Menu

Menu

Nasłonecznienie w Polsce a wydajność paneli fotowoltaicznych – analiza Sunday Polska

W naszym kraju wciąż popularne jest przekonanie, według którego charakterystyczne dla Polski warunki klimatyczne sprawiają, że inwestycja w fotowoltaikę rzekomo nie może być efektywna. Na dodatek średnia wysokość temperatur jest bez porównania niższa niż chociażby w krajach Europy Południowej. Zastanawiasz się jak jest naprawdę i czy rzeczywiście nasz klimat nie sprzyja fotowoltaice? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej, bo prawda może Cię zaskoczyć.

Projekt instalacji, a wydajność paneli fotowoltaicznych. Kiedy panele fotowoltaiczne są najwydajniejsze?

Po pierwsze, efektywność paneli fotowoltaicznych jest nie tylko warunkowana pogodą, ale także kilkoma innymi, istotnymi czynnikami. Jest ona uzależniona po prostu od ich jakości. Banalne? A jednak to prawda! Panele nowej generacji są po prostu znacznie bardziej skuteczne niż starsze instalacje. Stosowane obecnie panele są w stanie efektywnie pracować również w przypadku zachmurzenia lub częściowego ich zasłonięcia, np. przez śnieg, warstwy liści czy też po prostu brud. Warto jednak panele fotowoltaiczne od czasu do czasu czyścić – rozpoczyna ekspert z Sunday Polska.

Mróz a panele fotowoltaiczne

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o efektywności paneli? Otóż wbrew obiegowemu przekonaniu, panele fotowoltaiczne wykazują najwyższą wydajność w chłodne/mroźne, a zarazem mocno słoneczne dni. Jaka jest tego przyczyna? W zimne, a zwłaszcza mroźne dni następuje wzrost napięcia w modułach. Mówiąc w dużym skrócie, są one wówczas zdolne do absorbowania większych ilości energii. Ta zaś jest dostarczana przez ostro świecące słońce. Mimo to produkcja prądu latem jest największa, ponieważ to właśnie w tym okresie występuje w Polsce najwięcej słonecznych i znacznie dłuższych dni.

Czy nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające dla działania paneli fotowoltaicznych?

Zdecydowanie tak! Według danych parametr usłonecznienia w Polsce wynosi mniej więcej 1600 godzin w skali roku. Czym jest usłonecznienie? W uproszczeniu: jest to czas, kiedy promienie słońca padają w sposób bezpośredni na daną powierzchnię globu ziemskiego. Poniższa mapa obrazuje średnie usłonecznienie w różnych krajach Europy.

Nasłonecznienie w Polsce

Jak widzisz, Polska posiada w tym zakresie naprawdę korzystne warunki: niewiele gorsze, niż Francja oraz będące światowym liderem fotowoltaiki Niemcy.

Kolejny istotny parametr, który również wpływa na efektywność paneli fotowoltaicznych to nasłonecznienie. Parametr ten wynosi dla Polski mniej więcej 950-1100 kWh/m2, przy czym można dostrzec dość spore różnice zależnie od:

 • Pory roku: latem mamy do czynienia z większym natężeniem światła słonecznego.
 • Województwa.

Niezależnie jednak od tego, warunki klimatyczne Polski jak najbardziej czynią inwestycje w fotowoltaikę opłacalną. W miesiącach letnich najczęściej dochodzi do nadwyżki, która trafia potem do sieci. Owe nadwyżki mogą zostać zużytkowane w trakcie mniej wydajnych okresów, jak np. późna jesień – kontynuuje ekspert.

Najbardziej nasłonecznione województwa w Polsce

Regiony Polski, w których mamy do czynienia z najwyższymi parametrami średniego nasłonecznienia w skali roku to:

 • Północna część województw Zachodniopomorskiego oraz Pomorskiego. Dla przykładu nasłonecznienie w Szczecinie to 1137 kWh/m2 rocznie zaś w przypadku Gdańska parametr ten wynosi 1117 kWh/m2.
 • Wschodnie regiony województw podkarpackiego oraz lubelskiego.
 • Województwa łódzkie, kujawsko-pomorskiego oraz zachodnie rejony województwa mazowieckiego.

Najlepsze miasta pod względem rocznego nasłonecznienia

Zastanawiasz się, które z polskich miast są najbardziej „słoneczne”? Oto krótki ranking miast naszego kraju, w których mamy do czynienia z najwyższym rocznym nasłonecznieniem:

 • Rzeszów: średnie roczne nasłonecznienie na poziomie: 1351 kWh/m2.
 • Lublin: 1337 kWh/m2.
 • Opole: 1319 kWh/m2.
 • Kalisz: 1308 kWh/m2.
 • Wrocław: 1304 kWh/m2.
 • Kielce: 1299 kWh/m2.

To właśnie powyższe miasta cechują się najkorzystniejszym nasłonecznieniem w naszym kraju. Powinieneś jednak pamiętać, że generalnie cała Polska stanowi korzystny obszar dla inwestycji w panele fotowoltaiczne. Różnice w nasłonecznieniu poszczególnych miejsc naszego kraju nie są bowiem duże.

Nasłonecznienie w Niemczech, a nasłonecznienie w Polsce

Jeżeli interesujesz się fotowoltaiką to z pewnością wiesz, że jednym z liderów tego rynku na świecie są nasi zachodni sąsiedzi. Czy fakt ten Niemcy zawdzięczają jakimś szczególnym warunkom klimatycznym? Otóż: wcale nie! W rzeczywistości wyższym nasłonecznieniem, które przekracza poziom 1300 kWh/m2 mogą pochwalić się jedynie południowe rubieże Niemiec. Z drugiej jednak strony centralne oraz wschodnie partie Niemiec są gorzej nasłonecznione, niż ogromna większość terytorium Polski.

Dlaczego więc eksperci uważają, że zarówno Polska jak i Niemcy dysponują świetnymi warunkami dla fotowoltaiki? Wynika to z faktu, że z jednej strony oba kraje cechują się dosyć wysokim nasłonecznieniem. Z drugiej jednak strony Polska oraz Niemcy leżą sferze klimatu umiarkowanego: nie występują u nas ani skrajnie wysokie temperatury, które zmniejszają efektywność paneli słonecznych, ani też temperatury skrajnie niskie.

Szacuje się, że prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna w Polsce powinna wytworzyć około 1100 kWh energii elektrycznej w skali roku. W przypadku natomiast Hiszpanii wartość ta będzie wynosić około 1400 kWh. Jak widać, różnice pomiędzy naszym regionem Europy a słonecznym Południem wcale nie są aż tak duże – Podsumowuje ekspert z Sunday Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.