Menu

Menu

Rynek mieszkaniowy w Polsce

rynek mieszkaniowyJednym z najważniejszych wydarzeń, które wpłynęły na rynek mieszkaniowy w marcu 2017 roku było zakończenie przyjmowania wniosków w programie “Mieszkanie dla Młodych”. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Metrohouse i Expandera z kwietniu tego roku.

Bardzo duże zainteresowanie programem spowodowała, że zmniejszyła się liczba nowych mieszkań deweloperskich dostępnych na rynku pierwotnym. Na rynku wtórnym miał miejsce wzrost cen lokali niemal we wszystkich miastach. Wyjątek stanowiły Warszawa i Gdańsk.

W tym roku zakończył się już nabór wniosków na dopłaty w programie “Mieszkanie dla Młodych”. Kolejny rozpocznie się dopiero w styczniu. Wtedy to zostaną rozdysponowane ostatnie środki w wysokości 381 mln zł. Po ich wyczerpani program zostanie zakończony.

Aby skorzystać z ostatniej szansy trzeba rozpocząć przygotowania już w listopadzie. Wtedy właśnie zacznie się przyjmowanie i sprawdzanie dokumentów przez banki. Rozpoczęcie procedury na przełomie listopada i grudnia umożliwi przekazanie wniosku do BGK w pierwszych dniach stycznia 2018 roku.

Możliwe, że zainteresowanie ostatnim naborem będzie bardzo duże, przez co pieniądze skończą się już po dwóch tygodniach. Nie jest też wykluczone, że niektóre banki będą chciały skorzystać na ogromnym zainteresowaniu programem. Już w tym roku Deutsche Bank w okresie największego zainteresowania programem „Mieszkanie dla Młodych” wprowadził podwyżkę marż dla tego rodzaju kredytów.

W pierwszym kwartale 2017 roku bardzo stabilny okazał się rynek mieszkaniowy w Warszawie. Średnia cena za metr kwadratowy w tym mieście to 7611 zł. Cena utrzymuje się na podobnym poziomie od września ubiegłego roku. Dużą popularnością cieszą w stolicy mieszkania przeznaczone do remontu i lokale trzypokojowe.

Rynek mieszkaniowy – lokale deweloperskie.

Jak wynika z danych zebranych przez portal RynekPierwotny.pl, w 1 kwartale 2017 roku obserwowano kilkunastoprocentowy spadek liczny dostępnych mieszkań deweloperskich. Spadek ten związany był ze zwiększonym popytam na mieszkania z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Tylko w jednym miesiącu wykorzystane zostało 350 mln zł. z rządowego wsparcia. To zwiększone zainteresowanie nie wpłynęło jednak na wzrost ceny za metr kwadratowy.

Inną cechą rynku mieszkań jest zwiększający się udział transakcji gotówkowych. Stanowią one już ponad 50% wszystkich transakcji. Ten stan rzeczy wynika z dużej ilości gotówki na rynku. Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej Marcin Jańczuk z Metrohouse Franchise:

Duża część klientów wycofuje pieniądze z banków, z powodów niskiego oprocentowania. Kolejna grupa to ci, którzy zarobili na mieszkanie za granicą. Kupują najczęściej nieduże, 1-2 pokojowe lokale.

Również PAP podała, że program „Mieszkanie dla Młodych” zostanie zastąpiony przez jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Będzie nim program o nazwie Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Rząd zapowiada wspieranie oszczędzania na cele mieszkaniowe. Chodzi nie tylko o zakup lokalu, ale również zakup nieruchomości, czy remont.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.