Menu
Menu

Konferencja PSEW 2024: energia z wiatru głównym filarem transformacji energetycznej

Rosnący udział energetyki wiatrowej w miksie wytwórczym podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski − wskazują uczestnicy konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), która odbywa się w dniach 4−6 czerwca w Świnoujściu. Energia wiatrowa i jej pozytywny wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy na poziomie lokalnym i centralnym to wiodący temat kongresu.

konferencja PSEW 2024

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zdecydowało się oszacować obecny potencjał energetyki wiatrowej na lądzie. Ma to związek z rosnącymi oczekiwaniami względem transformacji energetycznej Polski oraz koniecznością aktualizacji strategicznych dokumentów, które wyznaczają kierunek zmian. Niemal 20 GW wynosi różnica w potencjale energetyki wiatrowej w zależności od tego, czy pojawią się zmiany w ustawie wiatrakowej.

Raport PSEW i potrzeba zmiany ustawy

Podczas Konferencji PSEW 2024 w Świnoujściu zaprezentowano nowy raport wskazujący potencjał wiatru na lądzie. PSEW w swojej analizie wskazuje potencjał ekonomiczny dla wariantu oczekiwanej, społecznie uzgodnionej odległości (500 m) na poziomie 41,4 GW. Biorąc pod uwagę aktualne ograniczenia lokalizacyjne (700 m), to 22,19 GW do 2040 r.

Należy mieć na uwadze, że oszacowany wyżej potencjał ekonomiczny trzeba pomniejszyć o istniejące farmy wiatrowe, których łączna moc zainstalowana wynosi ponad 10 GW. Tym samym możliwy do realizacji potencjał LEW plasuje się na poziomie 12 GW (wariant 700 m) lub 31 GW (wariant 500 m) w perspektywie 16 lat.

Uzyskane wyniki jasno pokazują, jak pilne jest procedowanie zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, szczególnie w kontekście zapisów dotyczących odległości. Ta długo wyczekiwana zmiana pozwoli na szybkie udrożnienie inwestycji w lądową energetykę wiatrową. Tym samym pozwoli na odblokowanie korzyści płynących z taniej, zielonej energii. Umożliwi także realizację ambitnych celów unijnych w zakresie OZE. Nie możemy pozwolić sobie na dalszą zwłokę − działa ona na niekorzyść społeczeństwa, gospodarki i klimatu − tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Energia z wiatru kluczem do transformacji

Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to największe wydarzenie branżowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone energetyce wiatrowej. Tegoroczna 19. edycja po raz pierwszy odbywa się na Pomorzu Zachodnim, w Świnoujściu. To jedno z kluczowych miejsc na energetycznej mapie Polski. Wydarzenie skupia się na odnawialnych źródłach energii i rozwoju rynku energii pod kątem wdrażania i eksploatacji technologii OZE w Polsce. Wydarzenie zgromadziło ponad 2 tysiące uczestników z kilkudziesięciu krajów. To 3 dni pełne merytorycznych wystąpień, warsztatów, spotkań networkingowych, bankietów oraz atrakcyjnych wydarzeń towarzyszących.

Energia z wiatru to klucz do transformacji energetycznej kraju − tak brzmi hasło tegorocznej konferencji. Energetyka wiatrowa będzie filarem zmian − mówił Janusz Gajowiecki podczas sesji „Cała prawda o klimacie − czy uda się ocalić świat, jaki mamy?” otwierającej spotkanie branżowe.

Polski offshore największą inwestycją w powojennej Polsce

200 tys. nowych miejsc pracy, 75 proc. udziału polskich firm w zapleczu usługowym i produktowym oraz wzrost PKB o 450 mld zł − tyle według analiz PSEW może przynieść Polsce w najbliższych dekadach energetyka wiatrowa na lądzie i morzu. Eksperci wskazywali, że ten rok przyniósł rekordowe 10 GW mocy w energetyce wiatrowej na lądzie (onshore). Jednak potencjał Polski jest znacznie większy. Branża wiatrowa, samorząd i przemysł wyczekują nowych zapisów prawa. Chodzi m.in. o zmianę odległości minimalnej wiatraka od zabudowań na 500 m z obowiązujących 700 m.

Według PSEW polski offshore (morskie farmy wiatraków) wart ok. 40 mld zł to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie nawet 178 mld zł wartości dla polskiej gospodarki i ponad 100 tys. miejsc pracy. Polski onshore i offshore mają ogromne szanse, by stać się konkurencyjnym rynkiem dla wiatru w Europie. Wciąż potrzeba działań, które stworzą przestrzeń na kolejne inwestycje. Ułatwienie rozwoju OZE stało się priorytetem KE, jednak barierą w Polsce wciąż pozostają m.in. sieci, które wymagają modernizacji i rozbudowy. − Energetyka jest filarem dla suwerennej energetycznie Polski. Dobra współpraca z rządem i jego zapowiadane odważne decyzje przybliżą nas do nowych lokalizacji na wodzie − przekonywał Janusz Gajowiecki.

Zachodniopomorskie kolebką energetyki wiatrowej

Województwo zachodniopomorskie jest kolebką polskiej energetyki wiatrowej. − Pierwsze farmy wiatrowe powstały tu w 2001 r. Czekamy na zmianę regulacji prawnych, żeby mocniej rozwijać energetykę wiatrową na lądzie i na morzu. Mamy gigantyczny potencjał w zakresie budowy i eksploatacji farm wiatrowych na morzu. Możemy stać się hubem dla morskich farm wiatrowych − ocenił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Świnoujście to ważne miejsce na energetycznej mapie Polski. To tu powstaje terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. − Może on w przyszłości gwarantować obsługę serwisową różnych inwestycji, np. na wodach niemieckich czy duńskich − wskazał Arkadiusz Mazepa, zastępca prezydenta Miasta Świnoujście.

Giles Dickson, CEO, WindEurope, przekonywał o potrzebie budowy niezależności energetycznej. Jego zdaniem Polska musi wybudować jak najwięcej farm wiatrowych na lądzie i morzu. Sprzyja temu rozwój branży komponentów energetyki wiatrowej w wielu krajach europejskich. W UE powstały fabryki łopat, turbin, słupów do wiatraków. W ten sposób Europa reaguje na problemy z łańcuchami dostaw, widoczne np. podczas pandemii.

konferencja PSEW 2024

Zielona energia gwarancją wzrostu gospodarczego

Zielona energia to nie wybór światopoglądowy. Dziś jest to tańsze rozwiązanie, które gwarantuje wyższy poziom wzrostu gospodarczego. Transformacja energetyczna to lepsze życie − zapewniał Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy.

Z kolei prof. dr hab. Szymon Malinowski, przewodniczący zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego PAN, przekonywał, że w sprawach klimatu należy poważnie traktować zmiany. Według niego jesteśmy spóźnieni z inwestycjami o ćwierć wieku lub więcej. − Jeżeli widzimy wszystko osobno: finansowanie, zmiany, prace i ich efekty, to możemy mówić o umiarkowanym optymizmie. Jednak gdy na transformację energetyczną spojrzymy całościowo, różowo nie jest − zauważył.

Agnieszka Wojnarowska, członek zarządu RWE Renewables Poland, przekonywała uczestników kongresu, że transformacja musi być przeprowadzana świadomie – tak, żeby korzyści odnieśli wszyscy uczestnicy rynku. − Niezbędna jest współpraca firm z administracją i światem nauki, aby nie powstawało nic na pokaz, a żeby mieć przemyślane działania i ich efekty − apelowała. Z tą opinią zgodziła się Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. − Nie doceniamy kroku planowania strategicznego w transformacji energetycznej. A bez tego nie będziemy wiedzieć, dokąd idziemy. Energetyka wiatrowa odegra ważną rolę w zmianach miksu energetycznego − stwierdziła.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Zdjęcia: PSEW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.