Menu
 • Menu

  Montaż paneli fotowoltaicznych – sprawdź, czy się opłaca!

  Fotowoltaika za sprawą programu dotacyjnego Mój Prąd od niespełna dwóch lat błyskawicznie rozwinęła się w Polsce. Wypłynęło blisko 80 tys. dofinansowań z programu, a zainteresowanie montażem paneli fotowoltaicznych nie słabnie. Co zatem wpływa na opłacalność fotowoltaiki, oraz jakie warunki do jej montażu należy spełnić?

  Montaż paneli fotowoltaicznych

  Montaż i rodzaj instalacji fotowoltaicznej

  Jeśli chcemy zainwestować w panele fotowoltaiczne, musimy w tym celu uzyskać specjalny projekt, który uwzględni nasze roczne zapotrzebowanie na prąd. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile paneli i o jakiej mocy będzie potrzebnych do montażu naszej domowej instalacji. Dobierając jej moc, ważne jest także rozstrzygnięcie, czy chcemy być całkowicie niezależni od zewnętrznych dostawców energii (system off-grid) oraz czy nasz dach jest dostosowany do montażu i optymalnej pracy paneli słonecznych. To wszystko możliwe jest do rozstrzygnięcia dzięki audytom fotowoltaicznym, przeprowadzanym przez firmy świadczące kompleksowe usługi doradztwa i montażu fotowoltaiki.

  Audyt fotowoltaiczny

  Audyty fotowoltaiczne, przeprowadzane przez profesjonalnych doradców, są warunkiem do warunkiem do oszacowania kosztów i dobrania odpowiedniej instalacji, a także do składania wniosków o dofinansowanie na jej zakup. Niezwykle istotny jest w tym kalkulator fotowoltaiczny (https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/), dzięki któremu w szybki sposób jesteśmy w stanie oszacować, ile zaoszczędzimy przez cały okres trwania gwarancji na panele fotowoltaiczne.

  Montaż paneli fotowoltaicznych

  Podłączenie do sieci

  W projekcie powinniśmy uwzględnić także, na jakiego rodzaju instalację jesteśmy zdecydowani. Wspomniany system off-grid, to dobra opcja dla domków letniskowych lub jako awaryjne zasilanie. Niezależność energetyczna nie sprawdzi się jednak w przypadku, gdy podczas zerowej produkcji (np. zima, noc) wykorzystamy zmagazynowaną w specjalnym akumulatorze energię. Podłączenie do sieci zewnętrznych dostawców (on-grid), przy prawidłowym obliczeniu mocy instalacji, to najczęściej wybierany system, dzięki któremu możliwe jest odsyłanie wygenerowanych nadwyżek energii i pobieranie ich w razie potrzeby z sieci (net-metering).

  Na gruncie czy na dachu?

  Montaż paneli fotowoltaicznych możliwy jest na dachu, którego konstrukcja musi umożliwić nachylenie paneli do promieni słonecznych pod kątem 40°, a jego powierzchnia nie może być zacieniona. Jeśli nasz dach nie spełnia takich warunków, a jego rekonstrukcja nie będzie opłacalna, można zlecić montaż paneli na gruncie. Zwłaszcza, gdy dysponujemy jego sporą powierzchnią i jest odpowiednio stabilny.

  Montaż paneli fotowoltaicznych

  Opłacalność fotowoltaiki

  Moc paneli fotowoltaicznych dla domu średnio wynosi 5 kW. Nie opłaca się więc inwestycja w instalację fotowoltaiczną o mocy, która przekracza nasze roczne zapotrzebowanie na prąd. Gdy do tego dojdzie, nie będziemy w stanie zużyć wygenerowanej energii, ani skorzystać z nadwyżek odsyłanych do sieci. Koszt instalacji fotowoltaicznej może sięgać 25 000 zł, jednak ostateczna cena zależy od mocy instalacji oraz dofinansowania, z jakiego skorzystamy. Do 18 grudnia bieżącego roku jest szansa na złożenie wniosków o dofinansowanie z programu Mój Prąd, dzięki któremu można uzyskać bezzwrotną dotację na zakup i montaż fotowoltaiki. Warto się pośpieszyć i skorzystać!  Duży wpływ na to, czy opłaci nam się fotowoltaika, ma również firma, z której oferty zdecydujemy się skorzystać.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.