Menu

Menu

Jak wybrać piec do ceramiki?

Wypalanie ceramiki to zajęcie, którym zajmuje się coraz większa ilość osób – zarówno hobbystycznie, jak i zarobkowo. Lekcje czy warsztaty z lepienia przedmiotów glinianych cieszą się ogromnym zainteresowaniem – uczęszczają na nie przedszkolaki, dzieci w wieku szkolnym oraz dorośli. Zajęcia takie rozwijają możliwości manualne, poprawiają zdolność do koncentracji i cierpliwość. Poza tym przedmioty codziennego użytku, dekoracje i biżuteria wykonane z gliny wypalanej w piecu są cenione i chętnie kupowane przez miłośników rękodzieła.

W każdej pracowni powinien znaleźć się dobrej jakości, bezpieczny i oszczędny w użytkowaniu piec do wypalania ceramiki, bez którego nie da się osiągnąć zadowalających rezultatów. W jaki sposób wybrać dobry piec? Na jakie jego cechy należy zwrócić uwagę, aby stał się naszym zasłużonym pomocnikiem w pracy? Oto wszystko, co należy i warto wiedzieć na ten temat.

miseczki ceramiczne

Budowa pieca

Piece do ceramiki podzielić można na dwa typy:

  • piece kręgowe ładowane od góry
  • piece komorowe.

Piece kręgowe mają kształt walca, a ich najważniejszą cechą charakterystyczną jest fakt, że otwiera się je i ładuje od góry. Dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów – od takich, do których włożyć można zaledwie kilka niewielkich prac, aż po nawet stulitrowe. Załadunek polega na umieszczeniu prac na specjalnych podstawkach i ułożeniu podstawek piętrowo aż do całkowitego wypełnienia. To duża niedogodność, bowiem czynność ta wymaga schylania się wgłąb pieca (a największe modele są naprawdę głębokie) i manewrowania w pozycji pochylonej podstawkami z ceramiką. Jeśli jesteś hobbystą i wykonujesz małe prace (jak biżuteria), taki piec może się sprawdzić. Ale do wypału dużych przedmiotów potrzebujesz bardziej praktycznego pieca.

Piece komorowe wyglądają jak zwykła szafka czy lodówka i wyposażone są w klasycznie otwierane na bok drzwi. W środku komory, na bokach ścianek, znajdują się specjalne wgłębienia, do których wsuwa się podstawki na ceramikę. Używanie takiego pieca jest łatwe i nie wymaga schylania się. Dodatkowo możesz używać takiej ilości półek i w takim rozmieszczeniu, jakie są odpowiednie dla wielkości wypalanych prac. Komorowe piece do ceramiki sprawdzą się tak w małych, jak i dużych pracowniach – wystarczy tylko wybrać odpowiednią wielkość urządzenia. Takie urządzenia znajdziecie tutaj: https://dekografix.pl/oferta/piece-do-ceramiki/.

Ilość i wielkość wypalanych produktów

Pojemność pieca określana jest w litrach. To, jak duży model będzie Ci potrzebny, zależeć będzie od dwóch czynników – ilości i wielkości przedmiotów, które chcesz wypalać. Generalnie piece do wypalania ceramiki mają pojemność od kilkunastu do nawet 320 litrów.

Jeśli jesteś producentem biżuterii – wystarczy Ci niewielki piec o pojemności 16 – 25 litrów. W takim przypadku zakup dużych pieców może się nie opłacać, chyba że produkujesz jej bardzo dużo. Natomiast zakup dużego pieca (100 – 320 litrów) warto rozważyć wtedy, kiedy potrzebujesz go do wypału dużych przedmiotów takich jak misy, wazy, talerze czy donice.

miseczki ceramiczne

Moc urządzenia

Oczywiście warto wziąć pod uwagę także moc pieca. Korzystając z niego musisz bowiem pamiętać o kosztach jego pracy i obciążeniu instalacji elektrycznej. Najmniejsze piece mają moc 2,6 kW, co oznacza, że można ich używać tak jak każdego innego sprzętu elektrycznego w domu. Nie będą stanowiły nadmiernego obciążenia dla instalacji. Duże piece natomiast mają moc wynoszącą nawet 7 – 11 kW, a więc wymagają napięcia zasilania na poziomie 400V. Warto sprawdzić szczegóły techniczne pieców jeszcze przed ich zakupem.

Funkcje dodatkowe – czy są potrzebne?

Piece do wypalania ceramiki mogą mieć kilka funkcji dodatkowych, które czynią pracę z nimi znacznie łatwiejszą i bardziej efektywną. Do najważniejszych należy oczywiście programator, dzięki któremu można precyzyjnie sterować wysokością temperatury panującej wewnątrz komory. Takie rozwiązanie pozwala zoptymalizować czas wypału oraz osiągnąć jego najlepsze efekty.

Innym ciekawym rozwiązaniem są modele pieców wyposażone przez producenta w czujniki temperatury umieszczone wewnątrz komory, a same piece mają konstrukcję zaprojektowaną tak, aby zapewnić doskonale równomierny rozkład temperatur wewnątrz urządzenia.

Najbardziej nowoczesne modele pieców do wypału ceramiki mogą być zasilane nie tylko energią elektryczną, ale również gazem ziemnym i nagrzewać się do temperatury 1300*C. Piec wykorzystujący system grzania dwustronnego pozwala natomiast skrócić czas wypału, a więc także zaoszczędzić koszty energii elektrycznej.

Warto więc wybierać modele nowoczesne, wyposażone w dodatkowe funkcje – dzięki temu efekty pracy będą bardziej zadowalające, a koszty funkcjonowania pracowni niższe. Cena będzie z pewnością wyższa niż przestarzałych, używanych egzemplarzy, ale taki piec jest jej z pewnością wart.

Podsumowując – jaki piec warto wybrać? Z pewnością model komorowy o pojemności dostosowanej do ilości i rozmiarów wypalanych w nim przedmiotów, a także wyposażony w programator.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.