Menu

Menu

PGNiG zapewnia o bezpieczeństwie dostaw gazu na sezon grzewczy 2022/23

PGNiG w 100 procentach wykorzysta przepustowość gazociągu Baltic Pipe zaplanowaną na ten rok. Zabezpieczone są też dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23 − poinformowała spółka. Dodatkowe kontrakty dotyczą zakupu gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

PGNiG

Plac wiertniczy PGNiG w Kramarzówce. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

„W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami związanymi z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe, którego uruchomienie zaplanowano na 1 października, wyjaśniamy, że PGNiG wykorzysta przepustowość gazociągu, zaplanowaną na ten rok, w 100 procentach” − poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo 23 września w oświadczeniu przekazanym PAP.

W komunikacie dodano, że zabezpieczone są również dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23. „PGNiG w ostatnich tygodniach zabezpieczyło dodatkowe kontrakty na zakup gazu od firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym” – czytamy. W efekcie, jak podaje PGNiG, „spółka posiada wolumeny gazu do gazociągu Baltic Pipe na poziomie, który gwarantuje, że wraz z pozostałymi źródłami pozyskania (wydobycie krajowe, dostawy LNG i zapasy magazynowe) będzie w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie swoich odbiorców w Polsce w nadchodzącym sezonie grzewczym”.

Spółka dalej prowadzi rozmowy z dostawcami norweskiego gazu, mając na uwadze optymalne wykorzystanie zarezerwowanej przepustowości Baltic Pipe w perspektywie długoterminowej. Dostawy gazu z tego kierunku będą jednym z głównych elementów zdywersyfikowanego portfela gazu GK PGNiG.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.