Menu
Menu

Gorlice otwarte na turystów i inwestorów

Gorlice, nazywane Miastem Światła, są zatopione w zieleni Beskidu Niskiego, pełnego przyrodniczych perełek, cudów architektury i pamiątek po wydarzeniach, które zapisały się na kartach historii. Gorlice to jednak nie tylko historia – oprócz unikatowych atrakcji turystycznych oferują bogatą bazę sportową i kulturalną. Samorząd jest również otwarty na rozwój biznesu, stwarzając optymalne warunki dla przedsiębiorców i inwestorów.

Skansen w Gorlicach

Skansen Przemysłu Naftowego Magdalena

Kolebka przemysłu naftowego

W XIX w. krajobraz beskidzkich lasów przecięły setki wież wiertniczych. Dla Łukasiewicza, jako wynalazcy pracującego nad destylacją ropy naftowej, ten bogaty w „czarne złoto” region był prawdziwym rajem. Wiedziony ciekawością oraz chęcią doskonalenia wynalazków i prowadzenia swoich badań, przyjechał do Gorlic. To dzięki niemu o malowniczo usytuowanym nad rzeką Ropą miasteczku usłyszał cały świat.

Właśnie w Gorlicach, w aptece dzierżawionej w budynku ratusza, eksperymenty Łukasiewicza nad destylacją ropy naftowej zakończyły się sukcesem. To tutaj opracował przepis na „naftę doskonałą”. Dzięki temu wynalazek trafił pod strzechy, a w 1854 r. także na ruchliwe skrzyżowanie – pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa rozświetliła węgierski trakt i rozsławiała to niewielkie galicyjskie miasteczko, dziś nazywane Miastem Światła.

Miasto Światła współcześnie

W gorlickim Muzeum Regionalnym PTTK można obejrzeć bogatą wystawę eksponatów związanych z Ignacym Łukasiewiczem, a także ekspozycję pamiątek po bitwie pod Gorlicami, która przerwała gorlicki „złoty wiek nafty”. W niezwykłą podróż po historii przemysłu naftowego zabierze nas spacer po Skansenie Przemysłu Naftowego „Magdalena”. Będąc w okolicy, warto odwiedzić także Pałac Długoszów z przepięknym ogrodem, gdzie nie tylko naftowa, lecz także miłosna historia do dziś unosi się w powietrzu.

Miasto Światła to także idealne miejsce do uprawiania turystyki kulturowej. O szczególnym położeniu i roli ziemi gorlickiej na styku trzech kultur – pogórzańskiej, łemkowskiej i żydowskiej − przypominają architektura i urbanistyka, cmentarze, przydrożne kapliczki, a także Szlak Architektury Drewnianej. Ten ostatni obejmuje prawdziwe perły budownictwa sakralnego – cerkwie i kościoły wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niedaleko centrum miasta znajduje się niezwykły pomnik − Sidur Przechodniów, upamiętniający zamieszkującą Gorlice przed laty społeczność żydowską.

Gorlice – idealne miejsce na majówkę

W mieście corocznie odbywają się wydarzenia, które przyciągają tysiące uczestników – klimatyczne jarmarki, zloty pojazdów zabytkowych, foodtracków, Festiwal Kolorów, Festiwal literacki im. Zygmunta Haupta. To tu mają miejsce największe imprezy w regionie – Dni Gorlic, podczas których na scenie można zobaczyć gwiazdy polskiej sceny muzycznej oraz Festiwal Światła, pełen zapierających dech w piersiach pokazów pitorechnicznych, świetlnych, lotniczych i laserowych.

Festiwal Światła w Gorlicach

Festiwal Światła w Gorlicach

W tym roku Święto Miasta i Festiwal Światła rozpoczną się 2 maja i potrwają aż do 5 maja. Warto zainteresować się tym wyjątkowym wydarzeniem i obrać kierunek na Gorlice. Na spragnionych dobrej zabawy czeka duża dawka niesamowitych wrażeń.

Światło dla aktywnych

W Gorlicach nie brakuje także wyjątkowych wydarzeń dla aktywnych i miłośników sportu. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem inwestycji w infrastrukturę sportową. Miasto może pochwalić się nowoczesną krytą pływalnią, stadionem, wielofunkcyjnym boiskiem. Atrakcją dla mieszkańców i turystów są również miejsca do aktywnego spędzania czasu dla rowerzystów – pumptrack i singletrack. Z kolei w zadaszonym obiekcie wielofunkcyjnym czekają na aktywnych korty tenisowe i lodowisko. Aktualnie trwa modernizacja basenu odkrytego. Dzięki tak przygotowanej infrastrukturze i skupieniu obiektów na jednym terenie oraz bliskości hotelu gorlicka baza sportowa przyciąga kluby i zawodników z kraju, a nawet zza granicy.

Kompleks sportowy, Gorlice

Kompleks sportowy w Gorlicach

Gorlice to także doskonała baza wypadowa na liczne szlaki turystyczne Beskidu Niskiego, w tym ścieżki pobliskiego Magurskiego Parku Narodowego. Na amatorów sportów zimowych czekają liczne trasy narciarskie i piesze, prowadzące przez malownicze wzgórza i lasy. Na wyjątkowe zimowe kuligi zapraszają lokalne stadniny i ośrodki agroturystyczne. Miłośników jazdy konnej przyciąga natomiast największa w Europie Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie. Zapierające dech w piersiach widoki zapewnia zbiornik wodny w Klimkówce, gdzie beskidzkie wzgórza odbijają się w tafli wody, a w letnich miesiącach amatorzy wodnych rozrywek mogą skorzystać z wielu atrakcji.

Inwestuj w Gorlicach

Gorlice to prężnie rozwijające się miasto – systematycznie remontowane i modernizowane są kolejne odcinki dróg i chodników, budynki i liczne obiekty użyteczności publicznej. Miasto nie zapomina także o przedsiębiorcach – w obrębie Gorlic funkcjonują Strefy Aktywności Gospodarczej, będące idealnym wyborem na prowadzenie przyszłościowego biznesu.

Niedawno zakończył się drugi przetarg na sprzedaż terenów w nowo powstałej Strefie Aktywności Gospodarczej przy ul. Zakole. Na zainteresowanych czeka jeszcze 1 działka o powierzchni 0,7194 ha. Teren zapewnia niezbędną infrastrukturę: sieć wodociągową, gazową, kanalizację sanitarną i opadową, kanały technologiczne, oświetlenie oraz wewnętrzny układ komunikacyjny (drogę wewnętrzną ze zjazdami, miejscami parkingowymi, placem manewrowym i chodnikiem). Dodatkowo atrakcyjność inwestycyjną terenu podnosi dobra komunikacja z drogą krajową nr 28 Zator–Przemyśl, od której dzieli go zaledwie 700 m.

Strefa Aktywości Gospodarczej w Gorlicach

Atutem dla inwestorów tworzących miejsca pracy na terenie gorlickich stref, w tym przy ul. Zakole, są przygotowane przez miejski samorząd ulgi podatkowe. Przetarg na ostatnią działkę planowany jest na kwiecień 2024 r.

www.gorlice.pl

Zdjęcia: Urząd Miasta Gorlice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM