Perspektywy uczenia się przez całe życie
Oferta kształcenia w Politechnice Poznańskiej powstaje w oparciu o współczesne wyzwania gospodarki oraz oczekiwania i predyspozycje zmieniającego się pokolenia, w ścisłej współpracy z interesariuszami. Ważnym głosem są także dobre praktyki partnerów zagranicznych, zarówno w kontekście zakresu merytorycznego studiów, jak i metodyki prowadzenia zajęć.
Uczelnia stawia nacisk na kształcenie praktyczne, czego dowodzą zajęcia projektowe, zaplecze laboratoryjne oraz ścisłe powiązanie zajęć i prac dyplomowych z podmiotami gospodarczymi. To także bogata oferta praktyk zawodowych, wizyt studyjnych, udział w targach branżowych i konferencjach oraz możliwość rozwijania pasji w kołach naukowych i indywidualnych projektach edukacyjnych.
Politechnika Poznańska od 5 lat jest liderem konsorcjum europejskiego EUNICE (European University for Customised Education), które skupia 10 uniwersytetów z Europy. Każdy z konsorcjantów oferuje naszym studentom międzynarodowe kursy pozaprogramowe w modelu MOOC (Massive Open Online Courses), a także praktyki u stowarzyszonych partnerów gospodarczych. Na bazie prowadzonych badań naukowych i realizowanych studiów pierwszego i drugiego stopnia umożliwiamy rozwój kadr zgodnie z koncepcją uczenia się przez całe życie. Nasza oferta obejmuje ponad 30 programów studiów podyplomowych i nieograniczone krótkie formy rozszerzania kompetencji. Są one projektowane adekwatnie do zagadnień sprecyzowanych przez zamawiające podmioty.
Wśród kierunków studiów i studiów podyplomowych odpowiadających na nowe wyzwania gospodarki można znaleźć liczne programy adresowane do biznesu i otoczenia samorządowego. Odpowiadają one na potrzebę wprowadzania, rozwijania i raportowania działań związanych ze zrównoważonym rozwojem przedsiębiorstwa w perspektywie środowiska, społeczeństwa oraz ładu korporacyjnego. Nasze zainteresowania edukacyjne skupiają się także na kluczowych technologiach wspomagających transformację przedsiębiorstw w kierunku Przemysłu 4.0. Przygotowujemy do kreatywnego rozwiązywania zadań w zakresie eksploatacji linii technologicznych i urządzeń pracujących według zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego, a także do projektowania, wykonawstwa i eksploatacji budynków niskoenergetycznych.
Ponadto wspieramy rozwój umiejętności w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, projektami i procesami produkcyjnymi. Kształcimy kadry dla współczesnej logistyki i zielonego transportu. Zaawansowane obliczenia i podejmowanie złożonych decyzji w nowoczesnych technologiach opieramy na zaawansowanej matematyce oraz technologii data science.
Koncentrujemy się też na aktualnych trendach w architekturze, zwłaszcza związanych z nowelizacją prawa dotyczącego zagospodarowania przestrzennego, m.in. w zakresie polityki mieszkaniowej, polityki dostępności, ekorozwoju − OZE i BZI, rewitalizacji miast, a także w ujęciu interdyscyplinarnym architektury i urbanistyki, nauk o zdrowiu oraz zarządzania i organizacji w ochronie zdrowia. W służbie społeczeństwu prowadzimy interdyscyplinarne kierunki w zakresie bioinformatyki, inżynierii biomedycznej i inżynierii farmaceutycznej.
W dydaktyce podejmujemy też kwestie ważne dla bezpieczeństwa, w tym zagrożeń dla infrastruktury krytycznej. Przybliżamy innowacyjne technologie wodorowe, odnawialne źródła energii i techniki magazynowania energii elektrycznej, budowę i eksploatację elektrowni jądrowych. Uczymy wykorzystywać rozwiązania wspomagające systemy automatyki przemysłowej i budynkowej. Adekwatnie do postępu technologicznego oferujemy studia w obszarze cyberbezpieczeństwa, elektromobilności, mikroelektroniki i komunikacji cyfrowej, sztucznej inteligencji, jak również materiałów i technologii dla przemysłu motoryzacyjnego.
W kampusie Kąkolewo rozwijamy techniki transportu lotniczego, śledzenia obiektów satelitarnych, wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, a także łączności satelitarnej i testowania załogowych misji kosmicznych. Obok nowych programów w ofercie Politechniki Poznańskiej znajdują się klasyczne kierunki, będące fundamentem gospodarki. Nieustannie reformujemy je adekwatnie do przemian technologicznych.
dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prof. PP
prorektor ds. studenckich i kształcenia Politechniki Poznańskiej
Pełna oferta studiów podyplomowych: https://put.poznan.pl/studia-podyplomowe; studiów pierwszego i drugiego stopnia: https://put.poznan.pl/wybor-kierunku.
Zdjęcie: Politechnika Poznańska
Dodaj komentarz