Menu
 • Menu

  Ekologiczne budownictwo. Co można stworzyć z kontenerów?

  Budownictwo kontenerowe zyskało swoją popularność w Stanach Zjednoczonych i Skandynawii. Szybko jednak podbiło kolejne rynki, w tym polski. Zobacz, czym charakteryzują się współczesne kontenery i jak możemy je wykorzystać.

  W duchu ekologii

  Okazuje się, że w portach na całym świecie możemy znaleźć tony pustych kontenerów. Dlaczego tak jest? Wpływają na to prawa rynku: właścicielom bardziej opłaca się zakupić nowy kontener z Chin, niż płacić za powrót swojego z wybranej destynacji. Niestety, w tym przypadku wciąż zysk wygrywa z dbaniem o dobro planety. Budownictwo kontenerowe pozwala na ponowne wykorzystanie i tak istniejącego już materiału. Dzięki temu, z zalegających w dokach przemysłowych budowli, powstają w pełni funkcjonalne pomieszczenia.

  Kontenery

  Rodzaje kontenerów

  Do najpopularniejszych rodzajów kontenerów należą:

  • 1) kontenery biurowe,
  • 2) kontenery sanitarne,
  • 3) kontenery socjalne,
  • 4) kontenery stróżówki.

  Co więcej, na zamówienie klientów firmy takie jak np. G-con mogą stworzyć kontener szyty na miarę ich potrzeb, przeznaczony do dowolnych celów.

  Kontenery biurowe

  Kontenery biurowe wyróżniają się solidną ramową konstrukcją. Mogą być łączone ze sobą w dowolny sposób i tworzyć większe, wielopoziomowe obiekty. W porównaniu do klasycznych budynków są tanie oraz łatwo dostępne. Można je wykorzystać m.in. jako nowoczesne pomieszczenia biurowe, szkoły, przedszkola, zaplecza budowlane czy sklepy.

  Co więcej, wszystkie kontenery biurowe możemy wykończyć szklanymi ścianami. Tworzą one wtedy tzw. panoramy albo kontenery typu studio. Cechują się niesamowitym designem i wytrzymałością. Tak samo, jak modele standardowe, pozwalają na nieograniczone połączenia modułowe. Świetnie sprawdzą się m.in. jako sklepy, kwiaciarnie, kawiarnie, miejsca stanowiące punkt obserwacyjny, showroomy, galerie, kioski, biura sprzedaży oraz domy mieszkalne.

  Kontenery sanitarne

  Pozwalają na stworzenie kompleksowego zaplecza sanitarnego. Najczęściej wykorzystuje się je na placach budów i imprezach masowych, gdzie dostęp do ,,klasycznej łazienki” jest utrudniony. W zależności od konkretnego rodzaju kontenerów sanitarnych znajdziemy w nich toalety, pisuary, umywalki a nawet prysznice. Istnieją również modele łączące zaplecze sanitarne z socjalnym wyposażonym w kuchnie.

  Rodzaje kontenerów sanitarnych:

  • kontenery damsko-męskie
  • kontenery prysznicowe
  • kontenery sanitarne z kuchnią

  Kontenery socjalne

  Stanowią schronienie dla osób w trudnej sytuacji socjalno-materialnej albo dotkniętych klęską żywiołową. Są wyposażone w niezbędne elementy mieszkania takie jak łazienka i kuchnia oraz mają odpowiednie ocieplenie, tak by zapewnić dobre warunki dla zamieszkałych w nich lokatorów. Zazwyczaj mają standardową powierzchnię 6m x 2,4m.

  Kontenery stróżówki

  Stróżówka ma formę niewielkiego kontenera (2435x2990mm). Jej konstrukcja jest bardzo prosta – jedno pomieszczenie i jedno wejście. Ważne jest, aby całość była odpowiednio ocieplona, tak by stworzyć optymalne warunki do pracy dla osoby strzegącej bezpieczeństwa terenu.

  Jak widzisz, kontenery można wykorzystać na wiele sposobów. Są zieloną alternatywą dla klasycznego budownictwa i sprawdzą się w różnych branżach. Ich największe zalety to: niski koszt i szybkość realizacji oraz łatwość montażu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *