Menu
Menu

Jak zapobiegać niegospodarności zarządu wspólnoty mieszkaniowej?

Niegospodarność zarządu wspólnoty mieszkaniowej to popularny temat. Media często relacjonują głośne procesy w których na ławie oskarżonych zasiadają członkowie zarządu wspólnoty. Czym jest niegospodarność? Kto za nią odpowiada? Jaką karę może wymierzyć sąd? Co mogą zrobić lokatorzy?

Niegospodarność zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Niegospodarność czyli…

Działanie na szkodę w tym przypadku wspólnoty mieszkaniowej to definicja jaką podaje kodeks karny. Niegospodarność zarządu wspólnoty mieszkaniowej jest przestępstwem za które grożą określone konsekwencje. Złe zarządzanie pieniędzmi czy nietrafione inwestycje to przykłady złego gospodarowania. Lokatorzy najczęściej dowiadują się o tym po fakcie, gdy prezes zarządu ich wspólnoty zasiada na ławie oskarżonych. Co zrobić by zapobiegać tego typu sytuacjom?

Stań się aktywnym lokatorem

Nieobecność na zebraniach wspólnoty oraz brak zainteresowania sytuacją spółdzielni to główne grzechy lokatorów. Niegospodarności zarządu wspólnoty mieszkaniowej można zapobiec, wystarczy zainteresować się jej działaniami. Najłatwiej to zrobić poprzez uczestnictwo w zebraniach. Na spotkaniu lokatorów członkowie zarządu mają obowiązek przedstawić sprawozdanie finansowe, poinformować uczestników o trwających remontach oraz planowanych inwestycjach oraz udzielić odpowiedzi na ewentualne pytania zgromadzonych.

Niepokoi cię jakieś działanie spółdzielni? Podejrzewasz możliwość złego gospodarowania pieniędzmi? W każdej chwili możesz poprosić o wgląd do dokumentacji.

Co grozi za niegospodarność?

Każdy kto podejrzewa niegospodarność zarządu wspólnoty mieszkaniowej  powinien o tym fakcie powiadomić prokuraturę. Osoby, którym zostaną udowodnione takie działania odpowiadają ze nie przed sądem. Kara może wynieść nawet kilka lat pozbawienia wolności.

Kto ponosi konsekwencje niegospodarności?

Procesy sądowe ciągną się latami a konsekwencje ponoszą lokatorzy. Pusta kasa spółdzielcza to brak pieniędzy na remonty. Koszty nietrafionych inwestycji również pokrywają mieszkańcy, bo to przecież z ich składek realizowane są wszystkie projekty. Warto być aktywnym i dociekliwym. Pytać o planowane przetargi i inwestycje, przeglądać sprawozdania finansowe oraz inne dokumenty a przede wszystkim przychodzić na zebrania lokatorskie.

Niegospodarność zarządu wspólnoty mieszkaniowej dotyka wszystkich lokatorów. Należy świadomie korzystać ze swoich praw. Mieszkańcy nie są zadowoleni z działalności zarządu lub mają wątpliwości co do jego dobrych intencji? Zawsze mają możliwość zmian personalnych lub odwołania całego zarządu.

12 odpowiedzi na “Jak zapobiegać niegospodarności zarządu wspólnoty mieszkaniowej?”

  1. Janek pisze:

    Tragiczny artykuł – wspólnota, prezes zarządu, lokator – autor pisze o rzeczach, których kompletnie nie rozumie. Jako zarządca jestem załamany poziomem tego dzieła.

  2. Mateusz Adski pisze:

    autor artykułu nie rozróżnia spółdzielni od wspólnoty 🙂 Hasła niczym z prasy brukowej..

  3. Piotr Nowicki pisze:

    Spółdzielnia, Wspólnota i lokator. Wszystko wrzucone do jednego wora. Autor zapomniał w artykule napisać jakie ma prawa lokator na zebraniu wspólnoty w spółdzielni. ?

  4. Tadeusz Majewski pisze:

    Ten artykuł świadczy o kompletnym braku wiedzy autora na temat zasad funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej. Żenada.

  5. Dariusz Tomczyński pisze:

    Piotr Nowicki -co z tego, że ma prawa skoro w większości przypadków prawie nikt nie chodzi na zebrania?

  6. Jan Łuczak pisze:

    masło .. maślane .. radze przed pisaniem artykułu przeczytac ustawę o wlasnosci lokali .. autor nie rozróżnia wspolnoty od spoldzielni , lokatorow od wlascicieli tworzacych wspolnote … widac brak podstawowej wiedzy tematu ..

  7. Piotr Nowicki pisze:

    Dariusz Tomczyński chyba się nie do końca zrozumieliśmy. Odniosłem się do misz masz artykułu. Jeżeli ktoś nie chodzi na zebrania to jest problem tego kogoś.

  8. Zarządca pisze:

    Taaaaa Polska

  9. B1 pisze:

    A ja mam wrażenie, że negatywne opinie pochodzą od zarządców, którym się gorąco zrobiło w gaciach po tym artykule …. hahahaha

  10. zbig pisze:

    Niestety, ale krytyczne opinie dotyczące artykułu są całkowicie zasadne. Pisze to jako własciciel lokalu we Wspólnocie Mieszkaniowej.

  11. Domator Andrzej Usiukiewicz pisze:

    We wspólnocie mieszkaniowej w Czarnem koło Szczecinka blok numer 4 przy ulicy Sobieskiego zarząd działa na szkodę lokatorów,chce beż wiedzy lokatorów razem z firmą która prowadzi dokumentację chodzą po piwnicach i szukają miejsca na kotłownie na którą nie ma zgody lokatorów,firma która prowadzi dokumentację a właściwie jej dwoje pracowników 13 lat temu wpędziła nas w koszty z wykonaniem ocieplenia budynku ,który był ocieplony na dwadzieścia lat został zaciągnięty kredyt i zmarnowane pieniądze które mieliśmy na budowę kotłowni suma naszych oszczędności wynosiła 140 tysięcy zł.ktore oprócz kredytu zostały zmarnowane na dodatkowe ocieplenie budynku,który był ocieplony,na mój wniosek o przeprowadzenie audytu energetycznego,w odpowiedzi zaczęto zbierać podpisy o usunięciu mnie z zarządu,i teraz ta sama firma ,której płacimy za dokumentację i opłaty beż zgody lokatorów szuka firm w celu wybudowania kotłowni razem z zarządem wspólnoty myszkuje po piwnicach w celu umiejscowienia kotłowni na którą nikt nie wyraził zgody.

  12. Domator Andrzej Usiukiewicz pisze:

    Mam nadzieję że prokuratura zajmie się tą sprawą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM