Jak inwestować w nieruchomości komercyjne?
Inwestycje w nieruchomości nie ograniczają się tylko i wyłącznie do mieszkań pod wynajem. Coraz częściej poszukuje się ciekawych inwestycji pod lokale użytkowe, pod wynajem dla usług, handlu.
Jak prawidłowo inwestować w nieruchomości komercyjne, jakie kwestie należy dokładnie przeanalizować, jak sprawić by całość zakończyła się sukcesem, by wynajem nieruchomości komercyjnych dawał stały przychód przez lata?
Szukanie zysków na dwa sposoby
Rozważając inwestowanie w nieruchomości komercyjne, inwestowanie w lokale użytkowe pod wynajem najlepiej jest zakupić nieruchomość, która posiada najemcę. Dobre miejsce, spory ruch, zadowolony najemca i tym samym pewność zysków. Takie miejsce to gwarancja, że dana lokalizacja jest sprawdzone, ma potencjał, musiałby zdarzyć się kataklizm związany z kompletną nierentownością wynajmu. Sprawdź oferty nowych lokali użytkowych w Warszawie.
Jest oczywiście druga metoda, która dotyczy większość osób szukających możliwości inwestowania w nowe nieruchomości pod wynajem. Czyli samodzielne działania. Od poszukiwania konkretnych lokali pod wynajem, skończywszy na przygotowania wszystkiego pod oczekiwania potencjalnych najemców czyli dostosowanie się do warunków rynkowych. I właśnie w tym przypadku należy dokładnie przedstawić to co ma znaczenie, co pozwala profesjonalnie przygotować się do inwestowania i przygotowania lokali na wynajem.
Lokalizacja nieruchomości
Kluczowe w poszukiwaniu idealnych lokali pod wynajem. Tylko trzeźwe, rozsądne podejście do tematu może zagwarantować potencjalny sukces, czerpanie korzyści finansowych z wynajmu. O czym mowa dokładniej? Samodzielne analizowanie miejsca w którym budowany jest lub znajduje się lokal użytkowy. Każda z lokalizacji ma określone możliwości, będzie determinowała kierowanie oferty wynajmu dla konkretnych branży.
Gdzie indziej szuka się nieruchomości pod działalność sklepu motoryzacyjnego, gdzie indziej będzie wybierało się lokale pod sklep spożywczy czy też piekarnię. Idąc za powyższym przykładem, sklep motoryzacyjny nie musi znajdować się w centrum miasta, większość klientów będzie zmotoryzowanych. Z kolei sklepy spożywcze, piekarnie muszą być zlokalizowane w miejscach gdzie jest spory ruch pieszy, miejsca znajdujące się w otoczeniu osiedli mieszkaniowych. Potencjalny najemca będzie przecież również wszystko doskonale analizował.
Nieruchomość i jej stan techniczny
Wybierając lokale przygotowane przez deweloperów, nowe inwestycje raczej nie należy obawiać się, że wymagane będą większe remonty, że trzeba będzie inwestować by dostosować lokal do jego wynajmu. Wszystko jest w takich miejscach w najlepszym stanie technicznym, praktycznie można dość szybko doprowadzić do znalezienia najemcy na taki lokal.
Warto jednak mieć na uwadze, aby lokal spełniał określone normy pod kątem jego późniejszego wynajmu czyli nie było problemów z dostosowaniem pod potrzeby danej branży, danego usługodawcy. Jakiekolwiek późniejsze przebudowy, przygotowanie lokalu dla potrzeb danego wynajmującego może być problematyczne, pochłonąć naprawdę sporo pieniędzy.
Szukanie lokali pod wynajem na rynku wtórnym to już wyższa szkoła jazdy. Wiele z nich nie spełnia norm bezpieczeństwa, wiele z nich może być objętych ochroną konserwatora zabytków, problematyczne staje się choćby uzyskanie odbiorów przez sanepid czy straż pożarną. Przebudowa instalacji, dostosowanie jest do najwyższych standardów bezpieczeństwa często może stać się powodem do nieopłacalności inwestowania w dany lokal użytkowy, mimo iż jego lokalizacja jest znakomita.
Możliwość przebudowy lokalu, możliwość własnych aranżacji
A może lokal pod wynajem podzielić na dwa? Tym samym dając sobie możliwości zdobycia klientów o mniejszych oczekiwania względem powierzchni ale równocześnie dających stabilność? Wszelkie kwestie związane z aranżacjami, możliwościami przebudowy nieruchomości komercyjnych powinny być znane przed podjęciem decyzji o zakupie.
Również przygotowanie lokali pod specjalistyczną działalność może wymagać różnego rodzaju zmian w projektach. Przecież lokal pod wynajem dla sklepu spożywczego będzie wymagał innych adaptacji niż lokal pod działalność medyczną. Wszystkie kwestie tego typu muszą być sprawdzone wcześniej, tak aby nie ograniczać swoich możliwości działania.
Ile to wszystko może kosztować?
Oprócz samej inwestycji w nową nieruchomość pod wynajem trzeba liczyć innego rodzaju koszty. Co każdy potencjalny właściciel nieruchomości komercyjnych powinien wiedzieć? Jakie koszty będą ponoszone w trakcie prowadzenia działalności? Dobrze jest rozpisać sobie coś na wzór biznes planu, dobrze jest patrzeć wiele miesięcy, a nawet lat do przodu. Czego może spodziewać się potencjalny inwestor kiedy mowa o kosztach?
Remontowanie nabywanych obiektów, nabywanych lokali. Pamiętać należy, że raz na jakiś czas należy przeprowadzić odpowiednie działania związane z naprawami, odświeżaniem lokali pod wynajem. Nie można przecież liczyć na to, że tego typu realizacje zostaną przygotowane przez osoby, które wynajmują lokale.
Szybkość „przekazania lokalu” na rynek. Czyli tak naprawdę ile będzie się czekało, aż zostanie podpisana umowa najmu. Planując wydatki związane z inwestowaniem w nieruchomości komercyjne trzeba pamiętać, że od ręki nic się nie wynajmie. Trzeba czekać, a kiedy nic się nie dzieje to trzeba płacić. Dlatego każdy kto planuje inwestować w lokale na wynajem niech pomyśli choćby o 6 miesiącach czekania na podpisanie umowy.
„Sprzedaż lokalu”
Chcąc wynajmować lokal należy mieć na uwadze, że tylko podporządkowanie się stawkom rynkowym może zagwarantować sukces. Dlatego już w trakcie planowania zysków warto sprawdzić jakie stawki za wynajem metra kwadratowego są w danym miejscu i jakie branże są zainteresowane wynajmem. Trzeba również doliczyć potencjalne koszty reklamy. Samodzielne działanie w ramach szukania firm, osób do wynajmu nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej po prostu zamieszczać ogłoszenia. Co istotne nie należy lecieć na pierwszą lepszą ofertę. Mając lokal komercyjny, pod wynajem czasami opłaca się poczekać kilka miesięcy i znaleźć choćby kontrahenta spod znaku wielkiej sieci handlowej.
Wynajmujesz i zarabiasz
Znajdując kogoś kto jest chętny do wynajmu lokalu użytkowego nie pozostaje nic innego jak zakasanie rękawów. To błąd. Każdy kto myśli, że będzie leżał na karaibskiej plaży i co jakiś czas sprawdzał stan konta bankowego, grubo się myli. Mając lokale pod wynajem, współpracując z różnymi ludźmi należy mieć na uwadze, że liczy się przede wszystkim dobra relacja.
Bo często bywa tak, że wynajmuje się mały lokal, 20 metrów kwadratowych pod usługi krawcowej. Każdy komu zależy na dobrej opinie i dobrych zyskach, stałości dopływów na konto niech pamięta, że istotnym jest współpraca cały czas z wynajmującymi. Dobre relacje, przejrzyste zasady gry, wszystko jasne i czytelne
JARTOM ma wolne okazje w całej Polsce, można przejmować hale magazynowe na genialnych warunkach. I to mowa o nieruchomościach z bardzo dobrymi parametrami. Realnie – wiele tych magazynów jest gotowych pod prowadzenie tam działalności, zatem bardziej problemem rynku jest brak odpowiednich inwestorów z kapitałem.
Warto wziąć pod uwagę, że bardzo ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie inwestycji w nieruchomości komercyjne jest sposób zarządzania nieruchomością i warunki, na jakich odbywa się komercjalizacja lokali handlowych. To właśnie te czynniki decydują o dochodach z obiektu. W celu maksymalizacji zysków warto zarządzanie i komercjalizację nieruchomości powierzyć specjalistom. Warto przynajmniej zapytać o warunki, by rozważyć wszystkie opcje.