Menu
Menu

Korea Północna – przemyt dóbr luksusowych z Singapuru

Korea PółnocnaDo prasy wyciekł szkic raportu ONZ w sprawie przemytu dóbr luksusowych. Jak się okazuje, Korea Północna kupowała je od 2 spółek z Singapuru. Firmy łamały w ten sposób międzynarodowe sankcje na sprzedaż dóbr luksusowych dla północnokoreańskiego reżimu. Jak pisze na swym portalu telewizja BBC, raport został przesłany do Rady Bezpieczeństwa ONZ i ma zostać opublikowany jeszcze w tym tygodniu.

Rząd Singapuru rozpoczął już śledztwo w tej sprawie. Sankcje były zaostrzane przez ostatnie 2 lata, kiedy Korea Północna kontynuowała swój program nuklearny i rakietowy. Mimo planowanych rozmów Kim Dzong Una z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, sankcje mają być utrzymane.

Jednak sprawa firm z Singapuru, jeśli zarzuty się potwierdzą, nasuwa pytanie, jaką skalę może mieć omijanie sankcji wobec Korei Północnej w innych krajach Azji? Sam raport ONZ wskazuje na naruszenia sankcji przez obie spółki jako część większego procederu w regionie. Wśród przemycanych towarów znajdują się między innymi drogie wina i mocne alkohole.

ONZ podejrzewa, że w latach 2011 – 2014 firmy z Singapuru miały sprzedać do Korei nielegalnie dobra luksusowe na sumę 2 milionów USD. Obie spółki – OCN i T Specialist są firmami siostrzanymi. Mają nawet tego samego dyrektora, który jednak zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom z reżimem w Pjongjangu.

Prawnik reprezentujący firmy przyznaje, że toczy się przeciwko nim śledztwo, ale ich kontakty z Koreą Północną zaczęły ustawać po wprowadzeniu sankcji w 2012 roku. Po ogłoszeniu restrykcji kontakty były stopniowo wygaszane wraz z wprowadzaniem kolejnych ograniczeń przez rząd w Singapurze.

Korea Północna kupowała produkty luksusowa dzięki słabej kontroli systemu bankowego

Część transakcji miała się dokonywać poprzez singapurski system bankowy. Dlatego ONZ apeluje, by banki zwracały większą uwagę na o, kto zakłada u nich konta? Organy kontrolne w samym Singapurze zapewniają, że będą podejmować stanowcze akcje przeciwko instytucjom finansowym uczestniczącym w łamaniu nałożonych na reżim sankcji.

Specjaliści podkreślają jednak, że Korea Północna bardzo sprawnie wykorzystuje luki w systemie bankowym dla prowadzenia operacji handlowych niezgodnych z międzynarodowym embargiem.

Cały proceder możliwy jest dzięki prowadzeniu interesów, rejestracji spółek i otwierania kont bankowych w różnych miejscach. Wtedy jedna instytucja kontrolująca nie może dokonać analizy działalności całej sieci powiązań, a prawne kwestie zaczynają się komplikować, przez co łatwiej ukryć nielegalny handel. Dzięki temu trudno też ustalić, skąd na konto firmy wpłynęły pieniądze?

Nawet w tak rozwiniętym systemie bankowym jaki posiada Singapur można ukryć fakt dokonywanie nielegalnych przelewów. Sprawa jest jeszcze prostsza, gdy podobne praktyki Korea Północna zastosuje w państwie o mniejszej kulturze bankowej.

Źródło – BBC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM