Menu
Menu

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców w kwietniu 2017

Indeks Optymizmu PrzedsiębiorcówIndeks Optymizmu Przedsiębiorców tworzony na podstawie badań ankietowych prowadzonych wśród członków organizacji Pracodawcy RP wskazuje na poprawę nastrojów w kwietniu 2017 roku. Wskaźnik oceny bieżącej koniunktury biznesowej był w tym miesiącu najwyższy od 15 miesięcy. Gorzej natomiast wygląda wskaźnik oczekiwań co do przyszłej sytuacji, mimo że rósł on dynamicznie w ostatnich kilku miesiącach,

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie przeprowadzone wśród członków organizacji Pracodawcy RP, która zrzesza 12 tysięcy firm zatrudniających 5 milionów pracowników. Członkowie co miesiąc oceniają bieżący klimat do prowadzenia biznesu i prognozują koniunkturę na najbliższe półrocze. Jeśli indeks jest mniejszy od 100 punktów oznacza to pogorszenie sytuacji, jeśli większy, poprawę. Dla wartości 100 punktów oznacza brak zmian.

W kwietniu 2017 roku Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartość 102,4 pkt, jeśli chodzi o ocenę bieżącej sytuacji w biznesie. To lepszy wynik niż w marcu, kiedy przyjął on wartość 95,9 pkt. Natomiast nieznacznemu pogorszeniu uległa prognoza przyszłej sytuacji na najbliższe 6 miesięcy. W tym przypadku wskaźnik spadł z 111,1 pkt w marcu do 110,5 pkt w kwietniu.

Dane wskazują jednak, że przeważają optymistyczne nastroje zarówno w przypadku oceny zmiany bieżącego klimatu biznesowego, jak i oczekiwań przedsiębiorców na przyszłość. Po raz pierwszy od lipca 2016 roku subindeks oceny sytuacji bieżącej znalazł się na poziomie przekraczającym 100 punktów.

Wskaźnik oceny bieżącej koniunktury biznesowej wzrósł w kwietniu o 6,5 punktu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jednocześnie był to drugi najwyższy wzrost w historii badania. Rekordowy na poziomie 7,8 punktu miał miejsce w marcu tego roku.

Wyraźnie spowolnił natomiast wzrost wskaźnika oceny przyszłej sytuacji w perspektywie najbliższych 6 miesięcy, mimo że w poprzednich miesiącach wskaźnik ten wyraźnie wzrastał. Jednak i w tym przypadku wyniki wskazują na przewagę pozytywnych wskazań uczestników badania. Po raz ostatni pozytywne wskazania w obu subindeksach zanotowano w grudniu 2015 roku.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców w poszczególnych kategoriach

Na ogólną przewagę pozytywnych nastrojów złożyła się istotna poprawa ocen i oczekiwań wśród firm z branży finansowej oraz profesjonalnych usług dla biznesu, a także sektora przemysłowego. Spadek oceny koniunktury dotyczył podmiotów zajmujących się handlem i świadczeniem usług na rzecz klientów detalicznych. Nastroje w budownictwie Pracodawcy RP oceniają jako „ambiwalentne”.

Badane podmioty podkreślają, że poważnymi problemami i czynnikami ryzyka są: niestabilność rozwiązań prawnych oraz niepewność co do kierunku polityki gospodarczej i możliwych przyszłych zamian legislacyjnych. Za poważną przeszkodę w działalności gospodarczej uważa się nadmierną liczbę wprowadzanych zmian. Według przedsiębiorców wywołują one zamieszanie i poczucie niepewności.

Niepokojącym wynikiem jest też spadek liczby przedsiębiorców planujących zwiększenie nakładów inwestycyjnych i podniesienie poziomu zatrudnienia. Liczba ta jest najniższa od listopada 2016 roku. Spadek tej wartości również wpłynął na pogorszenie wskaźnika oczekiwań na najbliższe 6 miesięcy.

Źródło – Pracodawcy RP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM