Menu
Menu

Jakie są etapy budowy przejścia przeciwpożarowego?

Każdy budynek powinien mieć dostęp do możliwości swobodnego wyjścia w razie zagrożenia przeciwpożarowego. Jak powstaje zabezpieczenie konstrukcji budynku przed ewentualnym pożarem?

Kiedy budynek można uznać za bezpieczny? Jak wyglądają podstawowe błędy przy tworzeniu zabezpieczeń przeciwpożarowych?

przejścia przeciwpożarowe

Budowa przejść ognioochronnych – jaki ma znaczenie?

Budowa przejść ognioochronnych to proces wielofazowy, podzielony na kilka etapów. Każdy z nich ma ogromne znaczenie, bo najmniejszy element ma wpływ na zabezpieczenie zdrowia i życia ludzi wobec ewentualnego zagrożenia.

Przejścia tego typu budowane są zazwyczaj w dużych obiektach, takich jak biurowce, centra handlowe, centra przetwarzania danych, muzea, serwerownie, biblioteki, lotniska, dworce czy obiekty przemysłowe. Stworzenie przejść przeciwpożarowych jest ogromnie ważne, ponieważ ogień może pojawić się w każdej chwili, a przy niewłaściwym zabezpieczeniu może rozprzestrzeniać się w zaledwie kilka minut.

Etapy budowy przejścia przeciwpożarowego

W większości przypadków cały proces budowy przejścia przeciwpożarowego składa się z następujących kroków:

  1. Tworzenie projektu;
  2. Ukończenie budowy z wykorzystaniem produktów ognioochronnych;
  3. Wyznaczenie przegród ognioodpornych;
  4. Uszczelnienie ogniowe;
  5. Zastosowanie izolacji ognioochronnej.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to także certyfikowane produkty

Stosując podczas rozwiązań przeciwpożarowych produkty ochrony przeciwpożarowej, należy wybierać jedynie certyfikowane i posiadające oznakowanie CE. To one są instalowane zgodnie z zamierzonym przeznaczeniem, są trwale i przeszły szereg badan klasyfikacyjnych gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania.

Produkty takie są oparte na zharmonizowanej Normie Europejskiej (EN) lub na Europejskiej Ocenie Technicznej (ETA). Oznakowanie świadczy o tym, że badania ogniowe zostały poddane ocenie i zatwierdzone przez certyfikowaną jednostkę. Warto też pamiętać o tym, że proces kontroli jakości jest stale monitorowany, a trwałość wyrobów jest deklarowana i kontrolowana przez podmioty zewnętrzne.

Więcej informacji o doborze rozwiązań dla zabezpieczenia przejść przeciwpożarowych znajduje się na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/237462/bledy-doboru-rozwiazan-zabezpieczen-przejsc-instalacyjnych/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.