Menu

Menu

Parafie zarobią na firmach kurierskich?

InPost oraz Poczta Polska z zainteresowaniem przyglądają się kościołom. Parafie mogłyby bowiem zgodzić się na postawienie paczkomatów na swoim terytorium. Na takiej współpracy szczególnie mocno zależy InPostowi.

kościół

Parafie kuszone przez firmy kurierskie

Jak udało się ustalić „Rzeczpospolitej”, parafie otrzymują od firm kurierskich propozycje dotyczące postawienia na ich terytorium paczkomatów. Potwierdziła to Kuria Diecezjalna w Płocku. Jako pierwszy na taki pomysł wpadł InPost.

Zdaniem firmy proboszczowie mogą przyczynić się do technologicznego rozwoju miejscowości. Dla parafii byłby to również dodatkowy zarobek. Miesięcznie księża mieliby otrzymywać 500 zł stałego czynszu oraz ekwiwalent za prąd.

Na podobną współpracę liczy także Poczta Polska. Spółka niedawno ogłosiła swój ambitny plan dotyczący paczkomatowej ekspansji. Strategia zakłada uruchomienie 2 tysięcy paczkomatów do końca 2022 roku. Porozumienie się z polskim Kościołem zapewniłoby wiele potencjalnych miejscówek, na których można by postawić automat.

„Rzeczpospolita” ustaliła również, że InPost złożył specjalną propozycję. Firma podkreśla, że zamierza uszanować powagę instytucji.

Wybierając lokalizacje pod kolejne automaty, kierujemy się kluczowym kryterium, jakim jest atrakcyjność lokalizacji dla klientów korzystających z e-commerce. Obecnie nie mamy automatów na terenach parafii – mówi z kolei Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty.

Parafie otrzymają specjalne warunki?

Poczta Polska zdaje sobie sprawę z tego, że instalacje mogłyby przeszkadzać wiernym. Dlatego też ich dokładne umiejscowienie musiałoby być starannie przemyślane.

Lokalizacje na terenach parafii podlegają takim samym kryteriom oceny, jak inne typy lokalizacji, np. przy marketach, galeriach handlowych czy placówkach pocztowych, a jednym z nich jest możliwość nieograniczonego dostępu do automatu 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, w tym dogodna możliwość podjazdu kuriera i klientów tłumaczy rzeczniczka Poczty.

Bardziej zdecydowany zdaje się być InPost. W przypadku Płockiej parafii otrzymana przez księży oferta była bardzo konkretna.

Przyjęcie propozycji spółki wychodzi naprzeciw potrzebom parafian w zakresie udostępnienia możliwości wygodnego nadania i odbioru paczek. Biorąc pod uwagę zasięg i popularność korzystania z paczkomatów oraz fakt, że pandemia rozbudziła potrzebę korzystania z zakupów online, jesteśmy przekonani, że taki krok zostanie przyjęty z uznaniem przez społeczność zgromadzoną wokół parafii tymi słowami InPost zachęcał księży do przyjęcia oferty.

Firma podkreśliła, że podczas wyboru lokalizacji wykażą się szczególną starannością, aby nie zakłócić powagi instytucji Kościoła i nie zaburzyć klimatu miejsca. Oprócz stałego czynszu oraz ekwiwalentu za prąd InPost zaproponował parafii inne korzyści. Proboszcz miałby możliwość nieograniczonego korzystania z automatu i nadawania paczek za jeden grosz. W ten sposób parafie mogłyby przekazywać między sobą korespondencję oraz pisma. InPost pdkreśla nawet, że mógłby „w ramach rozszerzenia współpracy przygotujemy preferencyjną propozycję dostarczania i nadawania innych przesyłek oraz dokumentów w ramach działań Kościoła katolickiego w Polsce”.

Nie tylko parafie interesują firmy kurierskie

Parafialne tereny z całą pewnością wzbudzają zainteresowanie firm kurierskich. Jednak zarówno InPost jak i Poczta Polska podkreślają, że generalnie przyglądają się każdej potencjalnej lokalizacji. Celem jest świadczenie możliwie jak najlepszych usług swoim klientom.

W tej chwili na terenie Polski działa 7 tysięcy paczkomatów InPostu. To pokaźna liczba, jednak zdaniem firmy ciągle niewystarczająca. Rynek e-commerce nieustannie rośnie, przez co zapotrzebowanie również jest coraz większe. Z tego powodu możemy spodziewać się stawiania kolejnych paczkomatów.

Stawiamy je w ciągach komunikacyjnych, centrach przesiadkowych, przy urzędach, gdzie lokalne władze samorządowe same się do nas zwracają o postawienie paczkomatu. Maszyny trafiają zarówno do wsi, małych miast, jak i dużych aglomeracji. Naszym celem jest szeroka, równomierna sieć wyjaśnia Wojciech Kądziołka, rzecznik InPostu.

Czy parafie zgodzą się przyjąć propozycję firm kurierskich? Tego dowiemy się w najbliższej przyszłości.

Jan Strychacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.