Menu

Menu

Potencjał wart wykorzystania

Gminę Kozy, malowniczo położoną u stóp Beskidu Małego, stanowi tylko jedna wieś − Kozy. Zamieszkuje ją ponad 13 tys. mieszkańców, co czyni ją najliczniejszą miejscowością wiejską w Polsce. Do Kóz przeprowadza się wiele nowych osób, które chcą korzystać z uroków mieszkania na wsi, jednocześnie pozostając w bliskim sąsiedztwie miasta – Bielska-Białej.

kamieniołom, Kozy

Kamieniołom w Kozach

W Kozach prawie co 13. mieszkaniec prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Świadczy to o doskonałych warunkach ekonomicznych, rosnącym popycie i podaży oraz o przedsiębiorczości mieszkańców Kóz. − To wyjątkowe miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Potwierdza to fakt ciągłego wzrostu zaludnienia. Piękne górsko-wiejskie tereny posiadają również wyjątkowy potencjał rynkowy. Na terenie gminy funkcjonuje wiele zarejestrowanych działalności gospodarczych, od małych do średnich firm, działających również na rynkach międzynarodowych – podkreśla Jacek Kaliński, wójt gminy Kozy.

Prężny rozwój biznesu

Oprócz małych przedsiębiorstw na terenie gminy funkcjonują większe firmy specjalizujące się w produkcji suplementów diety, zakłady produkujące wysokoobrotowe tarcze do cięcia i szlifowania, podmioty działające w sektorze profesjonalnego chłodnictwa oraz produkcji uszczelnień mechanicznych. Zakłady rozwijają się bardzo prężnie, poszerzając swoje rynki zbytu i współpracując z partnerami na terenie całej Polski, Europy i świata.

Kozy są doskonale skomunikowane z dużymi aglomeracjami. Dotarcie z Kóz do granicy państwa w Cieszynie, jak również do Katowic, będących sercem aglomeracji śląskiej, nie zajmie więcej niż godzinę jazdy samochodem. − Gmina Kozy nosi miano gminy tranzytowej i pełni rolę łącznika województwa śląskiego z małopolskim. Przedzielona w połowie przez drogę krajową nr 52 (Bielsko−Kraków), posiada również dworzec kolejowy na linii 117 (Bielsko−Kalwaria) oraz bezpośredni dostęp do planowanej Beskidzkiej Drogi Integracyjnejdodaje wójt.

Kierunek: turystyka

Gmina Kozy zachwyca swoim atrakcyjnym położeniem, oferując zróżnicowane krajobrazy, takie jak góry, lasy oraz niziny i pagórki. − W naszej miejscowości znajduje się odwiert wód termalnych, który można wykorzystać w celach komercyjnych, oraz nieczynny, ale malowniczy kamieniołom na zboczach Hrobaczej Łąki – mówi Jacek Kaliński. Kamieniołom stanowi dziedzictwo geologiczne, historyczne i przyrodnicze Kóz. Roztaczają się stamtąd rozległe widoki na całą Kotlinę Oświęcimską, Wyżynę Śląską, Pogórze Śląskie i Wielickie.

Warto wybrać się z Kóz górskimi szlakami pieszymi na Hrobaczą Łąkę, przez którą przebiega czerwony Mały Szlak Beskidzki. Dzięki licznym walorom gmina odkrywa swój potencjał i zaczyna rozwijać turystykę. Powstają szlaki i ścieżki rowerowe, jak również piesze szlaki turystyczne. Zagospodarowanie turystyczne zostaje wzbogacone o walor edukacyjny, aby każdy mieszkaniec i turysta mógł dowiedzieć się więcej o Kozach i bogactwie natury, które można w nich odnaleźć.

wójt gminy Kozy Jacek Kaliński

Jacek Kaliński, wójt gminy Kozy

Jest potencjał, są sukcesy

Za 2021 r. gmina Kozy zdobyła 4. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów w kategorii gmin wiejskich, co stało się wspólnym sukcesem i zwieńczeniem współpracy mieszkańców gminy Kozy z lokalnym samorządem. Warto wspomnieć również o 2. miejscu Kóz w konkursie na najpiękniejszą wieś województwa śląskiego w 2020 r. − Kozy to przyjazne miejsce, gdzie można znaleźć swój kąt, miło i aktywnie spędzać wolny czas, a także znaleźć tereny do potencjalnej inwestycji – nie kryje zadowolenia wójt Jacek Kaliński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.