Menu

Menu

Jak wybrać właściwy materiał ścierny do obróbki powierzchni drewnianych?

Malowanie drewna wymaga wcześniejszego przeprowadzenia dodatkowych zabiegów. Mają one na celu przygotowanie powierzchni pod wykończenie jej farbą, usunięcie starych warstw produktów oraz wszelkich zabrudzeń i uszkodzeń. W tym celu najlepiej sprawdzają się materiały ścierne, które muszą zostać jednak prawidłowo dobrane do etapu pracy oraz rodzaju obrabianej powierzchni. Jak podejść do tego zadania we właściwy sposób, powiemy w tym artykule.

Materiały ścierne

Materiały ścierne i ich gradacja

Materiały ścierne to produkty, które różnią się pod wieloma względami. Znajdziemy je w każdym dobrze zaopatrzonym miejscu specjalizującym się w tego typu produktach – oferuje je m. in. sklep z materiałami ściernymi Unime-Stal.pl, którego asortyment jest na tyle szeroki, że każdy miłośnik ręcznej renowacji mebli znajdzie w nim coś dla siebie. Podstawową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego materiału ściernego, jest jego gradacja, czyli ziarnistość. Jedne materiały ścierne mają większe ziarna, dobrze widoczne na powierzchni, inne natomiast bardzo drobniutkie, które wręcz trudno dostrzec gołym okiem.

Materiały ścierne o gradacji niskiej to takie, których ziarna są grube i duże. Najlepiej sprawdzają się na pierwszym etapie prac z drewnianymi powierzchniami, gdyż pozwalają szybko i sprawnie usunąć z nich starą farbę i lakier, oczyścić powierzchnię oraz przygotować ją do dalszych prac. Papiery ścierne o gradacji wysokiej to z kolei te o drobnych, słabo widocznych ziarnach. Są one przeznaczone do polerowania i szlifowania powierzchni – warto po nie sięgnąć na ostatnim etapie prac, tuż przed malowaniem i lakierowaniem drewna w celu wygładzenia jego powierzchni. Podsumowując, zasada korzystania z materiałów ściernych jest prosta: najpierw korzystamy z tych o niskiej gradacji i stopniowo przechodzimy do materiałów o gradacji wyższej.

Materiały ścierne i ich rodzaje

Podstawowym nośnikiem materiałów ściernych jest papier. To właśnie z niego najczęściej korzysta się przy odnawianiu mebli i powierzchni drewnianych. Papiery ścierne występują w bardzo wielu gradacjach, których najszerszy wybór znajdziemy we wyspecjalizowanych miejscach, do których należy wspomniany powyżej sklep z materiałami ściernymi Unime-Stal.pl. Z tego oferty warto skorzystać tym bardziej, że każdy klient może liczyć na fachowe wsparcie w zakresie doboru właściwego materiału ściernego, przez co możliwe jest podjęcie najlepszej decyzji zakupowej także w sytuacji, kiedy sami nie posiadamy fachowej wiedzy z tego zakresu.

Oprócz papierów ściernych, w poczet materiałów ściernych zaliczają się także różnego rodzaju tarcze przeznaczone do użytkowania ze szlifierkami, dyski ścierne, szczotki oraz pasy. Bardzo istotną kwestią w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na korzystanie z materiałów ściernych w maszynach, jest właściwe dopasowanie gradacji do obrotów szlifierki. Takie postępowanie pozwoli osiągnąć pożądane efekty pracy oraz znacząco skróci czas jej trwania. W tej sytuacji również obowiązuje zasada przedstawiona powyżej – pracę zaczynamy zawsze od materiałów ściernych o niskich gradacjach i stopniowo przechodzimy o tych o gradacjach wyższych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.