Menu
Menu

Nocna prohibicja – które miasta wprowadzą zakaz sprzedaży alkoholu w nocy?

Nocna prohibicjaNowelizacja ustawy o ograniczeniu sprzedaży alkoholu dała samorządom prawo do ograniczenie sklepowej sprzedaży w godzinach 22.00 – 6.00. Nocna prohibicja może zostać wprowadzona w kilku miastach Polski – pisze na swym portalu TVN24 BiS. Ponadto zmieniły się zasady dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Część sprzedawców już nazywa nowe prawo powrotem do czasów PRL.

Picie w dowolnym miejscu publicznym będzie teraz karane. Wyjątek stanowić będą miejsca do tego przeznaczone. Gminy uzyskają jednak uprawnienia do wyznaczania rejonów wyłączonych spod zakazu. Jednym z takich miejsc określonych uchwałą rady miasta są na przykład bulwary nadwiślańskie w Warszawie. Spożywanie będzie też możliwe tzw. ogródkach piwnych.

Telewizja TVN24 BiS zebrała informacje dotyczące gmin i miast, gdzie nocna prohibicja może stać się faktem. Nigdzie nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji, ale w kilku miejscach Polski trwają prace nad zmianami. Ograniczenie dotyczy sprzedaży w sklepach i na stacjach benzynowych. Może obejmować całe miasto, gminę lub ich część.

Jak podaje TVN24 BiS, jednym z pierwszych miast, które planują wprowadzenie restrykcji jest Piotrków Trybunalski. Krzysztof Chojniak, prezydent miasta chce, by nocna prohibicja obowiązywała w godzinach 23.00 – 6.00. Według radnych miasta pomysł taki cieszy się dużym poparciem mieszkańców.

Prace trwają również w Poznaniu – pisze TVN24 BiS. Tam władze miasta chcą ograniczenia sprzedaży również miedzy 23.00 a 6.00. Obowiązywałoby ono jednak tylko na terenie Starego Miasta, gdzie mieszkańcy skarżą się na sklepy nocne. Prace trwają też nad innym projektem. Chodzi o zezwolenie na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych na terenie części miasta i podczas niektórych imprez masowych.

Nocna prohibicja po konsultacjach społecznych

Władze Poznania zbierają w tej chwili opinie mieszkańców. Podobnie czyni magistrat Olsztyna. Chodzi o ustalenie liczby punktów, w których możliwa będzie sprzedaż alkoholu i przedział czasowy ewentualnego zakazu. W Olsztynie podobnie jak w przypadku Piotrkowa i Poznania ograniczenie obowiązywałoby nie od 22.00 ale godzinę później.

Sopot natomiast może spodziewać się zakazu sprzedaży od godziny 24.00. I w tym przypadku ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły – pisze TVN24 BiS. Władze miasta jednak będą dożyć do wprowadzenia przez radnych uchwały o zakazie. W przypadku Sopotu prohibicja obowiązywałaby tylko w centrum miasta.

Kolejnym miastem, które planuje restrykcje jest Gniezno. Władze tego miasta po analizie stwierdziły, że największe problemy sprawiają punkty sprzedaży usytuowane w centrum. Tu dochodzi do największej liczby interwencji i incydentów. Dlatego – podobnie jak w przypadku Sopotu – zakaz ma obowiązywać tylko w centrum.

Władze Krakowa poinformowały TVN24 BiS, że incydenty związane z nocnymi sklepami monopolowymi stanowią jedne z najczęstszych zgłaszanych przez mieszkańców. Dlatego właśnie Kraków może dołączyć do grona miast, w których obowiązywać będzie nocna prohibicja. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy dotyczyć ona będzie całego miasta, czy tylko jego części?

Władze Krakowa zwróciły się na razie do rad dzielnic w sprawie wydania opinii na temat zakazu. Za opowiedziało się jak dotąd 11 z 18 rad. Chcą one, by zaprzestawać sprzedaży w sklepach już od godziny 22.00.

Nie wszystkie miasta chcą ograniczenia sprzedaży alkoholu

Opinie na temat nocnej prohibicji są jednak podzielone. Włodarze Białej Podlaskiej na przykład nie planują dodatkowych ograniczeń sprzedaży. Przedstawiciele miasta nie widzą wprawdzie takiej konieczności, ale ostateczna decyzja należy do radnych. To oni bowiem mają prawo podejmować stosowną uchwałę.

Innym miastem, gdzie nocna prohibicja nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem jest Kołobrzeg. Jego prezydent nie planuje zgłaszania żadnego projektu uchwały w tej sprawie. Jeśli więc nie pojawią się jakieś inicjatywy oddolne, radni w ogóle nie będą się zajmować ograniczeniem sprzedaży.

Nie widzą potrzeby zmian w godzinach sprzedaży również władze Koszalina i Rzeszowa – pisze TVN24 BiS. Stacja przepytała przedstawicieli kilkudziesięciu samorządów. W większości przypadków nie podjęto jeszcze decyzji, czy nowelizacja ustawy stanie się okazją do wprowadzenia jakichkolwiek zmian?

Władze Bydgoszczy, Lublina, Przemyśla, Szczecina, Łodzi, Wrocławia, Gdańska, Gdyni, Leszna, Piły i Kutna zapowiadają przeprowadzenie analiz mających na celu ustalenie, jakie możliwości niesie ze sobą zmiana obowiązujących regulacji?

Gminy mogą jeszcze w drodze uchwały ograniczyć liczbę wydawanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu w różnych miejscach. Zmieniły się również zasady określania miejsc, w których spożywanie alkoholu jest dozwolone. Dotychczas w prawie określano miejsca zakazu. Obecnie z zakazu wyłączane będą przez gminy konkretne miejsca. Poza nimi nie będzie można nigdzie pić w miejscu publicznym.

Źródło – TVN24 BiS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM