Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Nowa ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich

Od 21 stycznia 2021 r. obowiązują przepisy nowej ustawy regulującej hodowlę, ocenę genetyczną oraz nadzór nad rozrodem zwierząt gospodarskich.

 

Wchodząca w życie ustawa zastępuje Ustawę o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich z 29 czerwca 2007 r. Co się zmienia? Nowa ustawa reguluje m.in. kwestie zachowania zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich (bydła, świń, owiec, kóz, koniowatych, jeleniowatych, drobiu, zwierząt futerkowych i pszczół miodnych, alpak i jedwabnika morwowego), oceny ich wartości użytkowej i oceny genetycznej. Znalazły się w niej także zapisy dotyczące prowadzenia ksiąg i rejestrów hodowlanych, jak również kontroli nad hodowlą i rozrodem tych zwierząt.

Ustawa a nowe gatunki zwierząt

Nowa ustawa wdraża unijne przepisy, jednak do zwierząt gospodarskich, o których mowa w przepisach unijnych (bydło, świnie, owce, kozy i koniowate), dodaje inne zwierzęta gospodarskie, których dotyczą zapisy regulujące hodowlę: jeleniowate, zwierzęta futerkowe, alpaki, drób, jedwabnika morwowego i pszczołę miodną.

Kto i o czym decyduje?

Zgodnie z zapisami nowej ustawy wysokość opłat pobieranych od hodowców ma być ustalana przez uprawnione podmioty na podstawie wysokości poniesionych kosztów związanych z dokonanym wpisem, wystawieniem zaświadczenia lub świadectwa zootechnicznego. W świetle nowych regulacji minister rolnictwa będzie zatwierdzał lub odmawiał zatwierdzenia programu hodowlanego złożonego przez związek hodowców lub przedsiębiorstwo hodowlane, a także zmiany tego programu.

Dodatkowo ustawa wprowadza przepisy uznawane za podstawę prawną do udzielania pomocy państwa na prowadzenie ksiąg hodowlanych oraz oceny wartości użytkowej i genetycznej zwierząt gospodarskich.

 

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.