Menu

Menu

Kalkulator leasingu samochodowego. Co wchodzi w skład ceny leasingu?

Zewnętrzne finansowanie samochodu osobowego to wygodny sposób na szybki zakup lub wymianę auta na nowe. Decydując się na leasing, musisz być jednak świadom, że na jego całkowity koszt składa się kilka składników. Z jakimi opłatami musisz się liczyć?

Czym jest koszt całkowity leasingu?

Poprzez koszt całkowity leasingu rozumie się wszystkie opłaty związane z zawieraną transakcją. Zazwyczaj będzie to rata, ale także czynsz inicjalny, koszt wykupu oraz ewentualne opłaty manipulacyjne. Dobre praktyki zakładają, że leasingodawca powinien podać w treści oferty oraz w umowie następujące wartości:

  • procentowy udział każdej z opłat w całkowitym koszcie leasingu,
  • wartość brutto i netto każdej z opłat.

Dzięki temu transakcja jest przejrzysta, a Ty od razu wiesz ile, i za co płacisz. Choć taki sposób prezentacji oferty jest coraz bardziej popularny, nadal niektóre instytucje finansowe preferują ujawnienie wyłącznie kosztu całkowitego. Potencjalnie może to wprowadzać leasingobiorcę w błąd, co do rzeczywistych kosztów, jakie będzie on musiał ponieść.

Uważaj na ukryte koszty leasingu

Czasami zdarza się, że trafisz na ofertę leasingu, która wydaje się znacznie bardziej atrakcyjna niż inne. Uważaj! Może się okazać, że leasingodawca celowo nie uwzględnił w wartości całkowitej ceny wykupu.

Inną praktyką jest doliczanie kosztów usług, za które musisz zapłacić, ale najprawdopodobniej nigdy z nich nie skorzystasz. Może to być ubezpieczenie GAP lub polisa na życie. Niektóre banki specjalizujące się w leasingu uzależniają finansowanie od założenia konta w instytucji.

Może się okazać, że bez wykupienia usług dodatkowych leasing nie będzie już tak korzystny albo… nie dostaniesz go w ogóle.

Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Wprawdzie w teorii znaczenie ma głównie koszt całkowity, ale pamiętaj, aby na każdą ofertę patrzeć kompleksowo. Co to oznacza?

Zawsze sprawdzaj ilość rat, ich wysokość oraz okres finansowania. Znaczenie ma także koszt dodatkowych usług i to, w jaki sposób wpływają one na ostateczną cenę umowy.

Nie bój się pytać konsultantów i drążyć tematu tak długo, aż otrzymasz kompletną odpowiedź. Znajdziesz na rynku firmy leasingowe, które wprawdzie odwołują się do tych samych wskaźników, ale liczą je w inny (znany tylko sobie) sposób. Może się okazać, że suma opłaty wstępnej, rat i wykupu nie będzie się zgadzała z kosztem całkowitym. Zawsze staraj się rozwiać swoje wątpliwości i ustalić, skąd wzięła się różnica.

Jak szukać uczciwych rozwiązań?

Wybierając firmę leasingową, zwracaj uwagę nie tylko na koszty, ale również na transparentność usługi. To gwarancja uczciwej współpracy opartym na wzajemnym zaufaniu.

W wirtualnym salonie Carsmile znajdziesz kalkulator kredytu samochodowego, w którym to Ty ustalasz wszystkie wartości, jak miesięczny dochód czy czas trwania umowy. System automatycznie wyszukuje dostępne oferty i dopasowuje je do Twoich preferencji.

Dzięki temu masz pewność, że nigdy nie przepłacisz i dostaniesz dokładnie takie auto, jakie chcesz za pieniądze, jakie jesteś gotów zapłacić. Przekonaj się, że leasing nie musi być skomplikowany, a zakup nowego auta to czysta przyjemność.

Carsmile. Piękno tkwi w prostocie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.