Powiat Przasnyski – inwestuj z sukcesem!
Powiat przasnyski priorytetowo traktuje rozwój gospodarczy i konkurencyjność wyrażającą się w tworzeniu warunków do inwestowania na naszym terenie. Dlatego też utworzyliśmy na naszym terenie kompleksy terenów inwestycyjnych, które już dziś są w pełni gotowe do lokalizowania wielokierunkowych przedsięwzięć gospodarczych.
Największy, kompleksowo uzbrojony i dostępny dla inwestorów jest teren Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie koło Przasnysza. Strefa obejmuje powierzchnię 306 ha. Samorząd powiatowy uzbroił teren we wszelką niezbędną infrastrukturę techniczną: sieć energetyczną o mocy 14 megawatów, przyłącze gazowe, oświetlenie, sieć telekomunikacyjną, kanalizację sanitarną i deszczową, wodociągi, drogi wewnętrzne i dojazdowe, ciągi pieszo-rowerowe. Cały teren Strefy jest objęty aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod działalność produkcyjną, handlową, usługi oraz działalność lotniczą.
Wyjątkowość przasnyskiej strefy polega także na znakomitym skomunikowaniu, co oszczędza czas i koszty przedsiębiorców. Drogi i tory to już trochę za mało. Tutaj na negocjacje wprost do fabryki można przyjechać, ale można też przylecieć i odlecieć z przyległego do fabryk lądowiska. Takie usytuowanie znakomicie zwiększa efektywność zarządzania i wdrażania innowacyjnych technologii.
Dotychczas 40 firm wykupiło ponad 160 ha gruntów. Starostwo wydało pozwolenia na budowę 29 firmom, z czego kilkanaście rozpoczęło już działalność produkcyjną lub usługową na bazie zakończonych inwestycji prywatnych.
Co oferujemy w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej
W Przasnyskiej Strefie Gospodarczej w Sierakowie oferujemy obecnie działki inwestycyjne zlokalizowane w dwóch obszarach:
– Specjalnej Strefie Ekonomicznej, znajdującej się obecnie w zarządzie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – 69 działek – łącznie 41,1793 ha;
– pozostałym obszarze inwestycyjnym – 61 działek – łącznie 55,2735 ha.
Ponadto w ostatnim czasie Politechnika Warszawska wykupiła 76,63 ha gruntów przeznaczonych pod działalność lotniczą (obecne lądowisko). Zakup ten wiąże się z realizacją przez PW projektu Terenowego Poligonu Doświadczalno – Wdrożeniowego. W oparciu o zakupione lądowisko, władze uczelni planują wybudowanie budynku zaplecza laboratoryjno – warsztatowego, gdzie będą prowadzone badania z dziedziny lekkiego lotnictwa, bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) do celów wsparcia m.in. rolnictwa, leśnictwa, nowoczesnych technologii materiałowych czy monitorowania przestrzeni powietrznej.
Projekt otrzymał już dofinansowanie unijne i rozpoczęła się jego realizacja. W przyszłości umożliwi on rozwój przasnyskiego lądowiska – przekształcenie go w lotnisko użytku publicznego wraz z betonowym pasem startowym i zapleczem, a także pozwoli na uruchomienie kursów na pilota i mechanika lotniczego. Umożliwi również zaangażowanie na terenie powiatu światowych koncernów przemysłowych i badawczo-rozwojowych, współpracujących już z Politechniką, jak np. Airbus, Lockheed Martin czy General Electric.
Powiat Przasnyski posiada również atrakcyjnie położone działki przeznaczone pod zabudowę usługową (2,96 ha) i mieszkaniową (1,4 ha), które mogą być zapleczem dla inwestorów rozważających lokalizację swoich firm na obszarze Przasnyskiej Strefy Gospodarczej. W 2014 roku strefa pod Przasnyszem została finalistą ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal”.
Podstrefa PSG w Chorzelach
Powiat przasnyski oferuje również atrakcyjne tereny położone w podstrefie Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Chorzelach, gdzie już 94 ha wykupiła spółka Kronospan (zadeklarowane inwestycje na 2 mld PLN).
Powiat oferuje tu 2 obszary inwestycyjne:
– 12 działek o pow. 39,2164 ha zlokalizowanych na terenie Podstrefy PSG,
– 12 działek o pow. 12,5337 ha zlokalizowanych przy budowanej obwodnicy miasta Chorzele.
Strefa gospodarcza w Chorzelach w 2016 r. została laureatem ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal”.
Atuty inwestycyjne terenów inwestycyjnych Powiatu Przasnyskiego:
- uregulowany stan prawny nieruchomości;
- zrealizowane uzbrojenie terenu;
- bocznica kolejowa na terenie Podstrefy PSG w Chorzelach;
- dobre położenie geograficzne – niewielka odległość od Warszawy, Olsztyna, Płocka;
- dostępność niezagospodarowanej siły roboczej o wysokich kwalifikacjach;
- stały wzrost liczby małych i średnich przedsiębiorstw, jako potencjalnych kooperantów oraz odbiorców towarów
i usług; - dynamiczny wzrost produkcji i eksportu oraz zatrudnienia w dużych firmach przemysłowych i usługowych – fakty potwierdzające trwałość lokalizacji ich działalności w powiecie przasnyskim (KROSS, BELL, ABB);
- dobry system komunikacyjny (w tym możliwość komunikacji lotniczej);
- tereny w Sierakowie sąsiadują z terenem przeznaczonym pod lądowisko trawiaste oraz obiekty i urządzenia transportu lotniczego;
- nowoczesna baza opieki zdrowotnej zlokalizowana w m. Przasnysz (bardzo dobrze wyposażony szpital powiatowy);
- wysoki standard bazy edukacyjnej (szkoły średnie, pomaturalne oraz wyższe) i możliwość kształcenia zgodnie
z potrzebami gospodarki; - gotowość do współpracy z potencjalnymi inwestorami Powiatu Przasnyskiego doświadczonego w zakresie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej w zakresie planowania i realizacji inwestycji, a w szczególności
w zakresie prac geodezyjnych, czynności związanych z uzyskiwaniem pozwoleń budowlanych, współpracy
w naborze i kształceniu pracowników oraz rozbudowie infrastruktury towarzyszącej; - czyste ekologicznie, malownicze tereny – jako miejsce wypoczynku;
- zaplecze rekreacyjne (m.in. nowe hale sportowe, basen).
Starostwo Powiatowe w Przasnyszu,
06-300 Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5
www.powiat-przasnysz.pl
E-mail: starostwo@powiat-przasnysz.pl,
Tel./fax: +48 (29) 752 22 70
Dodaj komentarz