi rozwój ekosystemu sztucznej inteligencji w Polsce i CEE

AI Chamber (Izba AI) to nowo powstała instytucja zrzeszająca kilkadziesiąt startupów, firm, organizacji i NGO AI w Polsce. Docelowo ma działać w całym regionie CEE. Organizacja będzie m.in. wspierać odpowiedzialny rozwój AI, pomagać we wdrażaniu rozwiązań AI w biznesie i reprezentować interesy członków w dialogu z instytucjami. Jednym z pierwszych zadań AI Chamber będzie wypracowanie wspólnego stanowiska członków wobec dostosowania regulacji krajowych do europejskiego rozporządzenia AI Act i publikacja raportu z badania MŚP w kilku krajach europejskich.

Według analiz do 2025 r. sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe przyniosą wartość biznesową szacowaną na 4,4 bln dol. Do tego 80 proc. liderów biznesowych spodziewa się transformacji swojej firmy i branży w wyniku wdrożenia generatywnej AI w ciągu najbliższych 3 lat. 7 na 10 dostrzega potrzebę zacieśnienia globalnej współpracy w celu zapewnienia odpowiedzialnego rozwoju systemów bazujących na AI.

Inauguracja działalności Izby AI

W Warszawie odbyła się inauguracja Izby AI, która za główny cel obrała propagowanie odpowiedzialnego rozwoju AI w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez różnorodne działania. Obejmą one badania rynku CEE poprzez pomoc we wdrażaniu rozwiązań AI w różnych obszarach gospodarki po budowanie platformy dla ekspertów do dialogu i wspólnego dzielenia się doświadczeniami. Założycielem instytucji jest Tomasz Snażyk, obecnie również prezes Fundacji Startup Poland.

Skupiając się na oddziaływaniu społecznym, AI  Chamber będzie odgrywać rolę lidera myśli promującego i wspierającego działania związane z rozwojem AI, a także zachęcającego do wdrażania i promowania AI w projektach organizacji pozarządowych. Ponadto Izba planuje skoncentrować wysiłki na budowaniu ekosystemu pomiędzy organizacjami pozarządowymi a sektorem prywatnym. Instytucja będzie reprezentować interesy członków w dialogu z instytucjami polskiej administracji rządowej i samorządowej, Unią Europejską oraz organizacjami pozarządowymi na całym świecie.

AI Chamber będzie kłaść nacisk na etyczne wykorzystanie i wdrażanie sztucznej inteligencji. W planach instytucji jest m.in. współpraca ekspertów w opracowaniu standardów etycznych i najlepszych praktyk w dziedzinie AI, mających bezpośredni wpływ na budowę zaufania społecznego do technologii sztucznej inteligencji. − Będziemy monitorować procesy legislacyjne i brać udział w konsultacjach, aby mieć realny wpływ na kształt prawa. Tym samym chcemy reprezentować interesy polskich firm, które w każdej chwili mogą się do nas zwrócić z propozycją zmian w przepisach i przekazania postulatów odpowiednim instytucjom. Priorytetem jest dla nas wypracowanie wspólnego stanowiska członków wobec dostosowania regulacji krajowych do europejskiego rozporządzenia AI Act − mówi Tomasz Snażyk, założyciel i prezes zarządu AI Chamber.

AI Chamber łączy siły innowatorów

Autorzy badania „Unlocking the power of AI” z Deloitte szacują, że do 2025 r. sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe przyniosą wartość biznesową o wartości 4,4 bln dol. [1]. Według raportu „The State of Generative AI in the Enterprise”, przeprowadzonego na ponad 2800 światowych firm, już prawie 80 proc. liderów biznesowych spodziewa się transformacji swojej firmy i branży w wyniku wdrożenia generatywnej AI w ciągu najbliższych 3 lat. 78 proc. ankietowanych dostrzega potrzebę wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji.

Co więcej, 72 proc. badanych dostrzega potrzebę zacieśnienia globalnej współpracy w celu zapewnienia odpowiedzialnego rozwoju wszystkich systemów i technologii opartych na sztucznej inteligencji [2]. − Uważnie obserwujemy sytuację i wiemy, że to kluczowy moment na połączenie sił polskich firm i NGO w ramach organizacji takiej jak AI Chamber. Pragniemy znaleźć swoje miejsce na rynku i oddolnie wspierać, zrzeszać, edukować i rozwijać ekosystem AI w Polsce i CEE. Chcemy mieć swój wkład w proaktywne działania w kontekście rozwoju AI w ramach krajowej gospodarki cyfrowej i z perspektywy strategicznych decyzji rynkowych − komentuje prezes AI Chamber.

Tomasz Snażyk, prezes AI Chamber

Najbliższe lata będą kluczowe dla rozwoju technologii AI w Europie i w Polsce. Przed nami wdrożenie AI Act, ale też innych elementów europejskiej strategii, takich jak program AI Factories. Także w Polsce potrzebujemy merytorycznej dyskusji nad polską strategią AI, zarówno jako sektora gospodarki, jak i technologii służących społeczeństwu. AI Chamber będzie ważnym głosem w tych dyskusjach. Kibicuję też pracom nad polskimi modelami AI, opartymi na zasadach otwartości, interesu publicznego i współpracy technologicznej. Mam nadzieję, że członkowie instytucji będą współtworzyć ten ekosystem − mówi Alek Tarkowski, dyrektor fundacji Open Future, wieloletni dyrektor Centrum Cyfrowego.

Badanie Izby AI wśród MŚP

Z badań zleconych przez AI Chamber, przeprowadzonych na MŚP w Polsce, Estonii, Czechach, Rumunii, wynika, że prawie 60 proc. firm, które wykorzystują AI, zaczęło korzystać z tych technologii w ciągu ostatnich 2 lat. Ponad 40 proc. firm przewiduje pozytywne skutki finansowe będące rezultatem wdrożenia rozwiązań AI, takie jak wzrost przychodów i redukcja kosztów. − Dla wielu podmiotów poważnym zmartwieniem jest zastępowanie pracowników sztuczną inteligencją. Priorytetem powinna być edukacja w zrozumieniu rozwojowego charakteru AI. AI powinna wspierać pracowników, zwiększać ich efektywność i produktywność pracy, a nie być sposobem eliminacji kosztów. Dlatego Izba będzie wspierać budowę piaskownic regulacyjnych na szczeblu krajowym oraz działania wyrównujące szanse małych i średnich przedsiębiorstw w dostępie do zasobów niezbędnych do implementacji AI − zapowiada Tomasz Snażyk.

W debacie eksperckiej inaugurującej działalność Izby AI wzięli udział: Alek Tarkowski, Wiktoria Wójcik z Instreamly, Magdalena Jabłońska z Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej oraz Łukasz Węgrzyn, partner w kancelarii Osborne Clarke Polska.

W najbliższych miesiącach izba ma rozwijać się w kolejnych krajach CEE. Plany Izby AI dotyczą m.in. organizazji międzynarodowego okrągłego stołu poświęconego kluczowym wnioskom z raportu i poszukiwaniu rozwiązań. Ma on odbyć się w stolicy jednego z krajów CEE zaangażowanych w badania. Ponadto AI Chamber zapowiada publikację raportów na temat edutechu, medtechu i zarządzania sztuczną inteligencją. Premiera pierwszego z nich − o wykorzystaniu narzędzi AI w małych i średnich przedsiębiorstwach w Czechach, Polsce, Estonii i Rumunii – będzie miała miejsce na przełomie maja i czerwca.

www.aichamber.eu

[1] https://www2.deloitte.com/uk/en/insights/focus/cognitive-technologies/ai-and-machine-learning.html 

[2] https://www2.deloitte.com/us/en/pages/consulting/articles/state-of-generative-ai-in-enterprise.html 

Źródło informacji: PAP Media Room

Zdjęcia: AI Chamber

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM