Kukurydza – jej uprawa i nawożenie w drodze do jak najlepszego plonu.
Kukurydza jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych na świecie. Wykorzystuje się zarówno samo ziarno, jak i zieloną masę, którą przeznacza się na pasze lub cele energetyczne. Roślina ta ma jednak wysokie wymagania co do warunków uprawy i nawożenia. To od ich spełnienia zależy sukces w uprawie tego gatunku.
Wymagania uprawowe kukurydzy
By uzyskać wysoki i dobrej jakości plon należy spełnić kilka warunków, wynikających z biologii tego gatunku. Kukurydza ma duże wymagania cieplne. W glebie kiełkuje w temperaturze zaledwie 6°C, jednak by wschody były równomierne, potrzeba min. 3-4 stopni więcej. Optymalna dla kukurydzy temperatura do wzrostu to 22°C, choć intensywny wzrost zaczyna się już przy 16°C. W okresie od kwitnienia do dojrzewania nasion, wymagania cieplne nie są już aż tak wysokie.
Kukurydza ma silnie rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu dobrze sobie radzi w okresach niedoborów opadów. Gatunek ten dobrze się nadaje do uprawy w monokulturze — może być tak uprawiany przez kilka kolejnych lat. Gleby do jego uprawy powinny być luźne, a nawet lekkie, pod warunkiem zapewnienia im odpowiedniego nawożenia. Kukurydza znacznie gorzej radzi sobie w terenach ciężkich, podmokłych i zimnych lub też bardzo suchych. Nie należy jej uprawiać także w następnym roku po uprawach zbieranych z użyciem sprzętu silnie ugniatającego glebę.
Ziemia przeznaczona pod uprawę kukurydzy musi mieć pH powyżej 5,5, co można osiągnąć, dzięki zastosowaniu odpowiedniego wapnowania, najlepiej magnezowego, które dodatkowo wzbogaci glebę w niezbędny dla kukurydzy magnez. Ponadto, powinna zawierać jak najwięcej substancji próchnicznych oraz odpowiednią zawartość przyswajalnych form potasu i fosforu.
Wymagania nawozowe kukurydzy
Kukurydza ma duże wymagania pokarmowe, a jej nawożenie zależy od naturalnej zasobności gleby, użytego przedplonu oraz stosowania od czasu do czasu obornika lub gnojowicy w płodozmianie. Warto wiedzieć, że nawożeniem można w pewnym stopniu wyregulować także wysokość planowanego plonu. Kukurydza pobiera z gleby duże ilości związków mineralnych i wody, dlatego ważne jest odpowiednie wcześniejsze przygotowanie ziemi.
Na początku sezonu, jeszcze przed siewem, należy zastosować nawożenie organiczne. Świeży obornik, resztki pożniwne lub inne odpady roślinne lepiej stosować rok wcześniej, tak, by zdołały się one przez zimę rozłożyć. Jeśli jednak dostępny jest tradycyjny kompost lub prawidłowo przekompostowany obornik to można ich użyć kilka tygodni przed siewem. Organiczne nawozy płynne, takie jak gnojowica lub gnojówka, wystarczy zaaplikować na co najmniej dwa tygodnie przed siewem.
Nawożenie mineralne kukurydzy.
Z powodu wysokich wymagań kukurydza wymaga najczęściej nawożenia tradycyjnymi nawozami NPK. Jest to przede wszystkim azot, potas i fosfor, które muszą być dostarczane roślinom przez cały czas uprawy. Można to osiągnąć, stosując zwiększoną dawkę nawozu azotowego. Zaniedbanie nawożenia gleby skutkować będzie zmniejszeniem dostępnej dla roślin ilości tego pierwiastka, co z kolei pociągnie za sobą konieczność aplikacji w formie zabiegu dolistnego w celu szybkiego uzupełnienia niedoborów.
Standardowe nawożenia azotem warto podzielić na dwie tury. Pierwszą należy wykonać przedsiewnie, drugą zaś, gdy rośliny mają już około 40 cm wysokości. Nawozy fosforowe i potasowe najlepiej stosować doglebowo przed siewem, a następnie zaorać ziemię, choć wzrost efektywności ich stosowania osiąga się, używając nawozów wysiewanych pasowo w te same rzędy co materiał siewny. Ważne jest także zapewnienie innych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego wzrostu roślin. Z reguły są one dostarczane z obornikiem lub kompostem.
Zapobieganie pojawianiu się objawów niedoborów związków mineralnych
Niedobory pierwiastków w kukurydzy powodują obniżenie i pogorszenie jakości plonów. Dlatego warto w czasie uprawy stosować dodatkową suplementację preparatami zawierającymi, oprócz podstawowych pierwiastków, także niezbędne do rozwoju roślin mikroelementy.
Jeszcze przed pojawieniem się objawów niedoborów, najlepiej zastosować preparaty dolistne. Aplikuje się je bezpośrednio na powierzchnię roślin, dzięki czemu są szybciej pobierane przez tkanki i łatwiej trafiają do najbardziej potrzebujących części roślin. W początkowej fazie wzrostu (faza 3-5 liści) należy kukurydzy zaaplikować nawożenie borem oraz zapewnić jej dużą podaż fosforu, siarki oraz magnezu. Warto do tego celu użyć preparatów z chelatowanymi mikroelementami, ponieważ mają one lepszą efektywność działania niż sole.
W późniejszych fazach wzrostu rośliny, konieczne jest zapewnienie jej dużych ilości potasu, odpowiadającego za wielkość i jakość plonu. Należy zwracać uwagę, by preparaty były wysokiej jakości, zapewniały zaopatrzenie w niezbędne minerały oraz miały odpowiednią formulację, ponieważ to od tych czynników właśnie zależy szybkość działania nawozu. Uprawa kukurydzy powinna być prowadzona w uwzględnieniem wszystkich potrzeb roślin.
Dodaj komentarz