Menu

Menu

Fotowoltaika bez podłączenia do sieci – czy to możliwe?

Fotowoltaika to w ostatnim czasie wybitnie popularny temat. Pojawia się on na łamach wielu branżowych portali i w środowisku firm odpowiedzialnych za produkcję, dystrybucję i usługi związane z systemami odnawialnych źródeł energii. Rekordy popularności biją tematy związane z umowami prosumenckimi, czyli współpracą między osobami związanymi z fotowoltaiką i operatorami energetycznymi. Dziś zastanowimy się jednak, czy można działać inaczej, np. odwrotnie.

Czy fotowoltaika bez podłączenia do sieci może pracować w sposób efektywny? Czy takie układy są w ogóle dostępne i legalne? Jak i kiedy je wykorzystywać (jeśli to możliwe)? Odpowiedzi czekają na Ciebie w dalszych akapitach. Sprawdź więc, co mamy do powiedzenia.

Czy można eksploatować fotowoltaikę bez podłączenia do sieci?

Tak. Warto jednak pamiętać, że fotowoltaika bez podłączenia do sieci nie powinna przekraczać 3 m lub 50 kW. Dlaczego? Ponieważ w przypadku tego typu systemów niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Brak podłączenia staje się wtedy zwyczajnie nieopłacalny. W przypadku mniejszych instalacji fotowoltaicznych (między 6,5 i 49 kW) pojawia się konieczność zgłoszenia tego faktu do operatora energetycznego.

Czy można mieć fotowoltaikę bez zgłoszenia?

Tak. Nie może ona jednak przekraczać mocy 6,5 kW. Czy to dużo? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli solary mają produkować energię do magazynowania w akumulatorach, która będzie zabezpieczeniem awaryjnym, takie rozwiązanie jest w pełni wystarczające.

Fotowoltaika bez podłączenia do sieci to tzw. system off grid. Teoretycznie może być on wykorzystywany w przypadku nieruchomości i obiektów, które w ogóle nie dysponują podłączeniem do sieci, lecz w tego typu przypadkach niezbędne jest wykorzystywanie akumulatorów magazynujących wyprodukowaną energię.

Montaż fotowoltaiki bez podłączenia do sieci

Czy będziesz w stanie wszystko samodzielnie połączyć w sposób wydajny i bezpieczny? Nie jest to wcale tak skomplikowane, jak pozornie może się wydawać. Jeżeli jednak zależy Ci na efektywności i wyeliminowaniu zagrożenia lub nawet problemów technicznych, lepiej od razu skontaktować się z zespołem specjalistów. Zorganizują oni wszystko w ciągu stosunkowo krótkiej chwili, a Ty będziesz mógł cieszyć się efektami swojej inwestycji bez obaw o jakość, zagrożenia lub satysfakcję.

Jak widać, fotowoltaika bez podłączenia do sieci to rozwiązanie znane i cenione wśród wielu potencjalnych użytkowników. Jeśli chcesz dołączyć do ich grona, nic nie stoi na przeszkodzie. Kontaktując się ze specjalistami Ulamex, możesz liczyć na pełne wsparcie zakupowe, montażowe oraz w aspektach związanych z obsługą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.