Menu

Menu

Hale magazynowe – czy ich budowa się opłaca? Perspektywy branży

Intensywny rozwój firmy i zwiększenie produkcji sprawia, że konieczne jest znalezienie miejsca, gdzie możliwe będzie magazynowanie towaru. Jednym ze sposobów na znalezienie bezpiecznego miejsca do magazynowania jest budowa hali. Jednak pojawia się pytanie, czy to się opłaca? Przed podjęciem ostatecznej decyzji, trzeba dobrze się zastanowić, jakie są koszty budowy i utrzymania hali magazynowej, by móc określić, czy jest to opłacalne rozwiązanie. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z naszego poradnika.

Hale magazynowe

Ile kosztuje budowa hali magazynowej?

Chcąc zdecydować się na budowę hali magazynowej, trzeba przeanalizować, jak duża powierzchnia do magazynowania będzie potrzebna. Następnie należy ustalić, jak będzie wyglądać i funkcjonować magazyn, by możliwe było dokonanie obliczeń, z których wynikają koszty budowy hali.

Budownictwo przemysłowe jest opłacalne tylko w momencie, w którym przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, co jest dobre dla jego firmy. Warto na początku zastanowić się, czy hala ma być magazynem, w którym znajduje się jedynie miejsce na towar, czy może ma być to nowoczesna przestrzeń, która oczywiście może mieć doskonały wpływ na prowadzenie działalności, ale jednocześnie jest droższa.

Warto pamiętać o tym, że koszty hali magazynowej i jej budowy zależne są od trzech różnych parametrów, jakimi jest budowa, eksploatacja i przepustowość. Analizując te parametry, można zdecydować się na prostą halę magazynową, której postawienie będzie szybkie i tanie.

Koszty stałe i zmienne magazynowania

Nie można zapomnieć o tym, że koszty, jakie trzeba ponieść w przypadku hali magazynowej to nie tylko koszty budowy, ale również magazynowania, czyli jej użytkowania. Koszty zmienne magazynowania związane są z wielkością i ilością towaru, który znajduje się w magazynie. Jest to wartość zmienna, ponieważ w każdym miesiącu ilość towaru znajdującego się na hali może być zupełnie inna. Wyróżnia się również koszty skokowe spowodowane tym, że firma stale się rozwija, przez co potrzebuje większej przestrzeni na magazynowanie towaru. W takim wypadku niezbędne jest rozbudowanie hali.

Jaką halę magazynową najlepiej wybrać?

Warto wiedzieć, że można zdecydować się na zbudowanie magazynu z obsługą całoroczną, którego utrzymanie jest zdecydowanie droższe, niż w przypadku magazynu z częściową obsługą lub hali, która jest wysokoskładniowa. Po analizie wszystkich tych kosztów warto zadać sobie pytanie, czy budowa hali magazynowej rzeczywiście się opłaca? Wszystko zależy od działania firmy.

Jeśli magazyn składniowy jest niezbędny, ponieważ produkcja stała się szybsza i wydajniejsza, to zbudowanie własnego magazynu jest konieczne. Jeśli jednak działanie produkcyjne firmy się nie zmieniło, to nie trzeba budować hali, ponieważ narażać to będzie przedsiębiorcę na dodatkowe, zbędne koszty.

Wiedząc nieco więcej na temat budowy hali magazynowej, można samodzielnie określić, czy jej budowa to dobry pomysł i kiedy warto się na to zdecydować. Jeśli nie mamy doświadczenie w tym zakresie, warto skorzystać z pomocy generalnego wykonawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.