Menu
 • Menu

  Lampy Solarne – Wszystko, Co Powinieneś Wiedzieć

  Odpowiednie oświetlenie miejsc publicznych lub prywatnej posesji to niewątpliwie bardzo ważna kwestia. Umiejętne rozmieszczenie punktów świetlnych sprzyja poczuciu bezpieczeństwa a dodatkowo podkreśli zewnętrzną aranżację budynku. Oświetlony podjazd, ścieżka czy parking ułatwiają swobodne wejście na dany teren po zmroku. Lampy zewnętrzne ochraniają także przed włamaniem bądź innym naruszeniem. Dzięki nim złodziej nie będzie w stanie się ukryć. Jedną z propozycji oświetlenia posiadłości są uliczne lampy solarne. Dlaczego warto zdecydować się na montaż lamp solarnych? Jak zbudowane są punkty oświetleniowe i jakie są ich parametry pracy? Sprawdź sam!

  Lampy Solarne

  Budowa ulicznych lamp solarnych

  Lampy solarne zbudowane są z kilku kluczowych komponentów. W skład nich wchodzą: bateria, moduł oraz efekt fotowoltaiczny. Podstawę lampy solarnej stanowi trzonek. Na nim zamocowana jest obudowa, w której z kolei znajduje się główne punkty świetlne (najczęściej żarówki bądź diody LED). U góry znajduje się panel fotowoltaiczny, który przechwytuje energię słoneczną i sukcesywnie przemienia ją w energię elektryczną. Nieodłącznym elementem lampy solarnej jest akumulator. Urządzenie to jest połączone z układem elektrycznym. Przechwycona w ciągu dnia energia słoneczna magazynuje się w akumulatorze, gdzie oczekuje nadejścia zmroku. Lampa bądź latarnia solarna emituje nagromadzoną energię w postaci blasku, co doskonale oświetla posesję, parking lub inną przestrzeń.

  Solarna lampa uliczna

  Solarna lampa uliczna – Sklep internetowy Azaris.

  Parametry pracy lamp solarnych

  Nie da się ukryć, iż na parametry pracy lamp solarnych ma wpływ wiele czynników. W związku z tym, że światło słoneczne zbierane jest przez panel fotowoltaiczny, działanie lampy solarnej jest w dużej mierze uzależnione od warunków atmosferycznych. Gdy na zewnątrz jest pochmurno natężenie promieniowania słonecznego maleje, co skutkuje słabnącym działaniem solarnego punktu świetlnego. Dlatego też warto montować lampy solarne w miejscach nasłonecznionych i niezadaszonych. Mowa tutaj o balkonach, garażach, tarasach lub innych miejscach wokół budynku, gdzie bez przeszkód możemy naładować akumulator do pełna. W przeciwnym razie czas zasilania lampy może się znacznie skrócić i nie pozyskamy pożądanej ilości energii świetlnej.

  Czas działania ulicznych lamp solarnych to 8-10 godzin (gdy warunki pogodowe nie sprzyjają- 5-6 godzin), przy właściwym ładowaniu akumulatora. Oczywiście, wszystko zależy od wybranego przez nas modelu i wielkości zasilacza. Na rynku dostępne są również solarne punkty świetlne, które bez trudu świecą aż do 20 godzin. Na należytą pracę lampy solarnej wpływ ma również czystość klosza. Warto regularnie przeczyszczać ten element z kurzu, deszczu czy śniegu. Dzięki temu moduł solarny będzie mógł z łatwością wyłapywać promienie słoneczne, a my będziemy cieszyć się światłem o wysokim natężeniu. Takie rozwiązanie jest niezwykle ekonomiczne i oszczędne. Taki model lamp z pewnością sprawdzi się w przypadku, gdy niekoniecznie mamy dostęp do elektryczności. Możemy również zdecydować się na oświetlenie z czujnikiem ruchu. Solarna latarnia bądź lampa będą zapalać się tylko wtedy, kiedy w pobliżu wyczują ruch.

  Zastosowanie solarnych punktów świetlnych

  Ekonomiczne lampy solarne są coraz częściej wybierane jako główne oświetlenie budynku bądź garażu. Przede wszystkim produkty te są niezwykle praktyczne, ale również pełnią funkcję ozdobną. Niewielkie świetliki można z powodzeniem wykorzystać jako punkty świetlne oświecające na przykład ścieżkę prowadzącą do naszej posesji lub wjazd do garażu. Bez przeszkód mogą być usytuowane w kostce brukowej. Lampy solarne umieszczone w ogrodzie doskonale wyeksponują przepiękne rośliny, krzewy czy drzewa. W ten sposób możemy również subtelnie oświetlić altankę, balkon czy taras. Równie praktycznym zastosowaniem lamp solarnych jest podświetlenie numeru budynku, co stanowi świetną ozdobę domu. W przypadku, gdy zależy nam na mocnym oświetleniu warto zdecydować się na lampy solarne mocowane na ścianie budynku. Dzięki temu rewelacyjnie sprawdzą się na podjazdach czy podwórkach.

  Uliczne lampy solarne doceniane są również przez właścicieli firm czy samorządowców. Producenci oprócz niewielkich niewielkich punktów świetlnych czy kilkucentymetrowych słupków oferują również lampy sięgające od 1,8 do 2 metrów. Doskonale sprawdzą się do oświetlania parków, ulic, skwerów, przejść dla pieszych, przystanków autobusowych, placów zabaw czy terenów budowy. Elementy te nie wymagają dodatkowego okablowania i są energooszczędne, co czyni je popularnymi  wśród inwestorów. Ogniwa słoneczne są bardzo trwałym i żywotnym elementem, dzięki czemu ich montaż to inwestycja na wiele lat. Lampy solarne to również świetne rozwiązanie dla marketingowców. Mogą z powodzeniem posłużyć do podświetlania ulicznych reklam. To sprawia, że będą zdecydowanie bardziej widoczne dla potencjalnych klientów.

  panel fotowoltaiczny

  Zalety lamp solarnych

  Niekwestionowaną zaletą solarnych lamp ogrodowych jest energooszczędność. Lampa solarna nie pobiera płatnej energii przez co koszty jej eksploatacji są niemal zerowe. Mimo, iż na początku koszty zakupu lamp solarnych mogą wydawać się nam duże jest to jednorazowy wydatek, który już po kilku miesiącach się zwróci. Ponadto, takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne i ekologiczne. Jako do emisji światła wykorzystuje się diody lub żarówki LED, które są niezwykle żywotne. Kolejnym atutem lamp solarnych jest ich łatwy montaż. Latarnie nie wymagają udziału elektryka, ponieważ nie posiadają dodatkowych przewodów. To również pozwala zaoszczędzić inwestorom.

  Podczas instalacji należy pamiętać, by lampa została umieszczona w nasłonecznionym miejscu, co umożliwi jej bezproblemowe ładowanie. Każdy rodzaj lamp solarnych nie wymaga specjalnej konserwacji. Wystarczy pamiętać o regularnym czyszczeniu paneli fotowoltaicznych tak, by mogły bez trudu czerpać energię słoneczną. Producenci oferują nieograniczony wybór modeli lamp solarnych. Możemy wybierać spośród małych punktów świetlnych, które będą doskonałym oświetleniem naszego ogrodu. Szeroki katalog lamp solarnych pozwala na dostosowanie produktu w pełni do naszych potrzeb.

  O czym należy pamiętać przy zakupie lamp solarnych?

  Przy wyborze lampy solarnej warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim należy wiedzieć, że lampy solarne są szczególnie narażone na działanie warunków pogodowych. Oznacza to, że pod wpływem deszczu lub śniegu mogą ulec zniszczeniu. Aby tego uniknąć wybierz lampy z najwyższej jakości materiałów. Dodatkowo, zwróćmy uwagę czy uliczna lampa solarna posiada niezbędne atesty jakości. Kolejnym aspektem, o którym trzeba pamiętać jest umiejętne rozmieszczenie modułu solarnego. Zwykle znajduje się on u góry lampy ale z powodzeniem może być umieszczony również w ziemi. Tak, jak zostało już wspomniane, lampa solarna wraz z modułem powinna znajdować się w nasłonecznionym miejscu. Takie rozmieszczenie wybranych produktów gwarantuje wysokie natężenie emitowanego światła.

  energia solarna

  Podsumowanie

  Nieograniczony wybór modeli, świetne parametry pracy i energooszczędność to czynniki, które sprawiają, że inwestorzy coraz częściej sięgają po lampy solarne. Stanowią one efektowne oświetlenie zarówno własnej posiadłości, jak i obiektów publicznych – ulic, przystanków, przejść dla pieszych, placów zabaw oraz wielu innych. Uliczne lampy solarne energię czerpią z promieni słonecznych, co sprawia, że są bardzo ekonomiczne i energooszczędne. Takie rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie kosztów związanych z pobieraniem energii płatnej. Lampy w większości przypadków wyposażone są w czujnik ruchu, który uruchamia się po zmroku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *