Nadążyć za dynamiką rynku pracy
Uczelnia Łazarskiego jest tegorocznym laureatem Marki Godnej Zaufania, co pokazuje, że środowisko biznesowe jest żywo zainteresowane współpracą z nami, doceniając, że nasz program studiów opieramy na faktycznych potrzebach rynku pracy – mówi dr Anita Zarzycka, pełnomocniczka dziekana ds. dydaktyki Wydziału Ekonomii i Zarządzania na Uczelni Łazarskiego.
Co jest kluczowe w przygotowaniu przyszłych absolwentów Wydziału Ekonomii i Zarządzania do rzeczywistości rynkowej?
Anita Zarzycka: Od I roku studiów staramy się wpoić naszym studentom, że rzeczywistość rynkowa bardzo szybko się zmienia − nikt nie wie, jak będzie wyglądał rynek pracy za kilka lat, kiedy skończą studia. Dlatego powinni wynieść ze studiów nie tylko teorię, ale przede wszystkim umiejętności szukania nowej wartościowej wiedzy, twórczego i elastycznego podejścia do problemów i szeroko rozumiane umiejętności miękkie.
Jakie znaczenie ma praktyczny wymiar programu nauczania i dostosowanie kształcenia do oczekiwań pracodawców?
Anita Zarzycka: To, że kształcenie na kierunkach biznesowych powinno mieć praktyczny wymiar, jest dla nas oczywistością. Dziś dyskusja zmierza w kierunku tego, co to upraktycznienie i dostosowanie do oczekiwań pracodawców znaczy w sytuacji, kiedy kształcimy studenta przez okres 3 lub 5 lat. W tym samym czasie świat dookoła intensywnie się zmienia. Nawet jeśli stworzymy program studiów skrojony dokładnie pod oczekiwania pracodawców, po kilku latach, kiedy student będzie opuszczał mury uczelni, to, czego się nauczył, może już nie spełniać oczekiwań pracodawców. Stąd nasze dążenie do poszukiwania i wpisywania w nasze programy umiejętności i kompetencji, które pozwolą absolwentom łatwo odnaleźć się na rynku pracy, nawet jeśli będzie on wyglądał zupełnie inaczej niż w chwili, gdy zaczynali studia.
Jakie argumenty przytoczyłaby pani na poparcie wysokiego poziomu nauczania na reprezentowanym wydziale?
Anita Zarzycka: W zeszłym roku Central and East European Management Development Association przyznało Wydziałowi Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego akredytację International Quality Accreditation, potwierdzającą profesjonalizm instytucji edukacyjnych kształcących w dziedzinie zarządzania na terenie Europy Środkowej i Wschodniej. W tym roku, decyzją ministra edukacji i nauki, nasza uczelnia uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego na wszystkich wydziałach.
Oczywiście rankingi, raporty i akredytacje bardzo nas cieszą, ale najbardziej jesteśmy dumni z tego, że mamy kontakt z naszymi absolwentami, którzy chętnie dzielą się swoimi sukcesami. Z radością śledzimy ich kariery i utwierdzamy się w przekonaniu, że wspólnie udało się nam wypracować system, który pozwala na ścisłą współpracę kadry ze studentami.
Czy pandemia wpłynęła na politykę władz uczelni i sposób kształcenia przyszłych ekonomistów?
Anita Zarzycka: Pandemia wpłynęła zarówno na techniki nauczania, jak i na same treści. Przede wszystkim jednak skłoniła władze uczelni do podjęcia wysiłku kompleksowego, rozpisanego na wiele lat procesu zmiany podejścia do nauczania, nie tylko na kierunku ekonomia. Efektem jest odejście od tradycyjnego nauczania w oparciu o przedmioty na rzecz nauczania modułowego, gdzie studenci pracują w małych grupach, rozwiązując interdyscyplinarne problemy.
Jakie kompetencje będą kluczowe w najbliższych latach i na czym powinny koncentrować się współczesne programy studiów?
Anita Zarzycka: Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zmieniającego się świata oraz mając na uwadze dynamikę rynku pracy, dostrzegamy konieczność kształcenia w taki sposób, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na konkretne, praktyczne kompetencje w kluczowych obszarach. Są to: zarządzanie procesami decyzyjnymi w organizacji i wykorzystywanie nowoczesnych metod analitycznych oraz systemów wspomagających procesy decyzyjne w przedsiębiorstwach i instytucjach opartych na sztucznej inteligencji, zarządzanie danymi i sprawne wykorzystywanie informacji w działalności gospodarczej, analiza i wizualizacja danych w formie profesjonalnych, czytelnych i kreatywnych prezentacji oraz zarządzania w obszarze cyberbezpieczeństwa, ochrony informacji w sieciach i systemach teleinformatycznych.
Uczelnia Łazarskiego jest tegorocznym laureatem Marki Godnej Zaufania, co pokazuje, że środowisko biznesowe jest żywo zainteresowane współpracą z nami, doceniając, że nasz program studiów opieramy na faktycznych potrzebach rynku pracy. Studia na specjalności „Data Science w ekonomii” zaprogramowaliśmy na podstawie wielu konsultacji z przedstawicielami biznesu. Realizując interdyscyplinarne projekty, studenci wykorzystują w praktyce narzędzia pracy profesjonalnego analityka danych. Mają dostęp do profesjonalnych baz danych gospodarczych, m.in. EMIS czy CEIC, co pozwala skutecznie stosować w praktyce gospodarczej programy najczęściej wykorzystywane do analizy danych.
Rozmawiała Małgorzata Szerfer-Niechaj
fot. Uczelnia Łazarskiego
Dodaj komentarz