Menu

Menu

Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową ochrony zdrowia. Czas na spłacanie długu

W okresie pandemii dokonała się gigantyczna transformacja systemu ochrony zdrowia w aspekcie cyfryzacji − twierdzi dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. Według niego dziś największym wyzwaniem jest „spłacanie długu zdrowotnego”.

Dług pandemiczny, narastający w kolejnych miesiącach epidemii, jest coraz częściej dyskutowanym aspektem ochrony zdrowia. − Zdrowotnie w mojej ocenie nie należy tego rozpatrywać w kwestiach fiskalnych, pieniężnych. Nie chodzi o to, abyśmy teraz myśleli, że ponieśliśmy duże koszty i nakłady finansowe, bo nie to jest teraz priorytetem. Najważniejsze jest teraz przywrócenie zdrowia populacji − uważa Sierpiński. Według niego wyzwaniem jest obecnie opieka nad osobami, które w dobie pandemii opóźniały bądź odwoływały swoje wizyty u lekarzy specjalistów.

prezes Agencji Badań Medycznych

Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych

Nowoczesne technologie wsparciem systemu ochrony zdrowia

Dziś coraz częściej zgłaszają się bowiem po pomoc osoby w bardziej zaawansowanych stadiach chorób, m.in. onkologicznych i kardiologicznych. − Należy na to patrzeć z punktu widzenia zdrowia populacyjnego. W tym aspekcie nowoczesne technologie mogą okazać się zbawienne w kwestii „spłaty tego długu”. System na skończone nakłady. Nie możemy do niego w nieskończoność dokładać środków. Wiele się w tej kwestii poprawiło, ale nie jest tak, że do systemu może trafić dowolna ilość środków. Nowoczesne technologie lepiej pozwalają wykorzystać czas lekarza. Lepiej pozwalają wykorzystać zasoby, którymi dysponujemy – ocenia szef Agencji Badań Medycznych.

Sztuczna inteligencja i telemedycyna usprawnią pomoc pacjentom

Łatwiej jest zorganizować profilaktykę czy badania przesiewowe z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Z pomocą przychodzi też telemedycyna. Według eksperta to w tym kierunku musimy zmierzać.  − Jeżeli możemy mówić o jakichkolwiek pozytywnych skutkach pandemii, jeżeli tak można na to spojrzeć, to na pewno dokonała się gigantyczna transformacja systemu ochrony zdrowia w aspekcie cyfryzacji. Ten postęp jest naprawdę odczuwalny. Jesteśmy wszyscy beneficjentami e-recept, e-zwolnień. Te kwestie przez lata szły topornie, ale wreszcie poszły do przodu – mówi Sierpiński.

W jego ocenie digitalizacja ochrony zdrowia pozwala m.in. lepiej dobierać terapie i łatwiej analizować skuteczność poszczególnych sposób leczenia pacjentów. W zakresie sprzętu polski system ochrony zdrowia jest na bardzo dobrym poziomie, może konkurować z wieloma systemami zachodnioeuropejskimi. − W tym aspekcie wiele zostało zrobione. To, co jeszcze przed nami, to koordynacja opieki zdrowotnej. Wykorzystanie dużych wolumenów danych. Nowoczesne technologie bez wątpienia wychodzą temu naprzeciw – podsumowuje.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.