Menu

Menu

Fotowoltaika i kocioł elektryczny – zasada działania, opłacalność.

Choć fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna, jej instalacja wymaga stosunkowo wysokich nakładów finansowych. Natomiast zwrot inwestycji jest wtedy, gdy gospodarstwo domowe wykorzystuje jak najwięcej energii elektrycznej. Fotowoltaika oraz kocioł elektryczny to oszczędne ogrzewanie elektryczne domu.

fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne – działanie

Fotowoltaika działa na zasadzie zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Zestaw fotowoltaiczny przyłączony zostaje do istniejącej instalacji elektrycznej w budynku. Ponieważ zapewnia niższe ceny prądu, można wykorzystać go do ogrzewania wody oraz domu. Wyprodukowaną energię elektryczną można magazynować, zużywać na bieżąco albo sprzedawać – zależnie od typu instalacji fotowoltaicznej. Od momentu uruchomienia instalacji, każdego dnia prąd pobierany jest za darmo ze słońca.

Zalety fotowoltaiki

Do głównych korzyści płynących z instalacji paneli fotowoltaicznych, zaliczyć należy:

 • oszczędność – rachunki za prąd zmniejszą sie nawet o 90%,
 • ekologia – zredukowanie emisji CO2 do środowiska,
 • ekonomiczność – niskie koszty eksploatacji,
 • zredukowanie kosztów inwestycji – możliwość odliczenia 18% podatku oraz dofinansowanie,
 • bezobsługowość – działanie instalacji fotowoltaicznej nie wymaga żadnej ingerencji osoby użytkującej,
 • niezależność energetyczna – własne źródło zasilania, które jest niezależne od dostawcy prądu zewnętrznego oraz nie jest zaburzone przesyłem prądu na duże odległości,
 • żywotność – długi okres gwarancji, do 25 lat,
 • wydajność – panele przetwarzają nie tylko bezpośrednie promieniowanie, ale również odbite oraz rozproszone w pochmurny dzień,
 • optymalność – zrównoważone produkowanie prądu – właściwe gospodarowanie nadwyżkami prądu i płynne uzupełnianie niedoborów,
 • uniwersalny montaż paneli fotowoltaicznych  – możliwość instalacji na różnego rodzaju dachach oraz na gruncie.

Fotowoltaika i kocioł elektryczny

Ogniwa fotowoltaiczne to tylko jeden z elementów redukujących rachunki za energię. Równie ważne jest odpowiednie dobranie urządzeń grzewczych, które najlepiej zastosować w połączeniu z tą instalacją w taki sposób, aby było to jak najbardziej opłacalne.

Zestaw fotowoltaiczny świetnie współpracuje z kotłem elektrycznym, który podgrzewa wodę, a ta rozprowadza ciepło po domu. Zasada działania pieca, przypomina nieco zasadę działania czajnika elektrycznego. Urządzenie posiada grzałkę, która podgrzewa wodę konieczną do rozprowadzenia ciepła po budynku.

Do zalet kotłów elektrycznych zaliczyć można:

 • świetnie łączą się z różnymi rodzajami instalacji, np. grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym,
 • są bezobsługowe, wystarczy przeprowadzać okresowe przeglądy serwisowe,
 • mogą być dodatkowym albo głównym źródłem ciepła – kotły elektryczne mogą być uzupełnieniem dla pracy pieca na stałe paliwo czy kominka z płaszczem wodnym albo mogą działać samodzielnie.

A może pompa ciepła?

Pompa ciepła działa na zasadzie wymuszenia przepływu ciepła z obszaru o niższej temperaturze, do miejsca o wyższej temperaturze. Zasadę jej działania można porównać do lodówki, która ciepło przekazuje z wnętrza na zewnątrz – powietrze w środku ochładza, a na zewnątrz ogrzewa pomieszczenie. Najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła to:

 • gruntowe pompy ciepła – mają wyższą efektywność energetyczną, ale i wyższą cenę montażu, który jest także trudny; dobre do ogrzewania wody użytkowej.
 • powietrzne pompy ciepła – koszt urządzenia oraz montażu jest niski, ale ich wydajność spada wraz z temperaturą; przeciętne osiągi ogrzewania wody użytkowej; generują hałas – zwłaszcza tańsze modele; można ogrzewać wodę użytkową, choć do tego lepiej wybrać gruntowe pompy ciepła.

W porównaniu z kotłem elektrycznym, pompa ciepła zużywa mniej energii. Jednak instalacja pieca jest zdecydowanie tańsza. Z łatwością można go także zamontować do już istniejącego systemu. Nadaje się zarówno do budynków starszego budownictwa, jak i nowoczesnych domów.

Opłacalność fotowoltaiki z piecem grzewczym

Ogrzewanie domu za pomocą paneli fotowoltaicznych połączonych ze źródłem ciepła typu kocioł grzewczy jest rozwiązaniem opłacalnym. Dzięki temu można uzyskać nawet dziesięciokrotny spadek rocznych kosztów za prąd i ogrzewanie. Cała instalacja zwróci się po około 8 latach.

Ogniwa fotowoltaiczne rozumiane jako osobna instalacja nie istnieją. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą fotowoltaiki zasilić piec elektryczny. Wtedy ogrzewanie elektryczne jest dużo tańsze w eksploatacji. Szukając odpowiedniego kotła elektrycznego, warto zapoznać się z ofertą firmy Kospel, która produkuje wysokiej jakości piece.

Beata Stępień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.