Menu

Menu

Pielęgnacja roślin cebulowych posadzonych jesienią

Pielęgnacja roślin cebulowychPodlewanie, nawożenie, odchwaszczanie, wykopanie oraz okrycie przed zimą – oto szereg zabiegów, które powinien wykonać każdy właściciel roślin cebulowych. Jak często to robić? Kiedy? I o jakich porach? Podpowiadamy!

Krok 1 – podlewanie

Nie od dziś wiadomo, że podlewanie roślin to podstawa. Wiosną, kiedy nasze cuda intensywnie rosną i kwitną, absolutnie nie wolno dopuścić do ich przesuszenia. Na szczególną uwagę w tej kwestii zasługują rośliny doniczkowe, ponieważ w nich ziemia wysycha znacznie szybciej.

Krok 2 – nawożenie

Aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać oraz bujnie kwitnąć, należy je na samym początku wegetacji zasilić dawką nawozu wieloskładnikowego. Od chwili wypuszczenia liści, aż do zakwitnięcia, możemy je również opryskać nawozem dolistnym, jednak nie więcej niż 3 razy. Nawożenie należy zakończyć na miesiąc przed planowanym wykopaniem cebul.

Krok 3 – odchwaszczanie

Usuwanie chwastów to kolejna ważna czynność, której nie wolno bagatelizować. Chwasty należy jednak usuwać niezwykle ostrożnie, aby nie uszkodzić naszych roślin poprzez uszkodzenie ich słabego systemu korzeniowego.

Krok 4 – wykopywanie

Istnieją rośliny, które bez problemu mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat. Inne mogą z kolei pozostać tam przez maksymalnie 5 lat, a jeszcze inne jak tulipany czy hiacynty należy wykopywać co roku. Rośliny, które przebywają w danym podłożu dłużej niż powinny, rosną w nadmiernym zagęszczeniu i słabiej kwitną. Cebule i bulwy należy wykopywać w czerwcu. Ważnym sygnałem w tej kwestii jest usychanie i żółknienie liści. Wykopywanie powinno się odbywać bardzo ostrożnie, ponieważ są one delikatne i łatwo je uszkodzić. W takim przypadku bakterie i zarodniki grzybów mają do nich łatwy dostęp, przez co mogą spowodować wiele chorób.

Wykopane rośliny należy osuszyć w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu. Absolutnie nie na słońcu! Kolejnym etapem jest usunięcie wszystkich zniekształconych cebul i bulw. Dopóki ich nie zasadzimy z powrotem, najlepiej je przechować w papierowej torbie lub ułożyć jedną warstwą w torfie.

Krok 4 – okrywanie na zimę

Posadzone cebule należy skutecznie okryć na zimę.  Robimy to za pomocą 2 – 3 centymetrowej kory lub kompostu, w momencie, gdy gleba jest lekko zmrożona. Kiedy nadejdą silniejsze mrozy, należy je okryć dodatkową warstwą słomy, kory lub stroiszu. Zdejmujemy je pod koniec zimy – zanim rośliny zaczną kiełkować.

Rośliny cebulowe wymagają starannej uwagi, jednak dla osób, które uwielbiają wszelkie prace związane z ogrodem, będzie to zajęcie bardzo przyjemne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.