Menu
 • Menu

  Jak wrócić samolotem do Polski po wstrzymaniu regularnych połączeń?

  Jak wrócić samolotem do PolskiOd 15 marca 2020 roku zastały wstrzymane wszystkie połączenia kolejowe i lotnicze w ruchu międzynarodowym. Wszyscy Polacy, którzy znajdują się za granicą, mogą jednak skorzystać ze specjalnych lotów czarterowych. W specjalnym komunikacie rząd podaje informacje, jak wrócić samolotem do Polski.

  Od 15 marca do kraju wjechać mogą jedynie obywatele polscy, członkowie ich rodzin, posiadacze Karty Polaka oraz cudzoziemcy posiadający zezwolenie na osiedlenie w naszym kraju. Wszyscy inni nie mogą przekraczać polskiej granicy. Wszystkie loty i połączenia kolejowe zostały wstrzymane. Granice mogą przekraczać samochody osobowe i autobusy, jednak przywrócono kontrole na granicach.

  Normalnie odbywają się tylko zaplanowane loty czarterowe. Jak czytamy w rządowym komunikacie: Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty czarterowe z Polakami, które miały wcześniej zaplanowane loty. Razem z nimi wylądować na terenie naszego kraju będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy.

  W związku z wstrzymaniem lotów i połączeń kolejowych rząd uruchomił też specjalne połączenia czarterowe, z których mogą korzystać nasi rodacy przebywający za granicą. Na stronie rządowej gov.pl znajdują się szczegółowe informacje, jak wrócić samolotem do Polski.

  Jak wrócić samolotem do Polski specjalnym połączeniem czarterowym?

  Oprócz planowych lotów czarterowych odbywać się będą loty specjalne. Jeśli ktoś nie może wrócić do kraju samochodem lub autobusem, może skorzystać ze specjalnego programu “Lot do domu”. Bilety sprzedawane są na stronie internetowej PLL LOT.

  Już w tej chwili dodatkowe loty czarterowe zaplanowano z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty oraz Stanów Zjednoczonych. Osoby znajdujące się w krajach, do których LOT nie zaplanował połączeń, będą mogły zgłosić zapotrzebowanie na powrót. Zapotrzebowania takie można składać za pośrednictwem platformy LOTDoDomu.com.

  Osoby, które nie mają jak wrócić do Polski samochodem lub autobusem, muszą kupić bilet na stronie PLL LOT. Przy każdym locie obowiązuje zryczałtowana stawka zależna od destylacji. Pozostałą część kosztów przelotu pokryje rząd.

  Trzeba pamiętać, że wszyscy powracający muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie domowej.

  Autor: Wojciech Ostrowski

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.