Menu
 • Menu

  Hale i magazyny – lepiej kupić niż budować

  Dźwigi w miastach stały się powszechnym widokiem wpisanym w ich krajobraz. Każda wolna przestrzeń jest zabudowywana, a w górę w imponującym tempie wznoszą się budynki mieszkalne i biurowce. O ile jednak wynajęcie lub kupno biura nie stanowi większego problemu, nabycie powierzchni magazynowej nie jest już tak oczywiste. Warto dobrze przemyśleć ten krok, aby inwestycja przyniosła firmie oczekiwane korzyści.

          Hale i magazyny      

  Mimo oczywistych skutków pandemii, która nie oszczędziła praktycznie żadnej branży, gospodarka nie poddaje się, a firmy szukają skutecznych rozwiązań, żeby przetrwać i móc dalej się rozwijać. O ile jednak wiele sektorów może bez większych przeszkód ograniczyć użytkowaną powierzchnię i przenieść się na zdalny tryb pracy, zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwa związane z szeroko rozumianym przemysłem – jeśli wciąż chcą zachować konkurencyjność i walczyć o pozycję rynkową – stają raczej przed wyzwaniem wyboru optymalnych hal i magazynów dostosowanych do profilu działalności. Wzrost zainteresowania halami i magazynami wiąże się też z przygotowaniem na okres jesienno-zimowy i na drugą falę epidemii, o której coraz częściej się mówi.

  Inwestycje w czasach kryzysu

  Na rynku sporo firm oferuje magazyny i hale na sprzedaż w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, co ma swoje plusy i minusy. Inwestycja jest wówczas zaprojektowana na miarę potrzeb inwestora i w pełni odpowiada jego oczekiwaniom oraz wymogom branżowym. Jednocześnie taki proces jest długotrwały i przede wszystkim bardziej kosztowny. W czasach, gdy każdą złotówkę warto odkładać na czarną godzinę, rozrzutność nie jest wskazana, zwłaszcza gdy istnieją inne możliwości – bardziej ekonomiczne, a jeśli dokonamy właściwego wyboru, równie skuteczne. Dlatego warto rozważyć zakup hali lub magazynu – w zależności od możliwości finansowych – z rynku wtórnego lub pierwotnego.

  Nie daj się oszukać

  Przeglądając dostępne oferty obiektów magazynowych i hal produkcyjnych lub przetwórczych, warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, bo ta, choć ważna, nie jest kluczowa, a zbyt niska, powinna dać do myślenia. W każdej sytuacji warto zachować czujność , by nie dać się oszukać nieuczciwym sprzedawcom w sieci. Z tego względu przedsiębiorcy zainteresowani halami i magazynami na sprzedaż powinni wybrać wiarygodne, niebudzące podejrzeń platformy ogłoszeniowe, takie jak Allegro. Dodatkowo zyskujemy wówczas łatwe filtry wyszukiwania, określając województwo, powierzchnię hali lub magazynu, interesujący nas przedział cenowy itp.

  Aspekty techniczne…

  Spośród wyników, które spełniają nasze kryteria, pozostaje wybrać obiekty jak najpełniej odpowiadające swojemu przeznaczeniu, a przy tym solidne. Warto zastosować własną selekcję, wybierając obiekt stosunkowo nowy, który na pewno lepiej będzie spełniał współczesne standardy i nie będzie wymagał kolejnych nakładów na remont. Coraz częściej przedsiębiorstwa przemysłowe odchodzą od magazynów murowanych, stawiając na hale stalowe, namiotowe i magazyny modułowe. Przed ostateczną decyzją i zakupem dobrze jest zgłębić wiedzę i zapoznać się z zaletami i wadami poszczególnych rodzajów konstrukcji. Niekiedy nie ma potrzeby kupować wielkiego magazynu, jeśli na potrzeby działalności wystarczy mniejszy kontener. Tu wracamy do istotnej kwestii oszczędności i racjonalnego planowania wydatków. Ponadto nie należy lekceważyć takich czynników, jak prawidłowość instalacji, docieplenie, dostosowanie do norm BHP.

  … i wizualne

  W zależności od profilu firmy i rodzaju działalności znaczenie może mieć również design. Niekiedy, głównie w przypadku dużych firm, powierzchnia magazynowa, hala produkcyjna czy hangar lotniczy może być wizytówką i istotną kartą przetargową w kontaktach z dostawcami, podwykonawcami, kontrahentami. Wówczas ważnym kryterium zakupu oprócz ceny, powierzchni, lokalizacji i konstrukcji jest także ogólne wrażenie, jakie robi obiekt, a więc nowoczesność, stylistyka i jego utrzymanie.

  2 odpowiedzi na “Hale i magazyny – lepiej kupić niż budować”

  1. Krystian pisze:

   Oferta na rynku jest naprawdę spora i różnorodna. Sam niedawno powiększałem i przenosiłem zaplecze magazynowe swojej firmy. To chyba najkorzystnejsze rozwiązanie, dopóki jest w czym wybierać.

  2. Darek pisze:

   Oczywiście, że nie opłaca się budować powierzchni magazynowej. Potrzeby firmy dynamicznie się zmieniają i szybko może się okazać, że inwestycja nie była trafiona. Ekonomiczniej jest kupić istniejący obiekt. Tych na rynku nie brakuje.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *