Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt gotówkowy?

Czekają Cię duże wydatki, których nie jesteś w stanie pokryć z bieżących środków czy nawet oszczędności? Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, który zasili Twój domowy budżet, bez względu na Twoje finansowe potrzeby.

Zanim jednak złożysz wniosek, dokładnie zastanów się nad swoimi oczekiwaniami co do kredytu gotówkowego. Sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę.

kredyt gotówkowy

Polacy chętnie zaciągają kredyty konsumpcyjne – statystyki pokazują, że nawet co trzeci rodak ma na swoim koncie taki produkt bankowy. Dużą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel. I chociaż w zaciąganiu tego typu zobowiązań nie ma nic złego, decyzja musi być dokładnie przemyślana.

Kredyt gotówkowy dopasowany do potrzeb

Przypadkowy wybór może sporo kosztować, dlatego warto określić swoje oczekiwania względem kredytu gotówkowego. Chociaż wymagania i potrzeby konkretnego kredytobiorcy mogą być różne, można wskazać kilka ogólnych parametrów – istotnych z punktu widzenia osoby zaciągającej zobowiązanie.

  • Kwota kredytu

Minimalne – maksymalne kwoty kredytu są bardzo zróżnicowane, dlatego należy określić swoje finansowe potrzeby. Chociaż kredyty gotówkowe mogą oferować nawet 200 000 zł, nie zawsze warto wnioskować o maksymalne kwoty.

Wysokość zaciąganego zobowiązania powinna być dopasowana nie tylko do potrzeb, ale również sytuacji materialnej. Dzięki temu, niespodziewane kłopoty nie staną na drodze do terminowego regulowania miesięcznych rat.

  • RRSO

O finansowej atrakcyjności kredytu gotówkowego nie decyduje wyłącznie oprocentowanie nominalne. Jeśli chcesz wiedzieć, ile faktycznie będzie kosztować zaciągane zobowiązanie, zwróć uwagę na RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania). Jest to wskaźnik, który informuje nie tylko o odsetkach, ale również kosztach pozaodsetkowych.

Im niższe RRSO, tym korzystniejsza powinna być oferta kredytowa.

  • Okres kredytowania

Nie każdy kredyt gotówkowy udzielany jest na okres 2-5 lat. Coraz częściej pojawiają się oferty z okresem kredytowania wynoszącym nawet 10 lat. Wydłużenie terminu spłaty przełoży się na niższe raty – to dobra wiadomość dla osób, które potrzebują większego zastrzyku gotówki, ale obawiają się o wysokość miesięcznego zobowiązania.

  • Czas oczekiwania na decyzję

Jeżeli potrzebujesz pieniędzy „na już”, prawdopodobnie nie możesz zbyt długo czekać na weryfikację swojego wniosku kredytowego. Zwróć zatem uwagę, w którym banku decyzja o przyznaniu środków wydawana jest nawet tego samego dnia.

  • Wymagane dokumenty

Chociaż kredyty gotówkowe przyznawane są w oparciu o uproszczone zasady, kredytobiorca powinien dopełnić wymagane formalności. Warto zatem sprawdzić, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku. Czasami zachodzi konieczność dostarczenia zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, a niekiedy wystarczy tylko spisane przez siebie oświadczenie.

Pośpiech jest złym doradcą – szczególnie, jeśli w grę wchodzą zobowiązania kredytowe. Warto zatem poświęcić chwilę na analizę poszczególnych ofert, porównując wyżej wymienione parametry. Im więcej ich porównasz, tym bardziej dopasowany będzie kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.