Menu
Menu

Polska jednym z europejskich liderów sprzedaży złota

Zainteresowanie kupnem złota, stymulowane wysoką inflacją, wciąż szybuje. Jak wskazują dane Światowej Rady Złota, globalny popyt na fizyczne złoto inwestycyjne w postaci sztabek i monet bulionowych w III kwartale 2021 r. wyniósł 262 t. To wzrost o 18 proc. w stosunku do wyniku sprzed roku.

Za światowym wzrostem popytu stoją głównie znakomite wyniki na rynku chińskim, hinduskim, niemieckim i amerykańskim. Składa się na nie przede wszystkim duży popyt na sztabki (178 t, co odpowiadało za 68 proc. całkowitej sprzedaży fizycznego złota inwestycyjnego w minionym kwartale).

Popyt na złoto w Polsce i na świecie

Wprawdzie Rada nie podaje dokładnych danych na temat polskiego rynku, ale analizy Mennicy Skarbowej i informacje uzyskane od największych producentów złota wskazują, że Polska jest co najmniej w piątce największych europejskich krajów pod względem sprzedaży detalicznej tego kruszcu. W 2021 r. sprzedaż złota na krajowym rynku powinna znacznie przekroczyć 10 t.

W III kwartale 2021 r. największy popyt na złote sztabki i monety (65 t) miał miejsce w Chinach. Drugie na podium zajęły Indie. W Stanach Zjednoczonych popyt na złote sztabki i monety wzrósł o 31 proc. w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego i osiągnął 29 t. Inwestorzy kierowali się tam niskimi stopami procentowymi i rosnącą inflacją, ale nie bez znaczenia był również wzrost wynagrodzeń i wolnych środków na inwestycje. Przy obecnym tempie Amerykanie mają szansę pobić dotychczasowy rekord sprzedaży złota z 2009 r.

Polska w europejskiej czołówce sprzedaży złota

Według Światowej Rady Złota wzrost sprzedaży złota inwestycyjnego w III kwartale br. na tzw. pozostałych rynkach europejskich, w tym w Polsce, o 86 proc. w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego, pokazuje, jak wielki potencjał drzemie w tych dotąd niedocenianych rynkach. Popyt na złote monety i sztabki rośnie w całej Europie – w III kwartale 2021 r. zainteresowanie złotem było o 22 proc. większe niż w tym samym okresie w 2020 r. Liderem w sprzedaży złota sprzedanego na Starym Kontynencie są Niemcy (ponad połowa z 58 t).

Światowa Rada Złota nie podaje dokładnych danych na temat polskiego rynku, ale z naszych informacji uzyskanych od największych światowych producentów złota wynika że, Polska jest już w pierwszej piątce, jeśli nie nawet trójce, państw europejskich, jeśli chodzi o sprzedaż złota na własnym rynku detalicznym. Warto zauważyć, że kraje niemieckojęzyczne, których sprzedaż uwzględnia Światowa Rada Złota, są jednocześnie głównymi źródłami dla detalistów w Europie – komentuje Jarosław Żołędowski z Mennicy Skarbowej i dodaje: – Jak mówią nam najwięksi europejscy producenci i hurtownicy, sprzedaż do Polski jest na nigdy dotąd niewidzianym poziomie i wyraźnie przekracza ilości z innych krajów. W Polsce zdecydowanie rośnie popularność złota jako celu inwestycyjnego ze względu na szalejącą inflację, ale także dlatego, że bardzo łatwo kupić, ale także sprzedać złoto. To bardzo płynne aktywo, a wystarczy kilkaset złotych, aby nabyć towar wykonany z tego kruszcu.

Popyt stymulowany niepewną sytuacją ekonomiczną

Od początku lipca do końca września br. światowy popyt na złoto inwestycyjne w postaci sztabek i monet bulionowych wyniósł 262 t., czyli prawie o 20 proc. więcej w stosunku do III kwartału 2020 r. Największym zainteresowaniem cieszyły się złote sztabki – taką formę miało 7 na 10 kg sprzedanego w tym okresie złota inwestycyjnego.

W pierwszych 3 kwartałach 2021 r. sprzedaż wyniosła łącznie 857 ton. To najlepszy wynik w analogicznym okresie od 2013 r. – Mamy do czynienia z popytem silnie stymulowanym niepewną sytuacją makroekonomiczną. W ub.r. była to pandemia, a dziś przede wszystkim coraz mniejsza wiara w to, że zgodnie z zapewnieniami rządów i banków centralnych, wysoka inflacja to zjawisko przejściowe, a także coraz mniejsze zaufanie do instytucji finansowych i polityków. Złoto zachowuje swoją siłę nabywczą w czasie. To wszystko sprawia, że coraz bardziej realny staje się niedawny scenariusz, zgodnie z którym w perspektywie najbliższych lat cena złota będzie bić kolejne rekordy – mówi Jarosław Żołędowski.

Reprezentowana przez niego Mennica Skarbowa od początku lipca do końca września 2021 r. spółka sprzedała 920 kg złota, zaś od początku roku − 2,7 t (w całym 2020 r. było to 2,1 t). W tym roku Polacy najchętniej kupują 100-gramowe oraz 1-uncjowe sztabki oraz uncjowe monety: Kanadyjski Liść Klonowy i Australijski Kangur.

Źródło informacji: Mennica Skarbowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM