Menu
Menu

Jakie zalety mają przenośniki taśmowe i kiedy warto z nich skorzystać?

W produkcji coraz częściej wykorzystuje się roboty i automatyczne stanowiska technologiczne. Dzięki temu detale są powtarzalne, a cały proces odbywa się szybko. Problemem nie jest też przenoszenie półproduktów lub surowców do odpowiednich stanowisk – tym zajmują się przenośniki taśmowe. Jakie zalety mają tego typu rozwiązania technologiczne i gdzie są najczęściej spotykane? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

przenośniki taśmowe

Czym są przenośniki taśmowe?

Główna część taśmowego to równomiernie rozłożone wsporniki, połączone pasem taśmy przechodzącym górą i pod spodem (powrót). Istotny jest również napęd realizowany przez motoreduktory lub elektrobębny. Napęd z silnika na rolki może być również przenoszony typowymi przekładniami mechanicznymi: przez koła zębate, pasek klinowy lub łańcuch. Wyżej wymienione segmenty mogą powtarzać się wielokrotnie, tworzą linie transportowe długie nawet na kilka kilometrów. Tego typu rozwiązania stosowane są w szczególności w górnictwie. Jednak mniejsze przenośniki taśmowe spotkać można w każdej większej fabryce czy centrum komunikacyjnym.

Najważniejsze zalety przenośników taśmowych

Powszechność taśmociągów związana jest z ich zaletami. Wśród najważniejszych z nich wymienić można:

  • Możliwość dowolnego kształtowania trasy dla półproduktów. Obok przenośników taśmowych poziomych istnieją również pochyłe, spiralne czy poziome. Łatwo także wykonać skręty czy zwroty przy jednoczesnym przeorientowaniu detalu do odpowiedniej pozycji.
  • Są to proste konstrukcje, niewymagające dużego nakładu finansowego w realizacji. Brak dużej ilości elektroniki (poza napędem ta praktycznie nie występuje w taśmociągach) oznacza również bardzo niską awaryjność.
  • Przenośniki taśmowe mogą transportować nie tylko półprodukty, ale również różnego rodzaju surowce – także materiały sypkie.
  • Ciągły transport odbywa się bez wsparcia operatorów czy załogi. Dlatego też funkcja taśmociągów może być realizowana praktycznie bez przerwy – co jest istotne w przypadku zakładów energetycznych, które muszą być zasilane w paliwo bez przerwy.
  • Taśma może być wykonana zarówno z tworzywa sztucznego, metalu jak i z innych materiałów, co sprawia, że mogą być nią transportowane także gorące elementy lub aktywne chemicznie.

Przenośniki taśmowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w praktycznie każdej branży produkcyjnej.

Gdzie można wykorzystać przenośniki taśmowe?

Najbardziej rozpoznawalne są długie taśmociągi górnicze, prowadzące z kopalni do zakładów energetycznych lub huty metali. Tego typu linie transportowe prowadzą często ponad drogami, przez lasy i łąki, cały czas przenosząc wydobywany materiał do miejsca docelowego. Na Saharze mieści się ponad 100 km przenośnik taśmowy, łączący kopalnię oraz port przeładunkowy. Jednak równie często taśmociągi spotkać można na lotnisku – przy odbieraniu bagaży.

Przenośnik taśmowy jest głównym elementem automatycznych linii produkcyjnych. To właśnie w tej roli jest on najczęściej zamawiany. Dostosowanie taśmociągu do danego zadania nie zawsze jest jednak łatwe. Doskonale wiedzą o tym inżynierowie z firmy Primacon – przenośniki taśmowe są przez nich projektowane od wielu lat, dzięki czemu spotkali się oni z najdziwniejszymi przypadkami. Jak dowodzą opinie klientów i zdjęcia zamieszczone na stronie – z każdego problemu udało im się wyjść zwycięsko, tworząc taśmociąg o odpowiednim kształcie i parametrach. W ten sposób coraz więcej firm może skorzystać z pełnej automatyzacji, wykorzystując zyski w celu inwestycji w swój rozwój. W ten sposób stają się one coraz atrakcyjniejsze na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM