Menu
 • Menu

  Jak można wykorzystać farbę świecącą w ciemności?

  Farba świecąca w ciemności (czyli fluorescencyjna lub luminescencyjna) to bardzo praktyczny wynalazek. Choć pierwszym skojarzeniem na dźwięk tych słów może być myśl o oznaczeniach wyjść awaryjnych w gmachach użyteczności publicznej – tego typu zastosowania nie wyczerpują potencjału, jaki tkwi w tego typu materiałach. Niebanalny salon? Pomysłowy pokój dla malucha? A może podkreślenie istotnych detali w garażu? To tylko niektóre z pomysłów na wykorzystanie farby świecącej w ciemności.

  farba fluorescencyjna

  Mechanizm działania farby fluorescencyjnej

  Farb fluorescencyjnych nie należy mylić z farbami odblaskowymi. Mechanizm działania tych pierwszych jest odmienny – nie odbijają światła, a gromadzą je w wyniku naświetlania. Gdy zapadnie ciemność, farba luminescencyjna zaczyna lekko świecić – oddaje wtedy zgromadzone światło. Czas jej blasku zależy od tego, jak mocno i długo została naświetlona.

  Innowacyjne farby świecące w ciemności mają ogromne znaczenie praktyczne. Choć jej główne zastosowania to przede wszystkim dziedzina przemysłu, robót drogowych czy innych przestrzeni, gdzie bardzo ważne jest zbiorowe bezpieczeństwo – coraz częściej można spotkać się z jej wykorzystaniem w prywatnych domach.

  Niebanalny salon z wykorzystaniem farby świecącej w ciemności

  Jeżeli jesteś duszą towarzystwa i często urządzasz imprezy, gdzie średnia wieku nie jest jeszcze zbyt wysoka – salon z pewnymi elementami, pokrytymi farbą fluorescencyjną będzie czymś co najmniej intrygującym. Warto tutaj zaznaczyć, że cała ściana, pomalowana w ten sposób, może być czymś męczącym dla oka. Jednak, jeżeli nałożymy farbę świecącą w ciemności tylko w wybranych punktach – efekt klubowego wnętrza po przygaszeniu oświetlenia będzie murowany. Możemy pokusić się np. o pomalowanie w ten sposób krawędzi i kantów ścian, lub użyć jednego z wielu dostępnych na rynku szablonów, by nanieść na wybrany obszar ulubiony wzór lub symbolikę.

  Pomysłowy pokój dla malucha

  Wykończenie przestrzeni, w której bawią się i śpią nasze pociechy przy użyciu farby świecącej w ciemności może sprawić im wiele radości. Ulubione postaci z bajek lub inne, istotne dla naszego potomka wzory – oczywiście niezbyt duże – mogą umilić czas zasypiania lub ukoić lęki przed ciemnością. Farby tego rodzaju są w pełni bezpieczne, nie musimy więc obawiać się o ich wpływ na zdrowie najmłodszych. Łatwo je także usunąć przy użyciu odpowiednich specyfików – nie ma więc ryzyka, że w sytuacji, gdy pociecha podrośnie i zmieni nieco gust, będziemy w kłopocie z powodu trudnej do usunięcia, nieaktualnej już aranżacji pokoju.

  Farba świecąca w ciemności – zastosowania w garażu

  Każdy, kto kiedykolwiek przeżył sytuację awaryjną wie, ja istotny w takich chwilach jest czas i odpowiednia organizacja. Możemy ułatwić sobie znacznie znalezienie np. gaśnicy w naszym garażu, malując fragment ściany, na którym wisi na jaskrawy kolor farbą fluorescencyjną. To samo dotyczy takich istotnych miejsc, jak np. główny zawór gazu w naszym mieszkaniu. Warto dbać o tego typu detale, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy ostrożność się opłaci.

  Farby fluorescencyjne, czyli świecące w ciemności to jeden z wielu rodzajów farb specjalistycznych. Obecne możliwości rynku materiałów wykończeniowych są bardzo szerokie – z pewnością więc przy odrobinie cierpliwości znajdziemy dla siebie właściwe rozwiązanie, które w 100% spełni nasze oczekiwania.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.