Menu
Menu

Nowoczesne domy typu stodoła – atrakcyjne i opłacalne

Decyzja o budowie domu wbrew pozorom nie jest najtrudniejsza. Ci, którzy zdecydowali się wyprowadzić z mieszkania i przeprowadzić do wolnostojącego domu jednorodzinnego, zwykle spełniają swoje marzenia, a te są najlepszą motywacją. Problem zaczyna się przy wyborze projektu i wykonawcy. Warto rozważyć dom typu stodoła – idealny dla zwolenników prostoty i klasycznych rozwiązań, a do tego korzystny ekonomicznie.

Nowoczesny dom typu stodoła ma wiele plusów. Przede wszystkim przekonuje do siebie oryginalnym designem. Jego prosta bryła nawiązuje bowiem do klasycznych rozwiązań, ale wykorzystane materiały i architektoniczne detale sprawiają, że zachwyca estetyką i nowoczesnym stylem, wpisując się w aktualne trendy.

dom typu stodoła

Wbrew pozorom projekty dają spore pole do popisu. Inwestor może wybrać spośród zróżnicowanych gotowych propozycji lub z pomocą projektanta stworzyć dom idealny, odpowiadający autorskiej wizji.

Dom typu stodoła nie wymaga rozległej działki

Dom typu stodoła nie wymaga dużej działki. Prostokątna bryła łatwo wpasuje się w wąską, ograniczoną przestrzeń. To niewątpliwie duży atut dla tych, którzy nie zamierzają budować dużego domu na rozległej przestrzeni. Metraż domu też nie musi być duży, a sam projekt nie jest skomplikowany. Wszystko to przekłada się na szybki czas realizacji oraz rozsądny koszt inwestycji, a to, jak wiadomo, sprawa niebagatelna.

Projekty domów typu stodoła − ekonomicznie i ekologicznie

Co ważne, nowoczesny dom typu stodoła znakomicie zachowuje równowagę między estetyką a funkcjonalnością. Jego prosta bryła kryje optymalną przestrzeń dla rodziny, zarówno w wersji parterowej, jak i piętrowej. Można zastosować w projekcie poddasze do zagospodarowania albo coraz popularniejsze rozwiązanie w postaci antresoli, która przyciąga wzrok i pozwala dobrze wykorzystać przestrzeń. Projekty domów typu stodoła mogą uwzględniać także przydatne pomieszczenia dodatkowe z przeznaczeniem gospodarczym, np. spiżarnię lub pralnię. Na pewno oprócz prywatnej przestrzeni dla domowników znajdzie się w nim także miejsce na gabinet lub pracownię. Na życzenie klienta projekt domu typu stodoła można wzbogacić o garaż lub taras.

Co sprawia, że domy typu stodoła coraz częściej przekonują do siebie inwestorów? Jednym z istotnych kryteriów przemawiających za wyborem takiego projektu jest wymiar ekologiczny. Dzięki zastosowanym nowoczesnym technologiom projekty domów w stylu stodoły są energooszczędne. Bez większych problemów można je wybudować w technologii domu pasywnego lub niskoenergetycznego. I tu powraca argument nie do odrzucenia, czyli czynnik ekonomiczny. Otóż, często przytaczaną zaletą domów typu stodoła jest niski koszt ich utrzymania.

Atrakcyjny design domów typu stodoła

Na atrakcyjny design domów typu stodoła wpływają charakterystyczne duże przeszklenia. To z jednej strony stylowy akcent nadający bryle lekkości i nowoczesności, a zarazem praktyczny atut w postaci ilości światła, dzięki którym mieszkańcy mogą cieszyć się jasną, słoneczną przestrzenią. Duże okna wychodzące na otoczenie optycznie powiększają wnętrza, a zarazem pozwalają na kontakt z przyrodą. Idealnie, gdy dom zajmuje ustronną działkę na łonie natury. Wtedy natura jest na wyciągnięcie ręki, a surowa bryła z elementami naturalnego drewna harmonijnie współgra z zielonym otoczeniem. Szczególnie pięknie domy typu stodoła prezentują się na zalesionych działkach, z dala od innych zabudowań. W przypadku domu w mieście duże przeszklenia mogą być pewnym mankamentem, zwłaszcza dla osób, które bardzo cenią prywatność, ale pomocą mogą być stylowe zasłony lub nieprzepuszczalne rolety.

I na tym praktycznie wady się kończą. Projekty domów typu stodoła zwykle utrzymane są w modnej kolorystyce beżu i szarości. Stosowane elementy elewacji, takie jak drewno i kamień doskonale komponują się z prostą bryłą budynku, jednocześnie przełamując monotonię bryły. Takie połączenie skutecznie podnosi wygląd nieruchomości i przyciągają spojrzenia tych, którzy zazdroszczą domu typu stodoła. Jeśli dodamy do tego sporą powierzchnię użytkową i relatywnie niskie koszty budowy oraz eksploatacji, wszelkie wątpliwości odchodzą w cień. Wydaje się, że najtrudniej wybrać odpowiednią działkę. Praca nad projektem i oczekiwanie na wymarzony dom to już czysta przyjemność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.