Menu

Menu

Obowiązują nowe etykiety energetyczne

.Od 1 marca ze sklepów znikają oznaczenia typu A+++, A+ itp., informujące o klasie energetycznej sprzętu. Kupując lodówkę lub telewizor, przygotujmy się na nowe piktogramy.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował podczas konferencji że od 1 marca obowiązuje nowa etykieta energetyczna, umieszczana na sprzęcie AGD i RTV. Zawiera informacje o efektywności energetycznej produktu w momencie jego zakupu, czyli o tym, ile zużywa prądu i wody, a także ile generuje hałasu. Minister przypomniał, że takie etykiety są dobrze rozpoznawalne przez mieszkańców Europy, co deklaruje 93 proc. obywateli UE. Dodał, że 79 proc. z nas wskazuje, że bierze je pod uwagę, kupując sprzęt AGD.

Kurtyka podkreślił, że efektywność energetyczna jest kluczem do rozwoju gospodarczego i poprawy jakości życia. − Oszczędność energii przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co ma wpływ na klimat − stwierdził. Dodał, że oprócz nowych etykiet wchodzą w życie przepisy dotyczące ekoprojektowania, mające na celu przedłużenie żywotności i naprawialności kupowanych sprzętów AGD.

Jaśniejsza informacja, większe oszczędności

Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska − związku producentów AGD, zaznaczył, że w polskich domach jest kilkaset milionów różnego rodzaju urządzeń, które się zużywają i wymagają zastąpienia nowymi. Nowe etykiety mają jeszcze klarowniej informować o przewadze urządzeń o największej energooszczędności. Konecki zwrócił uwagę, że w gospodarstwach domowych za największe zużycie energii odpowiadają lodówki (średnie zużycie to ok. 500 kWh energii rocznie, co kosztuje nas ponad 300 zł w skali roku). Najbardziej efektywne energetycznie lodówki zużywają poniżej 200 kWh energii rocznie. Wybierając taki sprzęt, można zaoszczędzić ok. 300 kWh energii, co oznacza oszczędności rzędu 200 zł rocznie.

Prezes APPLiA tłumaczył, że przy wymianie 1 mln lodówek na najbardziej efektywne w 10-letnim cyklu użytkowania konsumenci zaoszczędzą ok. 2 mld zł, a emisja dwutlenku węgla spadnie o ok. 2,5 mln ton. Dodał, że przy wymianie najgorszej jakości sprzętu AGD można rocznie zaoszczędzić nawet 1 tWh energii.

Zakupy z kodem QR

Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował, że od 1 marca nowe etykiety pojawią się także na żarówkach. Dla kolejnych grup produktów nowe oznakowanie będzie wprowadzane w dalszych terminach.

Nowe przepisy przywracają skalę etykietowania energetycznego od „A” do „G”. Dodatkowo wprowadzają możliwość bezpośredniego dostępu do informacji o produktach za pomocą kodu QR umieszczonego na etykiecie. Po zeskanowaniu kodu konsument zostanie przekierowany do Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych EPREL. Będzie mógł porównać specyfikacje techniczne produktów, będące uzupełnieniem informacji umieszczanych przez producenta na etykiecie.

Nowy system klasyfikacji

Ponadto dla niektórych produktów wprowadzono nowe, bardziej rygorystyczne lub bardziej realistyczne, metody klasyfikowania. Np. w starej skali zużycie energii przez pralki oblicza się na podstawie rocznego zużycia. Obliczenia dla nowej etykiety ze zmienioną skalą opierają się na 100 cyklach prania. Zmienił się też wzór na zużycie energii w przypadku telewizorów. Teraz uwzględnia on zużycie energii przez części wewnętrzne, a nie tylko ekran.

Z etykiet znikają znane oznaczenia A+++, A++, A+. Jak wyjaśnia Konecki, sprzęt klasy A+++ na nowej etykiecie będzie odpowiadał klasie C. Najwydajniejsze urządzenia trafią do klas C i D. Na nowych etykietach klasa A i B na razie zostaną puste.

Więcej informacji o zmianach na etykietach na stronie: etykieta.energetyczna.pl.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.